Prześladowania w Uzbekistanie

Uzbekistan

16
ŚIP
2018
Uzbekistan
Religia
Islam
Ustrój
Republika
Ranking poprzednie lata
16
ISO
UZ
Uzbekistan
Uzbekistan
Chrześcijan
0,35
Populacja
30.69
Dyktatorska Paranoja
Presja ze strony islamu
Życie prywatne: 15.500
Życie rodzinne : 12.100
Życie społeczne : 13.000
Życie w państwie: 13.100
Życie w Kościele : 16.000
Przemoc fizyczna: 3.500

Okres badawczy: 1 listopada 2016 – 31 października 2017

Podsumowanie

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

ŚIP 2018: Punkty: 73 / Pozycja: 16 (ŚIP 2017: 71 Punktów/ Pozycja16)

Wiadomości z Uzbekistanu

Świadectwa wiary Świadectwa wiary
17.11.13 Uzbekistan_news
Uzbekistan

Jeśli wiedziałbyś, że twoja wiara może kosztować życie twojej rodziny, to czy trzymałbyś się jej?

2. Główne siły napędowe prześladowań

W Uzbekistanie istnieją dwa główne źródła prześladowań chrześcijan: państwo i środowisko muzułmańskie. Prześladowania państwowe pochodzą ze strony policji, służb specjalnych i mahalli (lokalnych władz) monitorujących w różny sposób działalność religijną (zakładanie podsłuchów w domach, podsłuchiwanie telefonów, infiltracja grup chrześcijan itp.), uczestnicząc nawet w spotkaniach Kościoła. Władze państwowe przeprowadzają także regularne naloty na niezarejestrowane Kościoły. Ogólnie rzecz biorąc kultura islamska sprawia, że życie ludzi nawróconych na chrześcijaństwo jest szczególnie trudne.

3. Cierpienie chrześcijan

Wszystkie wspólnoty chrześcijańskie doznają jakiejś formy prześladowań. Kościoły prawosławne doświadczają nawet najmniejszych problemów ze strony rządu, ponieważ zazwyczaj nie próbują nawiązywać kontaktów z uzbecką ludnością. To rdzenni chrześcijanie muzułmańskiego nawróceni z islamu są najbardziej prześladowani, zarówno z rąk państwa, jak i rodziny, przyjaciół oraz społeczności. Tam, gdzie kościoły nie zostały zarejestrowane, chrześcijanie wielokrotnie cierpią z powodu nalotów policyjnych, gróźb, aresztowań i kar pieniężnych.

Prezydent Islam Karimow zmarł 2 września 2016 roku i został zastąpiony przez nieprzejednanego Shavkata Mirziyoyeva. Dla chrześcijan nic się nie zmieniło: nadal trwają naloty na domowe kościoły, konfiskata materiałów religijnych, przesłuchiwanie i zatrzymywanie wiernych. Chrześcijanie nawróceniz islamu nadal doświadczają presji i przemocy ze strony rodziny, przyjaciół i lokalnej społeczności.

Przykłady 

  • Uzbecki rząd posiada specjalny wydział monitorowania działalności religijnej i cenzury literatury religijnej.
  • Trudno jest rejestrować nowe kościoły, a jej zasady dla już istniejących wspólnot religijnych stały się trudniejsze. 
  • W dniu 24 marca 2017 roku urzędnicy państwowi w Taszkencie wtargnęli do mieszkania, gdzie pięć protestanckich kobiet spotkało się, aby rozmawiać na temat wiary chrześcijańskiej. Skonfiskowano tam książki, komputer i aparat fotograficzny. Liderka grupy została ukarana grzywną pięciokrotnego minimalnego miesięcznego wynagrodzenia przez Okręgowy Sąd Karny w kwietniu 2017 roku za „prowadzenie działalności religijnej bez pozwolenia”. Według miejscowych źródeł, jedna z obecnych kobiet mogła być informatorem władz. (Źródło: Forum 18)

4.Wzorzec prześladowań

Życie prywatne: 15.500
Życie rodzinne : 12.100
Życie społeczne : 13.000
Życie w państwie: 13.100
Życie w Kościele : 16.000
Przemoc fizyczna: 3.500

 

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.