Pytania dotyczące Międzynarodowego Dnia Modlitwy

„I jeśli jeden członek cierpi, cierpią z nim wszystkie członki”
– 1 Kor 12:26

Rodziny, które musiały patrzeć, jak ich domy zostają doszczętnie spalone. Pastorzy i duchowni, którzy są bici, a nawet torturowani. Kobiety, które straciły swoich mężów, a dzieci ojców. W ponad 50 krajach świata chrześcijanie żyją w ciągłym strachu i zagrożeniu, ponieważ w oczach krewnych, sąsiadów, rządu czy religijnych fanatyków, są po prostu wrogami. Oprócz praktycznej pomocy, prześladowani chrześcijanie proszą ciągle o jedno: „Módlcie się za nas, abyśmy mieli siłę znieść ten ucisk”.

Dzięki Międzynarodowemu Dniu Modlitwy za Prześladowany Kościół możecie Państwo wraz ze swoimi wspólnotami i Kościołami zareagować na ten rozpaczliwy apel o pomoc dla naszych prześladowanych sióstr i braci.

Wesprzyjcie ich poprzez modlitwę w niedzielę, 17 listopada (lub każdy inny termin w listopadzie).

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące
Międzynarodowego Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół

1. Po co jest „Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół?

Dzień Modlitwy powinien przede wszystkim przypominać, że obecnie ponad 200 milionów chrześcijan płaci ogromną cenę za swoją wiarę w Jezusa Chrystusa. Są oni dyskryminowani, prześladowani, przebywają w obozach pracy, więzieniach, a nawet są zabijani. W tym czasie największych prześladowań wszechczasów, potrzebują oni szczególnego wsparcia, pomocy od swoich sióstr i braci z całego świata. Wszyscy chrześcijanie są bowiem członkami Ciała Chrystusowego. Jezus polecił swoim wyznawcom służyć sobie wzajemnie i wstawiać się za siebie; gdy jeden członek cierpi, inne, te zdrowe części Ciała, nie mogą być obojętne na ten ból.

Z tego właśnie powodu niezliczona ilość chrześcijan łączy się ze sobą co roku, w pewną niedzielę listopada, aby podczas nabożeństw i mszy św. wstawiać się w modlitwie za prześladowanych chrześcijan. Tym cierpiącym chrześcijanom doskonale znana jest moc modlitwy, dlatego ciągle proszą nas, aby się za nich modlić i nie zapominać o ich sytuacji. Jako Open Doors proponujemy uczestniczącym społecznościom bezpłatne materiały pomocne w organizacji modlitwy we wszystkich wspólnotach.

2. Czy każda społeczność może wziąć udział w Międzynarodowym Dniu Modlitwy za Prześladowany Kościół?

Tak. Międzynarodowy Dzień Modlitwy każdego roku przypada w niedzielę. Zapewnia więc on wszystkim kościołom, różnych denominacji  możliwość przekazania członkom swoich społeczności informacje na temat prześladowanych oraz wspólną modlitwę za nich.

Doskonały przykład takiej modlitwy odnajdujemy w Biblii:
„Strzeżono tedy Piotra w więzieniu; Kościół zaś modlił się nieustannie za niego do Boga” (Dz.12:5).

Każdy może uczestniczyć w tej modlitwie, każdy, komu leży na sercu modlitwa za prześladowany Kościół, a więc pojedyncze osoby, małe grupki czy całe społeczności. Według danych Światowego Aliansu Ewangelicznego, w tym szczególnym dniu modlitwy, każdego roku bierze udział ponad pół miliona chrześcijańskich społeczności ze 150 krajów.

3. Które kraje są w centrum zainteresowania?

Co roku, podczas dnia modlitwy Open Doors skupia swoją uwagę na chrześcijanach z dwóch lub trzech krajów czy regionów. Tym razem wybraliśmy Nigeria i Chiny.

Zarówno w Chinach jak i Nigerii chrześcijanie chcą pozostać przy wierze w Jezusa Chrystusa. Do tego potrzebują jednak naszego wsparcia. Więcej na temat sytuacji chrześcijan można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej www.opendoors.pl.

4. Czy Dzień Modlitwy może się odbywać w innym terminie?

Naturalnie, że społeczności mogą przeprowadzać Dzień Modlitwy za prześladowanych chrześcijan także w innym czasie. To zrozumiałe, że czasami tematy kazań na nabożeństwa są planowane z dużym wyprzedzeniem. Nie data jest tu ważna, ale to, że modlimy się za naszych prześladowanych braci. Jako termin zamienny proponujemy każdy inny dzień listopada.

5. Jak powinno przebiegać nabożeństwo modlitewne?

Tematy i prośby modlitewne powinny być bardzo charakterystyczne i wyróżniać ten dzień lub raczej nabożeństwo, dotyczy to całego planowania, organizacji, pieśni, kazania i oczywiście modlitwy. Bardzo chętnie pomożemy Wam w tych przygotowaniach- zachęcamy do kontaktu z nami. Z tej okazji przygotowaliśmy bezpłatne pakiety materiałów przydatnych do wykorzystania w danym dniu.

Będziemy wdzięczni, jeśli poinformujecie nas, że danego dnia będziecie łączyć się w modlitwie za uciskany Kościół. Czekamy na Wasze zgłoszenia- mailowo: info@opendoors.pl i telefonicznie: 22/ 250 16 70.

6. Czy te krótkie filmy można pokazywać publicznie?

Poszczególne filmy o chrześcijanach z krajów prześladowań są przeznaczone specjalnie do użytku podczas nabożeństw w czasie Międzynarodowego Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół. Pokazywani w nich chrześcijanie wyrazili zgodę, aby Open Doors w celach informacyjnych rozpowszechniło informację o ich ciężkiej sytuacji. Nie można jednak bez zezwolenia Open Doors, używać materiałów, zdjęć, prezentacji i filmów do innych celów, takich jak np. rozpowszechnianie w Internecie lub inne wykorzystanie niezgodne z celem ich przeznaczenia. Jeśli chcecie zastosować filmy w jakiś inny sposób, prosimy o ustalenie tego z nami.

Kontakt: info@opendoors.pl 

7. Prześladowanie chrześcijan – czy jest to temat dla dzieci?

Szczególnie dzieci są ciekawe, jak ich rówieśnicy radzą sobie w innych krajach i jak żyją swoją wiarą w Jezusa. Kwestia prześladowań chrześcijan jest jednak trudna. Dzieci nie powinny się bać opowieści o okrutnych atakach. Powinni raczej doświadczyć, że sam Bóg jest z nami w trudnych sytuacjach i pomaga swoim dzieciom. Istnieje wiele zachęcających i nie brutalnych świadectw z prześladowanego Kościoła. W wielu społecznością równolegle do nabożeństwa jest spotkane spotkanie dla dzieci. W tym celu przygotowaliśmy specjalny pakiet materiałów dla dzieci.

Pakiet zawiera:
- propozycję programu
- biblijny impuls
- materiały do prac ręcznych
- karty z wersetem biblijnym i prośbami modlitewnymi
 

8. Dlaczego modlitwa jest ważna?

Modlitwa to spotkanie z Bogiem. To dzięki niej ludzie doświadczają siły, zachęty i nadziei, w trudnych życiowych sytuacjach. Modlić się, to inaczej rozmawiać z Bogiem i prosić Go o pomoc. Biblia wzywa chrześcijan do tego, aby modlić się za siebie nawzajem, a szczególnie za tych, którzy cierpią prześladowania z powodu swojej wiarę w Jezusa. W Liście do Hebrajczyków 13:3 czytamy takie oto słowa:

„Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli, o uciskanych, skoro sami również w ciele jesteście”.

Modlitwa jest także pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani. To właśnie w prześladowaniu i ucisku szczególnie potrzebują oni Bożej obecności i wsparcia, aby mogli pozostać wierni Jezusowi, żyjąc wśród wrogo nastawionego otoczenia, a także, by mogli przezwyciężyć ten trudny czas.

9. Czy Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół powoduje zakończenie prześladowań?

Prześladowania nie znikną w wyniku modlitwy. Jednak świadectwa chrześcijan z uciskanych krajów udowadniają, jak bardzo modlitwa podnosi ich na duchu i pomaga wytrzymać te trudne chwile.

Kilka świadectw:

„Żyjemy w Bagdadzie. Bardzo boimy się o nasze dzieci. Modlitwa była codziennie jedyną rzeczą, którą mogliśmy robić, aby je chronić. Gdy przed ich szkołą eksplodował samochód pułapka, zdecydowaliśmy się przenieść na północ kraju. Najważniejsza dla nas jest wiara w Boga. Dobrze jest wiedzieć, że inni modlą się o nas, abyśmy mocno trwali w naszej wierze. Bardzo to doceniamy”. Nazani, chrześcijanka z Iraku

„Teraz mam okazję, aby podziękować Wam za modlitwy i wsparcie. Bez Waszej pomocy dla mnie i mojej rodziny, byłoby nam bardzo ciężko. Dzięki Waszym modlitwom wydarzył się cud: Bóg otworzył drzwi więzienia. Jednak proszę, abyście nadal wstawiali się za nas w modlitwie. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że możemy należeć wraz z Wami do dużej rodziny Bożej. Niech Bóg Was błogosławi”. Zaur Balaev z Azerbejdżanu, przebywał w obozie pracy.

„Pragnę zapewnić wszystkich moich przyjaciół z całego świata, że pozostanę przy swojej wierze. Nic mnie już nigdy nie zachwieje, nie ma już odwrotu. To jest niesamowite, jak okazuje się tutaj miłość. Jestem przekonana, że pewnego dnia spotkamy się w obecności Pana i wiecznie będziemy się razem radować. Dziękuję Bogu za Wasze życie. Wasze modlitwy są tak skuteczne. Mogę odczuwać odpowiedzi na nie w moim życiu”. Jamila Noma z Nigerii została zmuszona do ślubu z muzułmaninem. 14-letnia wówczas dziewczyna zdołała uciec i dziś musi żyć w ukryciu.

„Modlitwa to najważniejszy element życia chrześcijan i ich społeczności. Gdy w dniu modlitwy w 2009 roku, bracia i siostry na całym świecie modlili się za prześladowanych chrześcijan z Indii, podnosiło nas to na duchu i wzmacniało. Mimo trudności chcemy w dalszym ciągu prowadzić życie w silnej wierze i wiernej służbie dla Boga. Wspólnie stajemy przed Bożym tronem i walczymy o to, aby Jego chwała objawiała się w naszym zepsutym świecie”, dr Richard Howell, Sekretarz Generalny Aliansu Ewangelicznego w Indiach.

10. Moja społeczność pragnie uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Czy będą dostępne jakieś gotowe materiały?

Specjalnie na ten dzień przygotowaliśmy pakiet materiałów, które wyślemy do społeczności, wspólnot, które mamy w naszej bazie danych. Jeśli chcesz upewnić się czy Twoja społeczności je otrzyma, to skontaktuj się z nami. Oczywiście bardzo chętnie wyślemy też dane materiały każdej osobie, która się po nie do nas zgłosi. Wszelkie zapytania kierujcie do nas drogą mailową: info@opendoors.pl lub pod numerem telefonu: 22/ 250 16 70


Bezpłatne materiały

 

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.