Prześladowania w Mauretanii

Mauretania

47
ŚIP
2018
Mauretania
Religia
Islam
Ustrój
Prezydencki
Ranking poprzednie lata
47
ISO
MR
Mauretania
Mauretania
Chrześcijan
0,01
Populacja
4.27
Presja ze strony islamu
Dyktatorska Paranoja
Etniczna wrogość
Życie prywatne: 10.938
Życie rodzinne : 10.016
Życie społeczne : 10.977
Życie w państwie: 11.393
Życie w Kościele : 10.677
Przemoc fizyczna: 0.556

Okres badawczy: 1. Listopad 2016 – 31. Październik 2017

Podsumowanie

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

57 Punktów/ Pozycja 48 (ŚIP w 2017 58 Punktów/ Pozycja 36)

2. Źródła prześladowań

Oficjalną nazwą Mauretanii jest "Islamska Republika Mauretańska", a jej autokratyczny rząd często próbuje zdobyć poparcie kreując wizerunek obrońcy islamu. Presja ze strony rodziny oraz społeczeństwa jest szczególnie silna wobec chrześcijan nawróconych z islamu. W kraju wzrasta wpływ radykalnej ideologii islamskiej, a także rząd podejmuje działania na rzecz wdrożenia do tej pory nie przestrzeganych praw w obrębie prawa szariatu. Z tego też powodu te działania rządu są głównym źródłem prześladowań. Islamscy kaznodzieje w dużym stopniu przyczyniają się do radykalizacji społeczeństwa podsycając antagonizmy i eskalując nienawiść skierowaną wobec niemuzułmanów. W kraju działają również radykałowie islamscy. W Mauretanii istnieje system kastowy, który nadaje przywileje pewnym grupom społecznym próbując usprawiedliwić niewolnictwo Mauretańczyków o ciemniejszej karnacji, powołując się na islam. Obywatele o większych przywilejach mający odmienne zdanie w tym także chrześcijanie rzadko i bardzo ostrożnie podejmują działania opozycyjne, które mogłyby zakłócić obecny stan rzeczy.

3. Cierpienia chrześcijan

Mauretańczycy nawróceni z islamu – zwłaszcza spoza stolicy – są narażeni na najbardziej intensywne prześladowania. Oprócz presji, ostracyzmu oraz przemocy ze strony rodziny i lokalnej społeczności w przypadku odkrycia ich wiary chrześcijańskiej mogliby oni zostać oskarżeni o apostazję – za tą zaś grozi im kara śmierci. Każda forma wyrażania wiary przez chrześcijan spoza Mauretanii (np. migrantów z Afryki Subsaharyjskiej lub pracowników organizacji charytatywnych) wiąże się również z ryzykiem byciaoskarżonym na mocy prawa, które nakazuje karać osoby prowadzące działalność misyjną wśród muzułmanów. Oprócz ryzyka ścigania przez władze chrześcijanie w Mauretanii narażeni są na akty przemocy ze strony bojowników, takich organizacji jak Al-Kaida działającej w Maghrebie (dzisiejsze Maroko, Algieria i Tunezja). Zbiorowe sprawowanie kultu religijnego jest szczególnie dużym wyzwaniem z uwagi na restrykcyjne ograniczenia skierowane wobec chrześcijan (zwłaszcza tych nawróconych z islamu).

Przykłady  

  • Chrzty mogą być przeprowadzane tylko w tajemnicy i wielu nawróconych z islamu niechętnie przystępuje do chrztu w obawie o zdemaskowanie ich nowej wiary oraz bycia oskarżonym o apostazję.
  • O ile Kościół katolicki ma prawo do renowacji wnętrz budynków kościelnych, o tyle renowacja elewacji budynków kościelnych należących do Kościoła katolickiego oraz budowa kościołów należących do innych wyznań jest zabroniona.

4. Wzorzec Prześladowań

Życie prywatne: 10.938
Życie rodzinne : 10.016
Życie społeczne : 10.977
Życie w państwie: 11.393
Życie w Kościele : 10.677
Przemoc fizyczna: 0.556

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.