Prześladowania chrześcijan w Brunei

Brunei

26
ŚIP
2018
Brunei
Religia
Islam
Ustrój
Sułtanat
Ranking poprzednie lata
25
ISO
BN
Brunei
Brunei
Chrześcijan
54,80 tyś.
Populacja
0.43
Presja ze strony islamu
Dyktatorska Paranoja
Życie prywatne: 14.300
Życie rodzinne : 14.200
Życie społeczne : 10.700
Życie w państwie: 10.200
Życie w Kościele : 13.500
Przemoc fizyczna: 0.900

Okres badawczy: 1 Listopad 2016 – 31 Październik 2017

Podsumowanie

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

ŚIP 2018 Punkty: 64 / Pozycja: 26 (ŚIP 2017: 64 Punkty/ Pozycja 25)

2. Główne siły napędowe prześladowań

Polityka, która faworyzuje muzułmanów w stosunku do innych religii jest prawnie egzekwowana przez wszystkich funkcjonariuszy rządowych we wszystkich sektorach kraju. Przywódcy muzułmańscy i etniczni mogą wywierać presję na mniejszość chrześcijańską poprzez wywieranie znaczącego wpływu na sułtana, który jest uważany za obrońcę rasy malezyjskiej i islamu. Zatem rodzina i sąsiedzi mogą łatwo sprowadzić poważne kłopoty na „nowo nawróconych chrześcijan” i ich kościoły. Wystarczy, że zgłoszą to do oficjalnego departamentu bezpieczeństwa. Władze nadzorują i nakładają ograniczenia na wszystkie kościoły (w tym kościoły zarejestrowane).

3. Cierpienie chrześcijan

Nawróceni z islamu cierpią prześladowania, ponieważ ich nowa droga jest uważana za nielegalną, a rząd podejmuje ustawiczne próby przywrócenia konwertytom ich pierwotnej wiary. Nietradycyjne wspólnoty chrześcijańskie nie mogą być zarejestrowane, jako kościoły, ale muszą być rejestrowane, jako firmy, stowarzyszenia lub centra rodzinne. W związku z tym są one traktowane, jako organizacje świeckie i co roku muszą składać rządowi swoje sprawozdania finansowe i operacyjne. Poza tym całe społeczeństwo (w tym chrześcijanie) odczuwa wpływ ciągłego wprowadzania prawa szariatu, a także zaostrzającej się sytuacji ekonomicznej, która uniemożliwia władzom hojne wypłacanie odszkodowań, by zmniejszyć niezadowolenie społeczne.

Przykłady 

  • W związku z tym, żeprawo tego kraju stanowczo sprzeciwia się porzuceniu islamu przez obywatela, który staje się chrześcijaninem, po zidentyfikowaniu go przez służby bezpieczeństwa zostaje od razu oddzielony od swojej rodziny, dzieci oraz współmałżonka, a w przypadku nie porzucenia swojej „nowej wiary” zmuszony jest do rozwodu ze swoim „partnerem życiowym”.
  • Niektórzy chrześcijanie i członkowie innych grup mniejszościowych nie mają pozwolenia na otrzymanie oficjalnego obywatelstwa. Prowadzi to do powstania dużej grupy bezpaństwowców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji pod wieloma względami. Młodzi ludzie opuszczają kraj, ponieważ brakuje im perspektyw na przyszłość. Ich wyjazd niewątpliwie ma wpływ na kościoły, z tego powodu, że potencjalne przywództwo następnej generacji staje się tam coraz rzadsze.

4.Wzorzec prześladowań

Życie prywatne: 14.300
Życie rodzinne : 14.200
Życie społeczne : 10.700
Życie w państwie: 10.200
Życie w Kościele : 13.500
Przemoc fizyczna: 0.900

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.