Prześladowania w Turkmenistanie

Turkmenistan

19
ŚIP
2018
Turkmenistan
Religia
Islam
Ustrój
Republika
Ranking poprzednie lata
19
ISO
TM
Turkmenistan
Turkmenistan
Chrześcijan
0,07
Populacja
5.50
Dyktatorska Paranoja
Presja ze strony islamu
Życie prywatne: 15.200
Życie rodzinne : 10.300
Życie społeczne : 12.900
Życie w państwie: 12.800
Życie w Kościele : 15.200
Przemoc fizyczna: 1.900

1 listopada 2016 – 31 października 2017

Podsumowanie

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

ŚIP 2018 Punkty: 68 / Pozycja: 19 (ŚIP 2017: 67 Punktów/ Pozycja 19)

2. Główne siły napędowe prześladowań

W Turkmenistanie istnieją dwa główne źródła prześladowań chrześcijan – państwo i środowisko muzułmańskie. Prześladowania państwowe pochodzą od strony policji, tajnych służb oraz lokalnych władz monitorujących działalność religijną i regularnie uczęszczających na nabożeństwa kościelne. Władze państwowe często atakują niezarejestrowane kościoły. Ogólna kultura islamska sprawia, że życie konwertytów jest szczególnie trudne.

3. Cierpienie chrześcijan

Nawet w rosyjskich cerkwiach prawosławnych i ormiańskich kościołach apostolskich niedzielne nabożeństwa mogą być monitorowane. Drukowanie i import materiałów chrześcijańskich jest ograniczony. Chrześcijanie wywodzący się z muzułmańskich środowisk najbardziej odczuwają prześladowania zarówno z rąk państwa, jak i rodziny, przyjaciół oraz wspólnoty. Tam, gdzie kościoły nie zostały zarejestrowane, chrześcijanie wielokrotnie cierpią z powodu nalotów policyjnych, gróźb, aresztowań i kar pieniężnych.

Turkmenistan, po Uzbekistanie, jest najbardziej represyjnym państwem Azji Środkowej dla mniejszości religijnych. Biorąc pod uwagę rosnący nacjonalizm i „duchowe przewodnictwo”, które nowy prezydent ma dać krajowi (podobnie jak jego poprzednik Niyazov z naukami Rukhnamy), nacisk na chrześcijan będzie najprawdopodobniej utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, ale z bardzo niskim poziomem przemocy.

Przykłady 

  • 12 kwietnia 2016 roku w Turkmenistanie wprowadzono nową ustawę o religii, która przewiduje ściślejszą kontrolę życia chrześcijańskiego kościoła.
  •  Rodziny konwertytów z islamu, lokalna społeczność muzułmańska oraz władze lokalne ingerują i często utrudniają działalność kościelną.
  •  Za każdym razem, gdy policja przesłuchuje chrześcijan są oni bici. Aresztowani muzułmanie i świadkowie jehowy traktowani są w podobny sposób.

Wiadomości z Turkmenistanu

Wywiad Wywiad
Obraz: Batyr z Turkmenistanu, obecnie na wygnaniu
Turkmenistan

Batyr z Turkmenistanu. Ze względu na swoją wiarę doznał najgorszych tortur, po czym uciekł z kraju. Od tego czasu mieszka na wygnaniu w Europie.

Informacje o kraju Informacje o kraju
Turkmenistan_nowe prawo ograniczające wolność
Turkmenistan

(Open Doors Polska) - W Turkmenistanie zamieszkanym przez 5,5 mln mieszkańców jest tylko 19 zarejestrowanych kościołów: bardzo niewielu z nich ma możliwość odwiedzenia kościoła.

Wiadomości Wiadomości

4.Wzorzec prześladowań

Życie prywatne: 15.200
Życie rodzinne : 10.300
Życie społeczne : 12.900
Życie w państwie: 12.800
Życie w Kościele : 15.200
Przemoc fizyczna: 1.900

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.