Pomoc humanitarna w sytuacjach kryzysowych

Pomoc humanitarna

 

Pomoc humanitarna

W przypadku wojen oraz klęsk Open Doors świadczy pomoc w ścisłej współpracy z Kościołami oraz lokalnymi partnerami.  W takich okolicznościach chrześcijanie a także wyznawcy innych religii otrzymują pomoc humanitarną, na którą składają się pakiety żywnościowe, artykuły higieniczne, pomoc medyczna, Biblie oraz literatura chrześcijańska będące zachętą w czasie trudnej sytuacji, w której znalazły się takie osoby.

W latach 2012-2016 wsparcie znalazły dziesiątki tysiące uchodźców z Iraku i Syrii oraz mieszkańcy innych państw Bliskiego Wchodu. Misją Open Doors jest możliwe szybkie wychodzenie z pierwszej fazy świadczonej pomocy do projektów samopomocowych, których celem jest możliwie najszybsze usamodzielnienie się naszych braci, którzy ponieśli olbrzymie szkody wskutek prześladowań lub działań wojennych.

Żywność dla Nigerii Północnej

Terrorystyczne islamistyczne ugrupowanie Boko Haram bezwzględnie obchodzi się z chrześcijanami w północno-wschodniej części Nigerii. Dziesiątki tysięcy ludzi zmuszono do ucieczki z tych obszarów, w tym wielu chrześcijan. Szczególnie brutalnie traktowano chrześcijan w mieście Gwoza, które Boko Haram obwołało stolicą kalifatu. Obecnie nie ma tam chrześcijan. Open Doors zareagowała współpracując z nigeryjskimi kościołami. Jesienią 2016 Open Doors dostarczyło wszelką niezbędną pomoc około 15 tyś chrześcijanom pozostającym w obozach dla uchodźców.

Jednakże nawet w obozach dla uchodźców, wielu chrześcijan było dyskryminowanych – otwarcie komunikowano im, że nie są w nich mile widzianymi. W wyniku temu organizacje lokalne postanowiły utworzyć specjalne obozy dedykowane jedynie rodzinom chrześcijańskim. Open Doors przekazało pakiety pomocowe 3 tyś. rodzin, z których każdy zawiera 100 kilogramów kukurydzy, 50 kilo fasoli, koce. Przekazano również pieniądze, za które można było kupić olej i mydła.
Pakiety te pomogą przetrwać rodzinom przez kilka miesięcy.

 

Mary Charles, Nigeria
Zdjęcie: Mary Charles w obozie dla uchodźców w północnej Nigerii

 

Zitat

"Musieliśmy uciekać przed Boko Haram. Nie mieliśmy wody pitnej ani niczego do jedzenia. Ale Biblia daje mi odwagę. Mówi, że jest czas, kiedy cierpimy, ale cierpienie zakończy się dzięki łasce Bożej. Musimy to znieść. Dziękuję Bogu za tę pomoc żywnościową i dziękuję ludziom, którzy przywieźli ją do nas. Teraz możemy dać dzieciom coś do jedzenia. Wcześniej nie mieliśmy nic, co moglibyśmy im dać ".


Mary Charles, otrzymała pakiet

 

 

Apteka w szpitalnym ośrodku dla uchodźców w północnym Iraku. Open Doors sponsoruje część Centrum, która jest otwarta dla uchodźców wszystkich grup etnicznych i religijnych.
 

Syryjski uchodźca w obozie dla uchodźców w równinie Bekaa w Libanie. Otrzymał pakiet pomocowy obejmujący artykuły spożywcze, koce i artykuły higieniczne. Pakiety te były dystrybuowane do chrześcijan i muzułmanów przez lokalnego partnera Open Doors.

Grupa uchodźców wewnętrznych w Iraku czeka na rejestrację umożliwiającą otrzymanie pakietów pomocowych. Uchodźcy otrzymują również Biblie Arabskie i chrześcijańskie książki dla dzieci.

Przygotowywanie pakietów z artykułami spożywczymi i higienicznymi dla uchodźców w Iraku. Lokalne organizacje partnerskie z Open Doors mogły zatrudnić aż 80 uchodźców do pakowania.

Syryjskie dzieci uchodźców otrzymują podstawowe wykształcenie w Libanie. Ze względu na zimno uczą się w ubraniach zimowych.

Nasza pomoc na świecie

Biblie i literatura chrześcijańska

Open Doors prowadzi projekty, których celem jest dystrybucja Biblii oraz literatury chrześcijańskiej w krajach, w których tego typu działania są zabronione.

Projekty samopomocowe

Dzięki programom samopomocowym Open Doors pomaga stworzyć warunki niezbędny do przeżycia prześladowanym i uciskanym chrześcijanom.

Szkolenia i seminaria

Teologicznie wykształceni duchowni mogą wspierać Kościoły nawet pośród opresji. Specjalne seminaria pomagają chrześcijanom przygotować się na prześladowania.

Pocieszenie w czasie ucisku

Nasi bracia i siostry powinni wiedzieć, że o nich nie zapomniano oraz, że chrześcijanie żyjący w wolnych krajach trwają w modlitwie za nich. Dlatego chrześcijanie prześladowani są regularnie zachęcani przez akcje pisania.

Służba informacyjna

Poprzez szerokie działania informacyjne w krajach cieszących się wolnością religijną pragniemy nieustannie przypomnieć, że obecnie ponad 200 milionów chrześcijan doświadcza silnych prześladowań z powodu swojego zaufania do Jezusa Chrystusa.