Prześladowania w Nigerii

Nigeria

14
ŚIP
2018
Nigeria
Religia
Chrześcijaństwo/Islam
Ustrój
Republika federalna
Ranking poprzednie lata
12
ISO
NG
Nigeria
Nigeria
Chrześcijan
95,92
Populacja
191.84
Presja ze strony islamu
Etniczna wrogość
Zorganizowana korupcja
Życie prywatne: 11.250
Życie rodzinne : 11.458
Życie społeczne : 13.461
Życie w państwie: 12.826
Życie w Kościele : 12.448
Przemoc fizyczna: 16.112

Okres badawczy: 1 listopada 2016 – 31 października 2017

Podsumowanie

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

ŚIP 2018: Punkty: 77 / Pozycja: 14 (ŚIP 2017: 78 Punktów/ Pozycja 12)

2. Główne siły napędowe prześladowań

Wrogość wobec chrześcijan jest często szerzona przez radykalne nauczanie i praktykę islamską. Świadczy o tym fakt, że islam jest dominującą religią w północnej części Nigerii, podczas gdy chrześcijaństwo dominuje na południu. Także rywalizacja między grupami etnicznymi na południu i północy kraju często przyczynia się do prześladowania chrześcijan. Radykalne ugrupowania zbrojne, takie jak Boko Haram i muzułmańscy pasterze Fulani, są szczególnie aktywne w prześladowaniach chrześcijan w północnej Nigerii i w środkowej części kraju. Przemoc w centralnej części kraju wskazuje na to, że brutalne prześladowania chrześcijan rozprzestrzeniają się na południe. Ponadto istnieje korupcja na wszystkich szczeblach władzy, a grupy przestępcze (często zorganizowane z pośród grup etnicznych) zajmują się handlem ludźmi i narkotykami. Oba te czynniki okazjonalnie powodują prześladowania chrześcijan.

3. Cierpienie chrześcijan

Większość chrześcijan w południowej części kraju żyje w środowisku, w którym szanuje się ich wolność religijną. Natomiast chrześcijanie na północy i w środkowej części kraju cierpią z powodu przemocy ze strony walczących grup islamskich. Często taka przemoc prowadzi do utraty życia, obrażeń ciała oraz utraty mienia. W wyniku przemocy chrześcijanie są także pozbawiani ziemi i środków utrzymania. Chrześcijanie w północnej Nigerii, zwłaszcza na obszarach objętych prawem szariatu, jako obywatele drugiej kategorii spotykają się z dyskryminacją i wykluczeniem. Chrześcijanie o muzułmańskim nawróceni z islamu również spotykają się z odrzuceniem ze strony własnych rodzin i presją, by zrezygnować z wyznawanej przez nich wiary.

Korupcja osłabia państwo i sprawia, że nie jest ono zdolne do ochrony chrześcijan przed przemocą ze strony takich grup jak Boko Haram. Nawet kościoły są wykorzystywane jako miejsca prania brudnych pieniędzy; kościoły, które są powiązane także z działalnością przestępczą (tj. otrzymujące darowizny od przestępców) często stają się celem przemocy związanej z przestępczością.

Przykłady

  • Nalot na pięć wsi zamieszkałych głównie przez chrześcijan spowodował śmierć 45 osób w rejonie samorządu lokalnego Kauru, w Kaduna, położonym w środkowej części kraju. Atak ten miał miejsce w listopadzie 2016 roku i przypuszcza się, że został przeprowadzony przez muzułmańskich pasterzy Fulani. Ci, którzy dokonali ataku spalili również ponad sto domów, w tym osiem kościołów domowych.
  • W kolejnym ataku zorganizowanym przez uzbrojonych mężczyzn z muzułmańskiego plemienia Fulani, dnia 7 września 2017 roku w miejscowości AnchaBassa w stanie Plateau, zginęło 20 nigeryjskich chrześcijan.
  •  W dniu 20 lipca 2017 roku w mieście Onitsha w południowej Nigerii kościół został zaatakowany przez uzbrojonych bandytów, którzy zabili 12 osób i ranili 18.  Uważa się, że ten atak był związany z walką gangów z zamożnym dobroczyńcą w kościele.

4.Wzorzec prześladowań

Życie prywatne: 11.250
Życie rodzinne : 11.458
Życie społeczne : 13.461
Życie w państwie: 12.826
Życie w Kościele : 12.448
Przemoc fizyczna: 16.112

Wiadomości z Nigerii

Wiadomości prasowe Wiadomości prasowe
18.07.17_News_rosja
Nigeria

(Open Doors Polska) - Chrześcijańscy studenci z zagranicy stali się ostatnio celem ataku władz, które wyszukały ich na nagraniach filmowych z nabożeństwa w Internecie.

Wiadomości prasowe Wiadomości prasowe
2018_07_16_Wiadomości Open Doors Nigeria
Nigeria

(Open Doors Polska) - 11 czerwca 2018 r. pięciu młodych chrześcijan zostało uznanych za winnych "zbrodniczej konspiracji i morderstwa".

Zachęta do modlitwy Zachęta do modlitwy
Nigeria 05 07 2018
Nigeria

(Open Doors Polska) – Ataki i przemoc wobec chrześcijan w północnym i środkowym pasie Nigerii trwają od lat i osiągnęły nowy smutny punkt kulminacyjny w dniach 21-25 czerwca.

Wiadomości prasowe Wiadomości prasowe
Nigeria 29 06 2018
Nigeria

Open Doors Polska) - W dniach 21-25 czerwca doszło do kilku śmiertelnych ataków na kilkanaście wiosek chrześcijańskich w środkowej Nigerii. Dokładna liczba zamordowanych nie jest jeszcze znana.

Wiadomości prasowe Wiadomości prasowe
Nigeria Donal Trump
Nigeria

(Open Doors Polska) – W dwóch atakach w Nigerii, które miały miejsce w dniach 24 i 26 kwietnia, zamordowano 26 chrześcijan.

 

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.