Prześladowania w Egipcie

Egipt

21
ŚIP
2017
Egipt
Religia
Islam
Ustrój
Republika Arabska
Ranking poprzednie lata
22
ISO
EG
Egipt
Egipt
Chrześcijan
9,52
Populacja
95.22
Presja ze strony islamu
Dyktatorska Paranoja
Zorganizowana korupcja
Życie prywatne: 9.849
Życie rodzinne : 10.789
Życie społeczne : 10.091
Życie w państwie: 9.759
Życie w Kościele : 8.116
Przemoc fizyczna: 16.112

Okres badawczy: 1. Listopad 2015 – 31. Październik 2016

Podsumowanie

Spis treści

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

65 Punktów/ Pozycja 21 (ŚIP 2016: 64 Punkty / Pozycja 22)

Spis treści

2. Główne siły napędowe prześladowań

Siły napędzające prześladowania chrześcijan w Egipcie to: islamski ekstremizm (główna siła), a w stopniu mniejszym – dyktatorska paranoja oraz zorganizowana korupcja i przestępczość (obie siły mieszają się także z islamskim ekstremizmem).

Spis treści

3. Kontekst

Autorytarny styl rządzenia prezydenta as-Sisi do pewnego stopnia przyczynił się do odbudowy praworządności w Egipcie, lecz z drugiej strony prowadzi do surowszego przestrzegania dość restrykcyjnej legislacji odnoszącej się do religii. Bojówki islamistyczne, które czują się poszkodowane z powodu usunięcia ze stanowiska prezydenta Morsiego również obierają sobie za cel ataków chrześcijan, którzy są uważani za wspierających te zmiany. Stąd też chrześcijanie w Egipcie żyją w głęboko spolaryzowanym społeczeństwie, gdzie przepaść między islamistami, a egipskimi sekularystami/nacjonalistami bardzo wpływa na destabilizację sytuacji. Rząd prezydenta al-Sisi wydaje się być mocno zdeterminowany w kwestii zwalczania bojówek islamistycznych, jednak w tym samym czasie zdaje się być niechętny do podjęcia znaczących kroków zapewniających wolność religii oraz równość obywatelską dla chrześcijan.

Spis treści

4. Grupy chrześcijańskie dotknięte prześladowaniami

Spośród czterech kategorii chrześcijan obecnych w Egipcie i objętych badaniami WWL wspólnoty ekspatriantów zmagają się z najmniejszymi problemami. Główny impet prześladowań spada na  wspólnoty konwertytów wywodzących się z islamu (MBB). Zarówno wspólnoty tradycyjne, jak i nietradycyjne kościoły protestanckie mogą również doświadczać różnorodnych ataków.

Spis treści

5. Obszary życia i przemoc fizyczna

  • Przeciętna presja odczuwana przez chrześcijan w Egipcie znajduje się na wysokim poziomie, choć nieznacznie spadła w porównaniu z okresem WWL 2016.
  • Presja jest odczuwana najsilniej w obszarach życia w rodzinie (wynik bardzo wysoki), a następnie w obszarach życia w społeczeństwie i życia prywatnego (w obu przypadkach wyniki wysokie). Sytuacja, w której osoby będące MBB nie mogą otwarcie praktykować swej wiary i spotykają się z wrogością ze strony rodziny oraz lokalnych władz, jest typowa dla aktywnie działającego islamskiego ekstremizmu.
  • W obszarze życia w państwie (wysoki wynik presji) chrześcijanie koptyjscy zmagają się z restrykcjami natury legislacyjnej.
  • Wskaźnik przemocy fizycznej znajduje się na poziomie ekstremalnym i wzrósł w porównaniu z okresem WWL 2016. Źródłem ataków były głównie: ogół społeczeństwa i bojówki Salafitów.
  • Ogólnie rzecz biorąc prześladowania w Egipcie są podsycane islamskim ekstremizmem, który przejawia się we wszystkich obszarach życia. Chrześcijanie doświadczają nacisków ze strony lokalnych społeczności, państwa oraz niepaństwowych ugrupowań islamistycznych. Dodatkowo osoby będące MBB są naciskane przez rodziny, by wyrzekły się wiary.

Spis treści

6. Prognozy na przyszłość

Czynniki, które zdeterminują przyszłość Egiptu są z gruntu polityczne i ekonomiczne. Kraj zmaga się z wydawałoby się, nie dającym się zażegnać podziałem ideologiczno-religijnym istniejącym między różnorodnymi formami ekspresji radykalnego islamu (Salafici i Bractwo Muzułmańskie) a sekularystami (nacjonaliści i liberałowie). Zagrożenie dla Egiptu płynące ze strony radykalnych ruchów islamistycznych nie mija. Bezrobocie szerzące się wśród młodych ludzi oraz stagnacja gospodarcza również sprzyjają wzrostowi nastrojów niezadowolenia. Sytuacja ta tworzy okoliczności, które mogą być wykorzystane przez radykalne bojówki islamistyczne. Jeśli rząd nie znajdzie sposobu na uporanie się z tymi problemami, bojówkarze mogą doprowadzić do destabilizacji w kraju i przyczynić się do intensyfikacji prześladowań chrześcijan.

Spis treści

Wiadomości z Egiptu

Wiadomości Nachrichten
17.12.05_Egipt_news
Egipt

Egipt: 22 pozwolenia na budowę dla wspólnot kościelnych

(Open Doors Polska) - Górna prowincja Egiptu, Minya jest często miejscem celowych ataków na chrześcijan (takich jak w dniu 26 maja 2017 r.).

Wiadomości Nachrichten
17.11.14_Egipt_news
Egipt

Egipt: Nadzieja na przyjście Księcia Pokoju

(Open Doors Polska) - Kościół w kraju nad Nilem jest jednym z najstarszych na świecie, jego założenie tradycyjnie przypisuje się ewangeliście Markowi.

Zachęta do modlitwy Zachęta do modlitwy
Biblia_na_Facebooku
Egipt

Bliski Wschód: Biblia na Facebooku

(Open Doors Polska) – Dotarcie do ludzi ze Słowem Bożym nie zawsze jest łatwe - szczególnie w krajach, gdzie duża część społeczeństwa nie jest zbytnio otwarta na Biblię.

Wiadomości Nachrichten
Egipt
Egipt

Egipt: Marilyn jest wolna!

(Open Doors Polska) W dniu 30 września egipska policja znalazła 16-letnią koptyjską chrześcijankę Marilyn, która została porwana 28 czerwca.

Wiadomości Nachrichten
2017_09_20_Egipt
Egipt

Egipt: Zaufani informatorzy donoszą o uprowadzeniu chrześcijańskich dziewcząt

(Open Doors Polska) Prawie codziennie w Egipcie dochodzi do uprowadzeń młodych chrześcijanek, które są później przymusowo islamizowane.

Wiadomości Nachrichten
Egipt
Egipt

Egipt: Miłość silniejsza niż nienawiść i śmierć

(Open Doors) – 11 grudnia 2016 zamachowcy-samobójcy wtargnęli do Kościoła Piotra i Pawła w Kairze. (Open Doors informowało o zamachu).

Wiadomości Nachrichten
Egipt

Egipt: Czynna miłość do bliźnich w czasie Ramadanu

Świadectwa wiary Świadectwa wiary
Symbolbild
Egipt

Marveys letzter Tag

Der vierjährige Marvey hatte die ganze Nacht von dem Ausflug geträumt. Gemeinsam mit seiner Mutter würde er das St.-Samuel-Kloster in al-Minya besuchen.
Wiadomości Nachrichten
Egipt

Egipt: Zamordowany chrześcijański nastolatek

Wiadomości Nachrichten
Egipt

Egipt: Pomiędzy żałobą i zaufaniem

Wiadomości Nachrichten
Egipt

[Aktualizacja] Egipt: Kolejny chrześcijanin zamordowany

Aktualizacja 01.02.2017

Wiadomości Nachrichten
Egipt

Egipt: Kolejny chrześcijanin zamordowany

Wiadomości Nachrichten
Egipt

Egipt: Chrześcijańskie małżeństwo znalezione martwe

Wiadomości Nachrichten
Egipt

Egipt: Zwiększona liczba zamachów na chrześcijan

Wiadomości Nachrichten
Egipt

Egipt: Naczelny imam żąda kary śmierci dla konwertytów

Spis treści

 

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.

Drukuj Pobierz