Wiadomości prasowe

Nowy Światowy Indeks Prześladowań 2019

Niepokojący wzrost prześladowań chrześcijan w Chinach i Indiach

(Open Doors Polska) - W okresie sprawozdawczym od 01.11.2017 do 31.10.2018 r. Open Doors badało sytuację chrześcijan w 150 krajach, aby ostateczne wyniki przedstawić w Światowym Indeksie Prześladowań 2019 r. Corocznie publikowany ranking wymienia 50 państw o najcięższych prześladowaniach chrześcijan. Od Chin po Afrykę Subsaharyjską gwałtowne ataki na chrześcijan i kościoły znacznie wzrosły. Jednak udokumentowane zabójstwa 4 136 chrześcijan w porównaniu z 2 782 z roku poprzedniego tylko częściowo opisują zakres prześladowań. W coraz większej liczbie krajów chrześcijanie doświadczają wykluczenia społecznego i ucisku ze strony państwa, ponieważ nie chcą podążać za daną ideologią czy religią, lecz za swoją wiarą. Molestowanie i inwigilacja coraz bardziej zmuszają ich do życia w podziemiu i poważnie ograniczają prawo do wolności religijnej. Termin "prześladowania" opiera się na definicji UNHCR.

Mapa Światowego Indeksu Prześladowań 2019
Mapa Światowego Indeksu Prześladowań 2019

 

 

 

Dążenie państw do władzy i kontroli oraz nacjonalizm religijny tłumią wolność wyznania

Chiny (z miejsca 43 na 27) są doskonałym przykładem coraz większego ograniczania wolności religijnej przez coraz bardziej represyjny reżim. W okresie sprawozdawczym więziono tam więcej chrześcijan niż w jakimkolwiek innym kraju: 1 131 w porównaniu do 134 w roku poprzednim - wielu z nich bez procesu. Wyposażony w moc nieznaną od czasów Mao, szef państwa Xi Jinping próbuje zmusić stale rosnące wspólnoty chrześcijańskie do absolutnej lojalności wobec państwa i partii komunistycznej. 1 lutego 2018 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące spraw religijnych. Liczne kościoły i instytucje chrześcijańskie musiały zostać zamknięte lub zniszczone. Nabożeństwa są monitorowane, liderów więzi się w obozach reedukacyjnych. Znaki umieszczone na wielu kościołach zabraniają wstępu do nich osobom poniżej 18 roku życia. Ale to nie wystarczy Xi Jinping: duchowni są zmuszani, by śpiewać hymn narodowy przed nabożeństwem i wieszać chińską flagę w kościele - nad krzyżem. W jednym regionie kościoły musiały zastąpić wizerunki Jezusa portretem prezydenta Xi lub umieścić wizerunki Mao i Xi obok krzyża na ołtarzu.

Korea Północna (1) pozostaje jednak bezprecedensowa pod względem kultu osobowości i kontroli obywateli. Od 2002 roku kraj zajmuje pierwsze miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań z powodu ekstremalnych prześladowań chrześcijan tamtych czasów. Około 50 000-70 000 z nich musi cierpieć z powodu swojej wiary w obozach karnych wykonując najcięższą pracę przymusową i doświadczając tortur. Spotkanie na szczycie Kim Jong Un z prezydentem USA Trumpem, które przyciągnęło wiele uwagi na całym świecie, nie doprowadziło jeszcze do żadnej zauważalnej poprawy w kraju - wręcz przeciwnie. Kult osobowości wokół Kim Jong Un został jeszcze bardziej wzmocniony, a dodatkowe siły bezpieczeństwa zostały rozmieszczone w strefie przygranicznej z Chinami - nie z powodu zagrożenia zewnętrznego, ale aby zapobiec ucieczce własnych obywateli.

Rządy Turcji (26), Birmy (18) i Laosu (19), ale bardziej niż kiedykolwiek wcześniej również w Indiach (10) forsują swoje religijno-nacjonalistyczne plany, aby zgromadzić za sobą wyznawców odpowiednich większości religijnych i jednocześnie zwiększyć presję na chrześcijan i inne mniejszości religijne. W Indiach - oficjalnie największej demokracji na świecie - hinduska nacjonalistyczna partia rządząca BJP i władze zezwalają grupom ekstremistycznym i tłumom na użycie siły przeciwko kościołom i chrześcijanom. W roku sprawozdawczym udokumentowano ataki na około 100 kościołów i co najmniej 12 500 chrześcijan. Ponad 200 z nich zostało aresztowanych z powodu swojej wiary, a co najmniej 10 zostało zabitych. Tylko religijnie umotywowane i odpowiednio udokumentowane incydenty są uwzględnione w ocenie. Rzeczywista liczba jest znacznie wyższa ze względu na dużą liczbę niezgłoszonych przypadków. Od czasu objęcia władzy przez BJP pięć lat temu, ucisk i przemoc wobec chrześcijan rosły z roku na rok, stawiając Indie po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce krajów w Światowym Indeksie Prześladowań.

Prześladowanie przez islamski ekstremizm i większe grupy społeczne

Po terytorialnych stratach na Bliskim Wschodzie, bojownicy IS i inni wojowniczy islamiści przeniknęli do innych krajów regionu, takich jak Libia (4) i Egipt (16). Ponadto, coraz więcej jest krajów w Azji i Afryce Subsaharyjskiej. W Nigerii Północnej (12), zdominowanej przez islam, chrześcijanom już od wielu lat odmawia się praw konstytucyjnych oraz dostaw i ochrony. Za swoją wiarę zamordowano tu 3 731 chrześcijan, więcej niż we wszystkich innych krajach razem wziętych. Nigeria jest również pierwsza jeśli chodzi o ataki na kościoły (569). Muzułmańscy pasterze Fulani, uzbrojeni w AK-47 i cięższą broń, często atakują wioski głównie chrześcijańskich osadników. Z powodu zamordowania całych rodzin - jak na przykład w Jos w październiku 2018 r. - wielu chrześcijan mówi teraz o czystkach etniczno-religijnych. Doniesienia o tym, że Boko Haram została pokonana, okazują się bezpodstawne w obliczu coraz częstszych porwań głównie chrześcijańskich dziewcząt. Ponad 100 dziewcząt z Chibok, znanych z naszych informacji, wciąż nadal jest w niewoli.

Sprawa Asia Bibi jasno pokazała, jaką ogromną nienawiść do chrześcijan pałają społeczeństwa w dużej części religijnie indoktrynowanego - nie tylko w Pakistanie (5). Ale również innym uwięzionym chrześcijanom, którzy zostali arbitralnie skazani za bluźnierstwo, nadal grozi śmierć.

Ponad 700 milionów chrześcijan żyje w krajach o silnych prześladowaniach

Około pięć miliardów ludzi żyje w 50 krajach Światowego Indeksu Prześladowań, z których około 700 milionów wyznaje wiarę chrześcijańską. Poniżej znajduje się ranking dziesięciu krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani (w nawiasach, pozycja w ubiegłym roku):

1. Korea Północna (1)
2. Afganistan (2)
3) Somalia (3)
4. Libia (7)
5. Pakistan (5)
6. Sudan (4) 
7. Erytrea (6) 
8. Jemen (9)
9. Iran (10) 
10. Indie (11)

Sytuacja jest "katastrofalna i alarmująca"

"Obecna sytuacja prześladowanych chrześcijan i innych mniejszości jest katastrofalna i niepokojąca", mówi Markus Rode, dyrektor Open Doors Germany. "Wolność wyznania jest masowo tłumiona. Jeśli miliony poszkodowanych ludzi nie mają szansy, aby sami zwrócić uwagę na swoją sytuację, to politycy i my jako chrześcijanie musimy zrobić o wiele więcej niż do tej pory. A prześladowani chrześcijanie proszą o naszą modlitwę, aby mogli być wzmocnieni w wierze", powiedział Rode.

Od 1955 roku Open Doors angażuje się w szeroko zakrojone projekty pomocowe dla prześladowanych chrześcijan, obecnie w około 60 krajach. Od ponad 15 lat corocznie publikowany Światowy Indeks Prześladowań dając głos chrześcijanom dotkniętym prześladowaniami - w tym nawróconym na wiarę chrześcijańską. Wewnętrzni i zewnętrzni eksperci stale udoskonalają metodologię Indeksu Prześladowań.

Szczegółowe profile krajów, analizy rozwoju sytuacji na świecie, metodologia i historie życia prześladowanych chrześcijan można znaleźć tutaj.