Prześladowania w Malezji

Malezja

40
ŚIP
2020
Malezja
Religia
Islam
Ranking poprzednie lata
42
ISO
MY
Malezja
Chrześcijan
2,95
Populacja
32.45
Islamski ekstremizm
Zorganizowana korupcja
Życie prywatne: 12.100
Życie w rodzinie: 14.600
Życie w społeczeństwie: 12.700
Życie w państwie: 12.000
Życie w kościele: 9.600
przemoc fizyczna: 1.500

Okres badawczy

1 listopada 2018 – 31 października 2019

Uzyskane wyniki

Życie prywatne: 12.100
Życie w rodzinie: 14.600
Życie w społeczeństwie: 12.700
Życie w państwie: 12.000
Życie w kościele: 9.600
przemoc fizyczna: 1.500

Przyczyny prześladowania chrześcijan w Malezji

Od każdego rdzennego Malezyjczyka oczekuje się, że będzie muzułmaninem. Dlatego też to konwertyci z islamu doświadczają najwięcej prześladowań. Postrzegani są jako osoby, które nie tylko zlekceważyły konstytucję, ale również społeczeństwo, rodzinę i najbliższych ze swojego otoczenia. Władze i organizacje pozarządowe wspierają Kościół katolicki i metodystyczny, jednak grupy protestantów są atakowane ze względu na zaangażowanie w głoszenie ewangelii i dzielenie się wiarą.

Przyczyny zmiany miejsca w ŚIP 2020

Wyniki wzrosły we wszystkich kategoriach oprócz „przemocy”, co sprawiło, że Malezja znalazła się o dwa miejsca wyżej w rankingu.

Życie codzienne chrześcijan w Malezji

Chrześcijanie ze środowisk muzułmańskich często ukrywają swoją wiarę i spotykają się w tajemnicy. Ujawnienie wiary oznacza odrzucenie przez rodzinę i przymuszenie do rozwodu. Niektórzy wierzący są wysyłani do obozów reedukacyjnych lub po prostu znikają.

Kościoły są pod obserwacją władz, a głoszenie ewangelii malezyjskim muzułmanom jest niezgodne z prawem.

Nadal nieznany jest los pastora Raymonda Koh, który został porwany w lutym 2017 roku. Państwowa komisja praw człowieka w końcowym raporcie ujawniła, że w jego uprowadzenie był zaangażowany wydział specjalny policji. Ta sytuacja wywołuje strach w społeczności chrześcijan.

W jaki sposób Open Doors pomaga chrześcijanom w Malezji?     

Open Doors pomaga w umacnianiu kościoła funkcjonującego w islamskiej rzeczywistości, który zmaga się z dyskryminacją rasową i religijną, a także ze wzrastającym zagrożeniem ze strony tzw. Państwa Islamskiego (IS). Nasza praca obejmuje następujące działania:

  • kursy uczniostwa i przygotowanie chrześcijan do radzenia sobie z prześladowaniami zgodnie z nauką biblijną, a także nauczenie na temat posłuszeństwa Bogu, w szczególności Wielkiemu Nakazowi Misyjnemu Chrystusa
  • dostarczanie Biblii i literatury chrześcijańskiej w lokalnym języku
  • ułatwianie organizacji wspólnych zgromadzeń, by rozwijać jedność wśród chrześcijan i przełamywać podziały rasowe
  • zapewnianie wsparcia społeczno-ekonomicznego wierzącym w potrzebie.

Intencje modlitewne

Módlmy się o Bożą ochronę dla spotykających się potajemnie chrześcijan ze środowisk muzułmańskich. Módlmy się, aby czas społeczności był dla nich zachęceniem i budował jedność.
Módlmy się o nowych konwertytów, którzy często są wyrzucani z domów, izolowani przez rodziny, społeczności i wysyłani do muzułmańskich obozów reedukacyjnych. Módlmy się o siłę i odwagę dla nich.
Malezja obserwuje w ostatnim czasie wzrost niestabilności politycznej, społecznej i religijnej. Według konstytucji rdzenni Malezyjczycy są muzułmanami i z tego powodu nie mogą formalnie porzucić islamu. Obywatele kraju, którzy praktykują inne religie, mają zakaz dzielenia się swoją wiarą z malezyjskimi muzułmanami. Módlmy się, aby w Malezji nastąpiły zmiany.

Modlitwa za Malezję

Panie Jezu, proszę Cię, prowadź tych, którzy idą za Tobą i pragną się spotykać w ukryciu jako Twój Kościół. Prosimy o tych, którzy Cię poznali i zostali Twoimi naśladowcami, ale jeszcze nie znaleźli wspólnoty, w której będą mogli wzrastać i dojrzewać w wierze. Pocieszaj i wzmacniaj chrześcijan, którzy są traktowani jako gorsi obywatele, aby wiedzieli, że ich wartość jest w Tobie. Amen.