Prześladowania chrześcijan na Mali

Mali

37
ŚIP
2018
Mali
Religia
Islam
Ustrój
Republika
Ranking poprzednie lata
32
ISO
ML
Mali
Mali
Chrześcijan
0,45
Populacja
18.69
Presja ze strony islamu
Życie prywatne: 11.400
Życie rodzinne : 9.600
Życie społeczne : 11.200
Życie w państwie: 8.100
Życie w Kościele : 9.200
Przemoc fizyczna: 9.600

Okres badawczy: 1 listopada 2016 r. –  31 października 2017 r.

Podsumowanie

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

ŚIP 2018: Punkty: 59 / Punkty 37 (ŚIP 2017: 59 Punków/ Pozycja 32)

2. Główne siły napędowe prześladowań

Chociaż Malijczycy tradycyjnie wyznawali stosunkowo tolerancyjną wersję islamu, to w ciągu ostatnich kilku lat bardziej wojownicza i nietolerancyjna wersja islamu stała się wpływowa, szczególnie w północnej części kraju i doprowadziła do intensywnych prześladowań chrześcijan. Zbrojne ugrupowania islamskie w północnej części, wspomagane przez zagranicznych bojowników związanych z Al-Kaidą, przejęły w 2012 roku znaczny obszar na północy kraju. I chociaż grupy te zostały wyparte z większości terytorium, które zajmowały, ich wpływ jest nadal odczuwalny. Poza radykalizacją ludności muzułmańskiej, do której doszło przez działalność tych grup, trwająca rebelia nadal stanowi zagrożenie dla chrześcijan w kraju.

3. Cierpienia chrześcijan

Kiedy w 2012 roku radykalne ugrupowania islamskich bojowników przejęły kontrolę nad północną częścią kraju, spalono kościoły i chrześcijanie musieli uciekać. Przesiedlenia chrześcijan, które miały wówczas miejsce nadal dotykają chrześcijan, którzy stracili domy i których kościoły zostały zniszczone. Mimo, że niektórzy chrześcijanie i zgromadzenia pod ochroną policji powrócili na północ, to wciąż żyją pod groźbą ataku ze strony bojowników islamskich. Działania ewangelizacyjne na północy są szczególnie ryzykowne i mogą prowadzić do ataku radykalnych muzułmanów. Chrześcijańscy misjonarze działający w Mali również żyją pod ciągłym zagrożeniem uprowadzeń, a niektórzy zostali porwani przez dżihadystów. Chrześcijanie nawróceni z islamu doświadczają zaś przemocy (szczególnie na północy) i presji ze strony krewnych i członków rodziny, jeśli ci odkryją ich nawrócenie na chrześcijaństwo.

Przykłady

  • W dniu 16 listopada 2016 roku islamscy bojówkarze zastrzelili chrześcijanina, który był zastępcą burmistrza Kerany. MoussaIssah Bary był jednym z nielicznych chrześcijan zludu Fulani, który jest najbardziej znany z muzułmańskich grup etnicznych w całej Afryce Zachodniej. 
  • Gloria Argoti kolumbijska zakonnica została porwana 7 lutego 2017 roku w południowej części kraju, która uchodzi za bezpieczną. Porywacze pochodzili z różnych grup islamistycznych: Ansar Dine, Macina Liberation Front i Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (AQIM).
  • W Timbuktu, Kidalu i Gao nie pozwolono chrześcijanom odbudować zniszczonych kilka lat temu budynków kościelnych.

4. Wzorzec prześladowań

Życie prywatne: 11.400
Życie rodzinne : 9.600
Życie społeczne : 11.200
Życie w państwie: 8.100
Życie w Kościele : 9.200
Przemoc fizyczna: 9.600

Wiadomości z Mali

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.