Prześladowania w Malezji

Malezja

42
ŚIP
2019
Malezja
Religia
Islam
Ustrój
Monarchia Konstytucyjna
Ranking poprzednie lata
23
ISO
MY
Malezja
Chrześcijan
2,95
Populacja
32.04
Islamski ekstremizm
Dyktatorska Paranoja
Życie prywatne: 11.800
Życie w rodzinie: 14.200
Życie w społeczeństwie: 12.100
Życie w państwie: 11.700
Życie w kościele: 8.600
przemoc fizyczna: 1.500

ŚIP 2019: Dynamika prześladowań

Wprowadzenie

Okres badawczy: 1 listopada 2017 – 31 października 2018

Miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań (ŚIP)

Z wynikiem 60 punktów Malezja zajęła 42 miejsce w rankingu ŚIP 2019. Spadek o 5 punktów w porównaniu do ŚIP 2018 częściowo odzwierciedla zaskakujący wynik wyborów z 2018 roku. Największy spadek wyników odnotowano w obszarach życia w państwie i kościele, ale także w obszarze przemocy. Chrześcijanie i inne mniejszości wciąż żyją w poczuciu braku bezpieczeństwa. Sytuację tę potęguje fakt zaginięcia trzech chrześcijańskich pracowników (i muzułmańskiego działacza społecznego) w listopadzie 2016 i lutym 2017 r. Rodzi się nadzieja, że nowy rząd będzie źródłem pozytywnych zmian. Jednak prawo zmienia się szybciej niż sposób myślenia, więc wszelkie realne zmiany w społeczeństwie będą zauważalne powoli, jeśli w ogóle. Istniejący już rozdźwięk pomiędzy wschodem i zachodem Malezji został pogłębiony, szczególnie w przypadku stanu Sarawak, które posiada względną większość chrześcijańską.

Życie prywatne: 11.800
Życie w rodzinie: 14.200
Życie w społeczeństwie: 12.100
Życie w państwie: 11.700
Życie w kościele: 8.600
przemoc fizyczna: 1.500

Kontekst

Społeczeństwo malezyjskie jest coraz bardziej podzielone między etnicznych Malajów (wyraźnie faworyzowani przez rząd) oraz dyskryminowane mniejszości chińskie i indyjskie (jak również rdzenną ludność plemienną zamieszkującą głównie wschodnią część Malezji). Rasizm jest codziennym doświadczeniem mniejszości etnicznych w Malezji. W ostatnich latach rząd - obecnie odsunięty od władzy w maju 2018 r. - w coraz większym stopniu grał rasistowskimi kartami, w celu utrzymania się u władzy i zdobyciu poparcia etnicznej większości Malezji, stanowiącej około 60% ludności. Krytyka opozycji była (myląco) przedstawiana jako zagrożenie dominacji Malajów, a nawet jako spisek, którego celem jest pozbycie się islamu z kraju. Ma to szczególny wpływ na chrześcijan, ponieważ większość z nich albo należy do rdzennych grup plemiennych, albo pochodzi z Indii lub Chin.

Pastor Raymond Koh został uprowadzony w biały dzień 13 lutego 2017 roku i przewieziony w nieznane miejsce, kiedy jego samochód został zatrzymany w Petaling Jaya przez trzy czarne SUV-y. Wydarzenie to było jak tsunami dla całej społeczności chrześcijańskiej, zwłaszcza po tym, jak okazało się, że para liderów chrześcijańskich, Joshua i Ruth Hilmy, zaginęła w listopadzie 2016 roku. Fakt, że policja nadal nie poczyniła żadnych wymiernych postępów w sprawie uprowadzenia pastora Koha i wykazała większe zainteresowanie jego rzekomym zaangażowaniem w działalność misyjną, jest sygnałem dla chrześcijan, że rząd i władze nie są zainteresowane przeprowadzeniem efektywnego śledztwa i odnalezieniem duchownego. Nie tylko chrześcijanie są celem takich porwań - uprowadzono również szyickiego działacza społecznego.

Skandal korupcyjny pogrążył UMNO (United Malays National Organisation). Wszystkie wysiłki na rzecz ukrycia tego skandalu i wstrzymania wszystkich dochodzeń nie uspokoiły społeczeństwa, a premier Razak coraz częściej był postrzegany jako arogancki i nie dbający o potrzeby ludzi. Opozycja, która cierpiała w wyniku podziałów, założyła nową partię i wygrywając wybory tym samym wypierając po raz pierwszy od założenia Malezji w 1957 roku UMNO z rządu. Pojednanie długoletniego premiera Mahathira Mohamada (zwanego dr M, obecnie 93-letniego) i byłego wicepremiera Anwara Ibrahima wzmocniło pozycję opozycji. Jedną z pierwszych decyzji nowego rządu było uwolnienie Anwara Ibrahima z więzienia. Najprawdopodobniej zostanie on nowym premierem, gdy wróci do zdrowia po pobycie w więzieniu. Wprawdzie wygrał w wyborach uzupełniających do parlamentu, ale ogłosił, że nie planuje dołączać do rządu.

Wielki skandal korupcyjny dotyczący funduszu rozwojowego o nazwie "1MDB" od lat krąży jak miecz Damoklesa nad głową premiera, zwłaszcza, że międzynarodowe dochodzenia w Szwajcarii i USA wciąż trwają. Po wyborach w 2018 roku natychmiast wznowiono wewnętrzne dochodzenia i przywrócono kilku oficerów zwolnionych przez Razaka. W różnych nieruchomościach należących do Razaka znaleziono towary i środki pieniężne o wartości ok. 273 mln dolarów amerykańskich. W miarę jak trwają międzynarodowe dochodzenia odkrywana jest coraz większa ilość szczegółów. Władze amerykańskie oskarżyły kilka osób, w tym byłego wysokiego rangą pracodawcę banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Malezja prowadzi "politykę afirmatywnego działania", w ramach której Bumiputera ("synowie ziemi" - tj. Malajczycy i rdzenni obywatele) otrzymują świadczenia państwowe w zakresie polityki mieszkaniowej, edukacji i innych programów rządowych. O ile w teorii (chrześcijańscy) rdzenni mieszkańcy Malezji wschodniej również powinni z tej polityki korzystać, o tyle w praktyce rzadko ma to miejsce. Jak ujął to jeden chrześcijanin: "Jesteśmy bumi (= gleba), oni są putra (= synowie lub książęta)".

Ps. Obszerne opisy sytuacji chrześcijan w danym kraju będą umieszczane w kolejnych dniach.

 

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.