Wiadomości prasowe

808 172 osoby domagają się ochrony chrześcijan w Syrii i Iraku

12-letni Noe z Karamles przekazuje petycję Open Doors w ONZ

(Open Doors Polska) 12-letni Noe z irackiego Karamles przedstawił w dniu 12 grudnia 2017 r. 808 172 podpisy pod petycją Open Doors "Nadzieja na Bliski Wschód" (H4ME) do Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Pod petycją podpisały się osoby z 143 krajów. Spotkania odbywały się z udziałem wysokiej rangi przedstawicieli Kościoła i polityki, takich jak Michael O' Neill, szef Biura Spraw Zagranicznych w Organizacji Narodów Zjednoczonych. W Polsce podpisy zbierano we współpracy z CitizenGo.

Chrześcijańska organizacja niosąca pomoc humanitarną Open Doors wspiera chrześcijan, którzy pragną powrócić do Syrii i Iraku z pragnieniem odbudowy swoich ojczyzn. Celem działań podjętych przez Open Doors jest zagwarantowanie ochrony wszystkich mniejszości religijnych przez władze kraju oraz ochrona praw obywatelskich.

Czy chrześcijanie powrócą po przegranej ISIS?

Życie na Bliskim Wschodzie jest obecnie pełne wyzwań ze względu deficyty na każdej płaszczyźnie, poczynając od sfery mieszkaniowej a skończywszy na szkolnictwie i służbie zdrowia. Obecna sytuacja jest największym wyzwaniem dla najmłodszych. Wiele z dzieci zostało pozbawionych domów, okradzionych i skonfrontowanych z najbardziej brutalnymi postawami prześladowców. 12-letni Noe wychowywał się we względnie bezpiecznym miejscu. W 2014 roku został wypędzony z rodzinnego miasta przez IS. Obecnie wraz z rodziną pragnął powrócić do Karamles.  Marzeniem samego Noe jest powrót do szkoły. Jednak chrześcijanie, którzy są gotowi powrócić w głównej mierze otrzymują wsparcie od chrześcijańskich organizacji pozarządowych oraz lokalnych kościołów.

Od dziesięcioleci chrześcijanie w Iraku doświadczają dyskryminacji oraz wywłaszczeń - nie tylko ze strony grup islamskich. Z represjami spotykają się w szkołach, życiu zawodowym, poszukując opieki medycznej. Wielokrotnie społeczeństwo robiło wiele w tym kierunku by chrześcijanie mogli odczuć, że są obywatelami drugiej kategorii ze względu na swą wiarę. Do tego dochodziły porwania, akty agresji a także morderstwa. A jednak kochają swoją ojczyznę i chcą mieć swój wkład w jej odbudowę.

Kampanię trwającą siedem lat H4ME  (Hope For Middle East) poprzedziło intensywne sześciomiesięczne badanie sytuacji chrześcijan w Syrii i Iraku w celu identyfikacji ich potrzeb. Celem kampanii jest przeciwdziałanie wypieraniu mniejszości chrześcijańskiej.

 

Irak zajmuje obecnie siódme miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań.

 

Poniższe zdjęcia można pobrać klikając odpowiednie miniaturki:

Przedłożenie petycji

Spotkanie Noe z Michael’em O' Neill, szefem Biura Spraw Zagranicznych ONZ.

 

Noe w swoim pokoju w Iraku

Po ponad dwóch latach Noe wrócił wraz z rodziną do zniszczonego domu rodzinnego w Karamles. W jego pokoju wspomina czas przed wypędzeniem jego rodziny przez IS.

 

Przedłożenie petycji

Noe przekazuje petycję do Kyoko Shiotani, zastępcy Sekretarza Generalnego ONZ w Departamencie Spraw Zagranicznych.

 

 

 

 

Aby uzyskać więcej informacji lub zdjęć prosimy o kontakt z naszym biurem.

Dane kontaktowe:

Open Doors Polska

T +48 606 426 826

E info@opendoors.pl

I www.opendoors.pl