Prześladowania w Indonezji

Indonezja

38
ŚIP
2018
Indonezja
Religia
Islam
Ustrój
Republika
Ranking poprzednie lata
46
ISO
ID
Indonezja
Indonezja
Chrześcijan
31,93
Populacja
263.51
Presja ze strony islamu
Religijnie motywowany nacjonalizm
Zorganizowana korupcja
Życie prywatne: 9.584
Życie rodzinne : 9.856
Życie społeczne : 10.978
Życie w państwie: 8.919
Życie w Kościele : 8.542
Przemoc fizyczna: 6.852

es badawczy: 1. Listopad 2016 – 31. Październik 2017

Podsumowanie

1. Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

59 Punktów/ Pozycja 38 (ŚIP 2017: 55 Punktów/ Pozycja 46)

2. Główne siły napędowe prześladowań

Część muzułmańskich przywódców religijnych podżega do nienawiści wobec chrześcijan i innych mniejszości religijnych poprzez nauczanie w meczetach, ale dzieje się tak, również w środkach masowego przekazu. Wiadomo, że kilka konserwatywnych muzułmańskich partii politycznych np. PKS przeforsowało swój plan działania na rzecz „narodu islamskiego”. Często to właśnie ich przedstawiciele stoją za opracowywaniem i przyjmowaniem polityki inspirowanej szariatem, w tym w dziedzinie edukacji. Jednak bardziej wpływowe są radykalne islamskie grupy nacisku, takie jak FPI. Potrafią one zmobilizować setki tysięcy ludzi do wyjścia na ulice. Ostatnie wielkie demonstracje (organizowane od września 2016 do maja 2017) skierowane były przeciwko chrześcijańskiemu gubernatorowi Dżakarty – "Ahokowi" – z powodu rzekomego bluźnierstwa. Jest to również powód, dla którego sam rząd nie jest motorem prześladowań na szczeblu krajowym chociaż w sierpniu 2017 roku ogłosił plany zaostrzenia krajowych przepisów dotyczących bluźnierstwa. Większość problemów pojawia się na szczeblu lokalnym w konfrontacji z radykalnymi islamskimi grupami nacisku.                                                                          

Wiadomości z Indonezji

Wiadomości Wiadomości
Indonezja
Indonezja

(Open Doors Polska) – W ciągu ostatnich kilku dni pojawiło się wiele doniesień medialnych o Indonezji.

Wiadomości Wiadomości
18.05.29_News_Indonezja
Indonezja

(Open Doors Polska) - Wkrótce po ataku na ich społeczność, pastor Yonathan wezwał Kościół do wspólnej modlitwę.

Wiadomości prasowe Wiadomości prasowe
Indonezja_atak_mieczem
Indonezja

(Open Doors Polska) - Rankiem 11 lutego do kościoła katolickiego św. Lidwiny w Jogyakarcie w Indonezji (Jawa) wtargnął uzbrojony mężczyzna.

3. Cierpienie chrześcijan

Wielu konwertytów z islamu doświadcza prześladowań od swoich rodzin. Intensywność prześladowań jest jednak różna i przybiera głównie formę izolacji, znieważania werbalnego itp. Tylko niewielki odsetek nawróconych doświadcza przemocy fizycznej z powodu konwersji na wiarę chrześcijańską. Poziom prześladowań zależy również od regionu Indonezji. Istnieją punkty zapalne, takie jak Jawa Zachodnia czy Aceh, gdzie radykalne ugrupowania islamskie są silne i wywierają duży wpływ na społeczeństwo i politykę.

Kiedy kościół postrzegany jest jako nawracający muzułmanów, tak jak np. kościoły ewangelikalne i zielonoświątkowe ma problemy z radykalnymi grupami islamskimi. Zazwyczaj nietradycyjne wspólnoty kościelne mają trudności z uzyskaniem zgody na budowę kaplic. Nawet jeśli udaje im się spełnić wszystkie wymogi prawne (w tym wygrywają sprawy sądowe) lokalne władze nadal je ignorują. Pojawiły się również doniesienia o tym, że kościoły katolickie mają trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W sumie w ostatnich latach sytuacja chrześcijan pogorszyła się.

Przykłady prześladowań 

  • W dniu 13 listopada 2016 roku napastnik wrzucił koktajl „Mołotowa” do Kościoła Oikumene w Samarindzie w prowincji Borneo Wschodnie, zabijając dwuletnią dziewczynę i raniąc troje dzieci poniżej czwartego roku życia.W dniu 9 maja 2017 roku chrześcijański gubernator Dżakarty został skazany na dwa lata więzienia z powodu domniemanego bluźnierstwa, którego miał się rzekomo dopuścić w przemówieniu wygłoszonym we wrześniu 2016 roku.
  • Z kilku części kraju napływają doniesienia, że konwertyci na chrześcijaństwo są więzieni przez rodziny i zabrano im telefony komórkowe. Większość z nich jest izolowana przez kilka tygodni i grozi się im wyrzucenie z domu, jeśli nie wyprą się wiary chrześcijańskiej.
  • Dzieci chrześcijan często spotykają się z ostracyzmem i przemocą słowną. W niektórych regionach muzułmańskie rodziny regularnie zabraniają swoim dzieciom zabawy z chrześcijańskimi przyjaciółmi. Dzieci chrześcijan są nazywane niewiernymi i czasami wyszydzane przez islamskich nauczycieli religijnych, i zmuszani do siedzenia w tylnych ławkach w klasie.

4. Wzorzec prześladowań

Życie prywatne: 9.584
Życie rodzinne : 9.856
Życie społeczne : 10.978
Życie w państwie: 8.919
Życie w Kościele : 8.542
Przemoc fizyczna: 6.852

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.