Prześladowania w Kenii

Kenia

32
ŚIP
2018
Kenia
Religia
Chrześcijaństwo
Ustrój
Republika
Ranking poprzednie lata
18
ISO
KE
Kenia
Kenia
Chrześcijan
39,74
Populacja
48.47
Presja ze strony islamu
Etniczna wrogość
Sekularyzm
Życie prywatne: 12.000
Życie rodzinne : 10.900
Życie społeczne : 10.000
Życie w państwie: 7.900
Życie w Kościele : 11.700
Przemoc fizyczna: 9.400

Okres badawczy: 1. Listopad 2015 – 31. Październik 2016

Podsumowanie

1. Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

ŚIP 2018 Punkty: 62 / Pozycja: 32 (ŚIP 2017: 68 Punktów/ Pozycja 18)

2. Główne siły napędowe prześladowań

Prześladowania w Kenii pochodzą z różnych źródeł:

  1. Najsilniejszą przyczyną prześladowań jest islamska grupa bojowników zwana Asz-Szabab. Grupa ta, mimo że ma siedzibę w Somalii przeprowadziła liczne ataki skierowane przeciwko chrześcijanom w Kenii. Mniejszość muzułmańska (około 10-15% ogółu ludności) znajduje się głównie w północno-wschodnich i przybrzeżnych rejonach Kenii i to właśnie ten obszar był głównym celem ataków. Wielu chrześcijan w wyżej wymienionych regionach opuściło te tereny i przeniosło się do innych miejsc.
  2.  Niektórzy z plemiennych przywódców kraju, zwłaszcza w północno-wschodnim regionie kraju są często przeciwko chrześcijanom.
  3. Próba wyegzekwowania przez rząd sekularyzmu jest również czasami trudna w stosunku do kościołów i chrześcijan, ponieważ wymaga się od nich czynienia rzeczy, które nie są zgodne z ich wiarą.
  4. Korupcja szerzy się w Kenii. Przeciągani na swoją stronę urzędnicy przymykają oko na działania prześladowców.

3. Cierpienia chrześcijan

W Kenii prześladowania dotykają wszystkie wspólnoty chrześcijańskie. Zwłaszcza chrześcijanie o muzułmańskim pochodzeniu w północno-wschodnich oraz w nadmorskich rejonach żyją w ciągłym zagrożeniu. Nawet w okresie powstawania tego Indeksu chrześcijanie w swojej wiosce zostali ścięci. Doniesiono nawet, że Asz-Szabab przeniknął zamieszkujące grupy ludzi i chrześcijanie na tych terenach zaczęli być śledzeni. Poważnym problemem jest również zorganizowana korupcja i przestępczość. Skorumpowani urzędnicy nie podejmują żadnych działań przeciwko tym, którzy prześladują chrześcijan, a to z kolei zachęca do dalszych aktów prześladowania.

Przykłady

  • W niektórych częściach północno-wschodnich i nadmorskich regionów chrześcijanie nie mają dostępu do zasobów lokalnych/woda itp.
  •  W tych miejscach chrześcijanie są również wykluczeni ze środowiska i odcięci od świata.
  • W okresie kiedy Indeks był opracowywany poziom przemocy, w tym również morderstwa popełnione w związku z wiarą w Boga był bardzo wysoki. Dziesiątki chrześcijan zginęło z rąk islamistów.
  • W okresie od 5 do 8 lipca 2017 roku siedmiu chrześcijan zginęło, kiedy bojownicy Asz-Szabab zaatakowali wioski Pandanguo, Jima i Poromoko w Prowincji Lamu. Wszyscy oni nie zgodzili się odmówić Szahady (muzułmańskie wyznanie wiary deklarujące wiarę w wyjątkowość Boga – Allaha i przyjęcie Mahometa jako Boga – proroka).

4. Wzorzec prześladowań

Życie prywatne: 12.000
Życie rodzinne : 10.900
Życie społeczne : 10.000
Życie w państwie: 7.900
Życie w Kościele : 11.700
Przemoc fizyczna: 9.400

Wiadomości z Kenii

Wiadomości Wiadomości
Kenia: Al. Shabaab 28 09 2017
Kenia

(Open Doors Polska) 6 września br. o godz. 1:30 w nocy, grupa 30 uzbrojonych mężczyzn w wojskowych ubraniach napadła na osadę w pobliżu wsi Hindi w Zachodnim Lamu.

Wiadomości Wiadomości

 

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.