Prześladowania w Uzbekistanie

Uzbekistan

16
ŚIP
2017
Uzbekistan
Religia
Islam
Ranking poprzednie lata
15
ISO
UZ
Uzbekistan
Uzbekistan
Chrześcijan
0,35
Populacja
30.69
Dyktatorska Paranoja
Presja ze strony islamu
Życie prywatne: 15.209
Życie rodzinne : 10.818
Życie społeczne : 12.100
Życie w państwie: 12.826
Życie w Kościele : 15.677
Przemoc fizyczna: 4.259

Okres badawczy: 1. Listopad 2015 – 31. Październik 2016

Podsumowanie

Spis treści

1.Pozycja w Światowym Indeksie Prześladowań

71 Punktów/ Pozycja16 (ŚIP 2016: 70 Punktów/ Pozycja 15)

Spis treści

Wiadomości z Uzbekistanu

Wiadomości Nachrichten
Uzbekistan

Uzbeckie władze działają przeciwko chrześcijanom

Spis treści

2. Główne siły napędowe prześladowań

Siłami napędowymi prześladowań dotykających chrześcijan w Uzbekistanie są dyktatorska paranoja (która wyłoniła się z komunistycznej i post-komunistycznej opresji), a w mniejszym stopniu – islamski ekstremizm.

Spis treści

3. Kontekst

Uzbekistan to jedna z najbardziej surowych dyktatur w Środkowej Azji. Reżim jest gotów zrobić wszystko co w jego mocy, by pozostać u władzy – wszystkie formy i przejawy opozycji i jakichkolwiek odchyleń od normy są bezlitośnie atakowane. Chrześcijaństwo jest postrzegane jako obcy i destabilizujący czynnik w państwie. Ponadto, osoby nawrócone z islamu (ang. Muslim Background Believers – MBBs) doświadczają dodatkowej presji ze strony środowisk społecznych i kulturalnych.

Spis treści

4. Grupy chrześcijańskie dotknięte prześladowaniami

W Uzbekistanie istnieją – i jednocześnie doświadczają różnorodnych form prześladowań – wszystkie grupy chrześcijan. Ekspatrianci oraz tradycyjne kościoły chrześcijańskie zmagają się z najmniejszą ilością problemów ze strony rządu, ze względu na to, że zazwyczaj nie głoszą aktywnie ewangelii. Wspólnoty konwertytów (w tym przypadku głównie MBB), biorą na siebie cały impet prześladowań zarówno ze strony państwa, jak i rodziny, znajomych oraz lokalnej społeczności. Nietradycyjne wspólnoty protestanckie cierpią z powodu napadów, gróźb, aresztowań i kar finansowych, zwłaszcza gdy kościoły te nie są zarejestrowane.

Spis treści

5. Obszary życia i przemoc fizyczna

  • Ogólna presja wywierana na chrześcijan – choć wciąż bardzo wysoka – nieco spadła w okresie WWL 2017.
  • Poziom presji dochodzi do skrajnie wysokich wartości w obszarach życia prywatnego, życia w państwie, a także życia w kościele. Presja w obszarach życia w rodzinie oraz życia w społeczeństwie jest na poziomie bardzo wysokim. Jest to typowe dla sytuacji, w której dyktatorska paranoja to główny czynnik prześladowań.
  • Ucisk będący wynikiem islamskiego ekstremizmu jest obecny przede wszystkim w obszarach  życia prywatnego, życia w rodzinie oraz życia w społeczeństwie, a dotyka głównie na osób będących MBB ze strony środowiska społecznego.
  • Odnotowano znaczącą liczbę nacechowanych przemocą incydentów, co sprawiło, że wynik przedstawiający przemoc fizyczną wobec chrześcijan wzrósł z dość wysokiego do wysokiego poziomu.
  • Na ogólną sytuację prześladowanych chrześcijan w Uzbekistanie ma w głównej mierze wpływ paranoja rządu, który dąży do zwiększenia sprawowanej przez siebie kontroli we wszystkich obszarach życia.

Spis treści

6. Prognozy na przyszłość

Uzbecki prezydent Islom Karimov zmarł 2 września 2016 roku. Jego stanowisko szybko przejął premier Shavkat Mirziyoyev. Oznacza to, że sytuacja chrześcijan niewiele (jeśli w ogóle) się zmieni. Organy państwowe (policja, służby specjalne, lokalne władze mahalla) wciąż będą monitorować religijną aktywność za pomocą różnych środków (zakładanie podsłuchów w domach i telefonach, infiltracja grup, etc.), a także wizytować nabożeństwa kościelne. Napady na małe grupy domowe, konfiskata materiałów o treści religijnej,  inwigilacja, a także aresztowania wierzących nie zakończą się. Presja i przemoc wywierane przez rodzinę, znajomych oraz społeczność lokalną  z dużą dozą prawdopodobieństwa będą trwać, a nawet nieznacznie przybiorą na sile.

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.

Drukuj Pobierz