Prześladowania w Turcji

Turcja

37
ŚIP
2017
Turcja
Religia
Islam
Ustrój
Republika
Ranking poprzednie lata
45
ISO
TR
Turcja
Turcja
Chrześcijan
0,19
Populacja
80.42
Presja ze strony islamu
Religijnie motywowany nacjonalizm
Dyktatorska Paranoja
Życie prywatne: 11.771
Życie rodzinne : 9.135
Życie społeczne : 9.455
Życie w państwie: 10.612
Życie w Kościele : 7.813
Przemoc fizyczna: 8.519

Okres badawczy: 1. Listopad 2015 – 31. Październik 2016

Podsumowanie

Spis treści

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

57 Punktów / Pozycja 37 (ŚIP 2016: 55 Punktów/ Pozycja 45)

Spis treści

2. Główne siły napędowe prześladowań

Siłą napędzającą prześladowania chrześcijan w Turcji jest islamski ekstremizm, a w mniejszym stopniu – dyktatorska paranoja.

Spis treści

3. Kontekst

15 lipca 2016 roku sytuacja w kraju zmieniła się drastycznie po nieudanej próbie przewrotu, który miał obalić prezydenta Erdogana. Reakcja rządu była tak gwałtowna, że kraj w chwili obecnej jest dyktaturą, co wpływa na wszystkie aspekty życia społecznego.

Spis treści

Wiadomości z Turcji

Wiadomości Nachrichten
Turcja

Turcja: Morderca z Malatyi skazany

Wiadomości Nachrichten
Turcja

Turcja: Atak na jeden z najstarszych kościołów

Wiadomości Nachrichten
Turcja

Turcja: Pierwsze zezwolenie na budowę kościoła od 1923 roku?

Wiadomości Nachrichten
Turcja

Turcja: Misjonarze na „czarnej liście”

Wiadomości Nachrichten
Turcja

Turcja: W cieniu europejskich aspiracji Turcji trwa prześladowanie chrześcijan

Wiadomości Nachrichten
Turcja

Turcja: Policja udaremniła zamach na chrześcijanina

Wiadomości Nachrichten
Turcja

Turcja: Ataki na chrześcijan wciąż się zdarzają

Wiadomości Nachrichten
Turcja

Turcja: Plany wysadzenia w powietrze wszystkich kościołów w Ankarze

Parę dni temu ujawniono zakrojony na szeroką skalę spisek Al-Kaidy, by podłożyć bomby "we wszystkich kościołach w Ankarze", a także w tureckim parlamencie i

Spis treści

4. Grupy chrześcijańskie dotknięte prześladowaniami

W Turcji wszystkie kategorie chrześcijan zmagają się z różnego rodzaju prześladowaniami. Ekspatrianci i imigranci zamieszkują większe miasta i w większości przypadków nie są rozpoznawani i rejestrowani, jeśli nie spotykają się w tradycyjnych budynkach kościelnych. Mogą funkcjonować po cichu, za wyjątkiem sytuacji, kiedy przyciągają do siebie tureckich obywateli lub muzułmańskich uchodźców. Wspólnoty tradycyjne regularnie poddawane są rządowym kontrolom i monitoringowi. Konwertyci (w tym wypadku mający korzenie muzułmańskie – MBB) uważani są za zdrajców tureckiej tożsamości i zmagają się z poważnymi prześladowaniami ze strony rodziny, znajomych, lokalnej społeczności oraz lokalnych władz. Nietradycyjne wspólnoty protestanckie to zazwyczaj niewielkie grupki. Wiele z nich spotyka się w domach, co może spotkać się ze sprzeciwem ze strony sąsiadów.

Spis treści

5. Obszary życia i przemoc fizyczna

  • Poziom presji wywieranej na chrześcijan obniżył się nieco w porównaniu z okresem WWL 2016, jednak nadal jest wysoki. Jest to spowodowane redukcją presji w obszarze życia w kościele.
  • Presja odczuwana jest najsilniej w obszarach życia prywatnego i życia w państwie, a następnie w obszarach życia w społeczeństwie i życia w rodzinie. Jest to sytuacja nietypowa, będąca efektem działania islamskiego ekstremizmu, przy jednoczesnej silnej obecności elementów nacjonalistycznych. Ten turecki nacjonalizm przyczynił się także do wzrostu dyktatorskiej paranoi, jako drugorzędnej siły napędowej prześladowań.
  • Liczba aktów przemocy odnotowanych w okresie WWL 2017 wzrosła, co z kolei spowodowało wzrost wskaźnika obrazującego przemoc fizyczną z wysokiego do bardzo wysokiego.
  • Ogólna sytuacja dotycząca prześladowań w Turcji jest odzwierciedleniem raczej unikalnego stanu rzeczy, w którym rosnące tendencje nacjonalistyczne łączą się z coraz silniejszą islamizacją tureckiego społeczeństwa.

Spis treści

6. Prognozy na przyszłość

Po nieudanym przewrocie w lipcu 2016 roku, sytuacja w Turcji zmieniła się drastycznie. Rząd przyjął postawę bardziej autorytarną, a nastroje nacjonalistyczne oraz islamizacja nabrały rozpędu. Walka z kurdyjskimi rebeliantami stała się bardziej intensywna. Turcja przyjęła dużo bardziej asertywną postawę na scenie międzynarodowej, uaktywniając się militarnie w sąsiadujących z nią Syrii oraz Iraku (uderzając przede wszystkim w siły kurdyjskie). W wyniku nowej, surowej polityki rządu, poziom braku tolerancji wobec wszystkich osób nie popierających prezydenta Erdogana znacznie wzrósł, a maleńka mniejszość chrześcijańska będzie zmagać się z coraz większą presją, która coraz bardziej wyraża się w przemocy. Trend ten utrzyma się z dużym prawdopodobieństwem.

Spis treści

 

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.

Drukuj Pobierz