Prześladowania w Meksyku

Meksyk

39
ŚIP
2018
Meksyk
Religia
Chrześcijaństwo
Ustrój
Republika
Ranking poprzednie lata
41
ISO
MX
Meksyk
Meksyk
Chrześcijan
124,87
Populacja
130.22
Zorganizowana korupcja
Etniczna wrogość
Sekularyzm
Życie prywatne: 7.188
Życie rodzinne : 6.330
Życie społeczne : 11.218
Życie w państwie: 8.073
Życie w Kościele : 9.323
Przemoc fizyczna: 14.444

Okres badawczy: 1. Listopad 2016 – 31. Październik 2017

Podsumowanie

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

59 Punktów/ Pozycja 39 (ŚIP 2017: 57 Punktów/ Pozycja 41)

2. Źródła prześladowań 

W Meksyku występują różne źródła prześladowań, ale brak ochrony chrześcijan wynika z silnej korupcji występującej na wszystkich szczeblach władzy. Najbardziej brutalny wymiar prześladowań widoczny jest w atakach grup przestępczych na duchownych katolickich oraz protestanckich. Przywódcy rdzennych (indiańskich) społeczności są również odpowiedzialni za atakowanie ludzi nawróconych na chrześcijaństwo. Oprócz tego świecka ideologia stała się bardziej dominująca w społeczeństwie poprzez rosnący wpływ świeckich ruchów fanatycznych (takich jak np. społeczność LGBTI). Ruchy te próbują wyeliminować wpływ religii na życie społeczne, szczególnie w odniesieniu do obrony nienarodzonego życia i rodziny. Z drugiej strony Kościół rzymskokatolicki nadal cieszy się pewnymi przywilejami, co powoduje sytuacje konfliktowe z innymi grupami chrześcijańskimi – zwłaszcza z nowymi ruchami – takimi jak zielonoświątkowcy czy Katolicki Ruch Odnowy w Duchu Świętym.

3. Cierpienia chrześcijan 

Wprawdzie wszystkie kościoły w Meksyku dotknięte są prześladowaniami, ale nie wszystkie doświadczają tego samego rodzaju i intensywności prześladowań. Nietolerancja świecka nie dotyczy na przykład wszystkich chrześcijan, lecz jedynie osób wyrażających swoje chrześcijańskie przekonania w debatach publicznych, przez co często padają ofiarą prześladowań, krytyki i wyśmiewania. Natomiast na terenach kontrolowanych przez zorganizowane grupy przestępcze – kościoły są zwalczane. Grupy przestępcze atakują kościoły, grożą śmiercią i mordują chrześcijańskich przywódców w celu ich zastraszenia i uciszenia. Ataki te zdarzają się tam, gdzie posługa chrześcijańska jest uważana za zagrożenie dla ich celów. Natomiast zupełnie inną sytuację doświadczają nawróceni na chrześcijaństwo w tubylczych (indiańskich) społecznościach. Tam nie jest niczym niezwykłym, że rodziny chrześcijańskie są karane za porzucenie plemiennych wierzeń przez wypędzenie ich z rodzinnej wioski. Wreszcie wiele chrześcijańskich wyznań nie korzysta z tych samych przywilejów co Kościół katolickim, a co powoduje to, że mają trudniejsze warunki do działania.

Przykłady prześladowań

  • W roku 2017 część członów rdzennych społeczności Chiapas i Jaliscostało stało się członkami chrześcijańskich wspólnot ewangelikalnych. Z tego powodu dotknęły ich sankcje ekonomiczne; odmówiono im dostępu do podstawowych usług, a ostatecznie zostali wydaleni z wiosek. W niektórych przypadkach chrześcijanie byli przetrzymywani w więzieniach bez powodu i cierpieli psychiczne znęcania się na nimi.
  • Raport z 6 lipca 2017 roku stwierdza, że rzymskokatolicki ksiądz został zabity w kościele Los Reyes La Paz w stanie Meksyk. Natomiast 18 księży zostało zamordowanych od czasu objęcia przez prezydenta Enrique Peña Nieto urzędu w 2012 roku. Według Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – Meksyk po raz szósty z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w liczbie zabójstw księży rzymskokatolickich, przy czym większość z nich ginie w miejscach, gdzie dochodzi do handlu narkotykami.
  • W czerwcu 2017 roku Meksykańska Rada Narodowa ds. Zapobiegania Dyskryminacji (CONAPRED) oficjalnie ogłosiła, że terapie reorientacyjne udostępnione homoseksualistom (np. przez organizację chrześcijańską Exodus Latin America) stanowią formę przemocy i dyskryminacji wobec orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Orzeczenie to uniemożliwia chrześcijańskim rodzicom korzystanie z takich terapii, aby pomóc swoim dzieciom.

4. wzorzec prześladowań

Życie prywatne: 7.188
Życie rodzinne : 6.330
Życie społeczne : 11.218
Życie w państwie: 8.073
Życie w Kościele : 9.323
Przemoc fizyczna: 14.444

Wiadomości z Meksyku

Wiadomości Nachrichten
Meksyk
Meksyk

(Open Doors) – Alonso (43) w 2002 roku napotkał w sąsiedniej wiosce grupę chrześcijan. To diametralnie zmieniło jego życie.

Wiadomości Nachrichten

 

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.