Syria: Imad * i jego kościół organizują dystrybucję pomocy

Kurdisch-syrische Flüchtlinge in Zahle, Libanon
W niedokończonym budynku bez okien i drzwi mieszka do 9 uchodźczych rodzin

 

"Sytuacja w Damaszku gwałtownie się pogorszyła", zaczyna się pastor Imad. "Stały huk wystrzałów, uderzenia granatów i rakiety sprawiają, że człowiek ma tu bardzo dużo do zrobienia. Nie ma już bezpiecznego miejsca!" Jednakże rosnąca od 2013 roku przemoc powoduje dalsze problemy. "Przez kilka godzin dziennie nie ma energii elektrycznej. Normalne sprawy takie jak gotowanie, pranie ubrań, kąpanie się, czytanie czy studiowanie jest bardzo ograniczone lub niemożliwe. Ze względu na brak oleju napędowego i gazu nie działa ogrzewanie, co utrudnia sytuację".

Ale pośród tego beznadziejnego zamieszania wielu chrześcijan daje żywe świadectwo miłości Jezusa. "Jesteśmy skromną społecznością w Damaszku. Obecnie oferujemy pomoc ponad 1300 rodzin, które musiały uciekać", powiedział Imad. Ta protestancka wspólnota jest oficjalnie zarejestrowana, aby móc zapewnić kompleksową pomoc w postaci środków pomocowych jak żywności, pomoc medyczna, wizyty domowe, koce i materace. Dostarczane są też Biblie i chrześcijańska literatura. "Czasem zaopatrujemy tutaj ponad 1500 rodzin. To niepowtarzalny cud ". Open Doors wspiera daną społeczność niosącą pomoc dla wysiedlonych rodzin.


„Bóg jest w tym miejscu“

Pastor Imad i jego kongregacja dbają także o chrześcijańskie wspólnoty poza stolicą. On i jego żona dostarczyli koce i jedzenie do wioski Charaba, zamieszkiwanej przez chrześcijan, daleko na południu kraju. W mieście As-Suwajda kierowca z uwagi na niebezpieczeństwo zagrożenia nie chciał jechać. Jednak Bóg podesłał nowego kierowcę, który przywiózł Imada i jego żonę przez ostatnie 25 km do Charaba, gdzie rozdawali środki pomocowe 165 rodzinom. Wielu tamtejszych potrzebujących było muzułmańskimi uchodźcami, którzy byli zdziwieni chęcią pomocy im przez chrześcijan. Każda rodzina otrzymał Biblię. Zdziwienie Imada było ogromne, kiedy niektórzy muzułmanie poprosili o więcej Biblii dla swoich rodzin.

Hilfsgüter für Flüchtlinge
Środki pomocowe dla uchodźców

Wdzięczność za koce i Biblie

Pewien uchodźca z Charaba zadzwonił kilka dni później do Imada. "Dziękujemy za koce w trakcie tych chłodnych dni. Ale lepsza od kocy była Biblia. Cała moja rodzina ją czyta!" Również w innych miejscowościach dostarczone zostały w tym czasie transporty z pomocą organizowane przez Open Doors we współpracy ze syryjskimi wspólnotami.


* Imię zmieniono