Prześladowania w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska

12
ŚIP
2018
Arabia Saudyjska
Religia
Islam
Ustrój
Monarchia
Ranking poprzednie lata
14
ISO
SA
Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska
Chrześcijan
1,41
Populacja
32.74
Presja ze strony islamu
Etniczna wrogość
Życie prywatne: 14.900
Życie rodzinne : 13.700
Życie społeczne : 14.200
Życie w państwie: 15.500
Życie w Kościele : 16.400
Przemoc fizyczna: 4.100

Okres badawczy: 1 listopada 2016 – 31 października 2017

Podsumowanie

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

ŚIP 2018: Punkty: 79 / Pozycja: 12  (ŚIP 2017: 76 Punków/ Pozycja14)

2. Główne siły napędowe prześladowań

Ogólnie rzecz biorąc, antychrześcijańskie uczucia (i uczucia przeciw czemukolwiek, co jest postrzegane jako niemuzułmańskie) są powszechne wśród Saudyjczyków. Konwertyci z islamu są – w większości przypadków – pod presją ze strony licznej rodziny, która może przerodzić się w groźby śmierci. Urzędnicy rządowi tworzą i utrzymują ścisły system islamski, który traktuje chrześcijan jako ludzi drugiej kategorii i odmawia miejsca kultu każdej innej religii niż islam. Przywódcy islamscy starają się również narzucić surowe prawo islamskie wszystkim ludziom, którzy przybywają do Arabii Saudyjskiej, w tym chrześcijanom. Surowe przestrzeganie prawa islamskiego sprawia, że konwertyci z islamu wciąż uważani są za muzułmanów.

3. Cierpienie chrześcijan

Większość chrześcijan w Arabii Saudyjskiej to uchodźcy lub emigranci, którzy mieszkają i pracują tymczasowo w tym kraju. Większość zagranicznych chrześcijan pochodzi z krajów o niskich i średnich dochodach, takich jak Indie, Filipiny i kraje afrykańskie, ale są też niektórzy z zachodniego świata. Oprócz tego, że są wykorzystywani i słabo opłacani, pracownicy migrujący z Azji i Afryki, są regularnie narażeni na słowne i fizyczne znęcanie się ze względu na swoje pochodzenie etniczne i niski status. Ich chrześcijańska wiara również jest przyczyną takiego traktowania.
Chrześcijanie z zagranicy są bardzo mocno ograniczeni w dzieleniu się swoją wiarą z muzułmanami i w spotykaniu się na nabożeństwach. Niesie to ze sobą ryzyko zatrzymania oraz deportacji. Nieliczni saudyjscy chrześcijanie nawróceni z islamu stają w obliczu jeszcze większego nacisku. Niemniej jednak ich liczba stale rośnie i są oni coraz odważniejsi w dzieleniu się swoją wiarą z innymi w Internecie, i poprzez programy w telewizji satelitarnej. To publiczne dzielenie się często prowadziło do poważnych reperkusji, zarówno ze strony rodziny, jak i władz.

Przykłady:

  • Wielu nawróconych jest pod silną presją rodzin i obawia się gwałtownej reakcji, jeśli ich nowa wiara zostanie ujawniona. Konwersja narażona jest na wysokie ryzyko skazania na karę śmierci za apostazję, jednak o ile wiadomo, w ostatnich latach z tego powodu nie wykonano żadnej egzekucji. Niemniej jednak nie można wykluczyć ryzyka zabójstw pozasądowych w celu uratowania honoru rodziny.
  • Kilkoro zagranicznych chrześcijan zostało aresztowanych i tymczasowo zatrzymanych w nielicznych nalotach na spotkania chrześcijańskich społeczności. Niektórzy miejscowi wierni zostali aresztowani i fałszywie oskarżeni o powiązania z grupami ekstremistycznymi.
  • Trzy kościoły domowe zostały zamknięte po najazdach policji
  • Chrześcijanie – zarówno Saudyjczycy, jak i obcokrajowcy – ryzykują uwięzienie, fizyczne znęcanie się i poważne groźby ze względu na swoją wiarę. Kilku z nich zostało zmuszonych do opuszczenia kraju z powodu swojej wiary lub działań związanych z jej wyznawaniem.
  • Gwałt i molestowanie seksualne pozostają ogromnym problemem, a chrześcijanki pracujący w saudyjskich domach jako pokojówki są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo.

Wzorzec prześladowań

Życie prywatne: 14.900
Życie rodzinne : 13.700
Życie społeczne : 14.200
Życie w państwie: 15.500
Życie w Kościele : 16.400
Przemoc fizyczna: 4.100

Wiadomości z Arabii Saudyjskiej

Wiadomości Nachrichten
18.01.05_Irak_news
Arabia Saudyjska

(Open Doors Polska) – 10 grudnia został w Iraku oficjalnie ogłoszony jako święto - dzień ostatecznego zwycięstwa nad IS.

Wiadomości Nachrichten
18.01.04_Arabia Saudyjska_news
Arabia Saudyjska

(Open Doors Polska) – Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia w silnie islamskiej Arabii Saudyjskiej jest oficjalnie niemożliwe.

Wiadomości Nachrichten
17.11.22_Arabia_News
Arabia Saudyjska

(Open Doors Polska) - 14 listopada król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz i jego spadkobierca tronu Mohammada bin Salmana spotkali się w Libanie z przełożonym Kościoła Maronitów Becharę Boutr

Zachęta do modlitwy Zachęta do modlitwy
Nawal Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska

(Open Doors Polska) - Nawal* nadal dobrze pamięta, jaką radością i spokojem wypełniła się, gdy rozpoczęła swoje życie z Jezusem.

 

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.