Wesprzyj finansowo 
 
 

Iran: Chrześcijanie skazani na długoletnie więzienie

Chrześcijanie z Iranu proszą pilnie o modlitwę za pastorów (Victor Bet Tamraz, Amin Afshar Naderi oraz Hadi Asgari).

(Open Doors) – Jak donosi agencja informacyjna „Middle East Concern“ w czerwcu skazano trójkę wierzących na długoletnie kary więzienia.

17.07_Iran

3 i 4 lipca sędzia Ahmadpour ogłosił wyrok: Pastor Victor otrzymał 10 lat więzienia, pastor Amin 15 lat (rok spędzony już w więzieniu prawdopodobnie wliczy się do kary), a pastor Hadi także 10 lat, do tego doszły 2 lata zakazu na wyjazdy. Sędzia nałożył ponadto karę grzywny dla Amina i Hadiego, w przybliżeniu 53.000 € na osobę. Podczas odczytania wyroku był obecny prawnik oskarżonych, który zapowiada apelację.

Pastorzy Victor i Amin zostali aresztowani razem z innymi chrześcijanami 26 grudnia 2016 roku w czasie świętowania Bożego Narodzenia. Victorowi zarzucono m.in. działalność misyjną, nielegalne spotkania kościoła domowego, a także druk i dystrybucję Biblii. Amin, nawrócony muzułmanin, został oskarżony z powodu "zagrożenia bezpieczeństwu narodowemu" jak i "obrazy świętych", tzn. bluźnierstwa. Hadi, również chrześcijanin nawrócony z islamu, został aresztowany w sierpniu 2016 roku. Został oskarżony o "zagrożenie bezpieczeństwu narodowemu" oraz "założenie i organizację kościoła domowego". W podobnej sytuacji znajduje się syn pastora Victora - Ramiel Bet Tamraz, który czeka jeszcze na przesłuchanie, a także żona pastora o imieniu Shamiran Issavi. Kobieta została wezwana do więzienia Erbil, gdzie oskarżono ją o udział w zagranicznym seminarium oraz także "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Obecnie dozwolona jest jeszcze kaucja (ok. 26.000 €). Jej postępowanie będzie prawdopodobnie również prowadzone przez sędziego Ahmadpoura.

Prosimy, módlcie się pilnie o tych chrześcijan oraz wiele innych, którzy już od lat przebywają w więzieniach, często w bardzo ciężkich warunkach. Prosimy, módlcie się, aby Pan otwierał i poruszał serca władz.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Iran zajmuje obecnie ósme miejsce wśród 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani na świecie.

ŹródłoOpen Doors