Wiadomości prasowe
Azja Środkowa

AZJA CENTRALNA: MŁODA RODZINA POTRZEBUJE DOMU

W środku nocy Sulim wraz z żoną i rocznym synkiem znaleźli się na ulicy

(Open Doors, Polska) – Sulim* wychowywał się w rodzinie muzułmańskiej w jednym z krajów Azji Centralnej. Trzy lata temu został chrześcijaninem. W kościele, do którego chodził, poznał Adilyę*. Młodzi ludzie pobrali się i zamieszkali razem z rodzicami Sulima, zgodnie z tradycją panującą w ich kraju. Ich życie toczyło się w miarę spokojnie, dopóki rodzice nie dowiedzieli się o tym, że Sulim i Adilya nie są już muzułmanami.

Chrześcijanie w Azji Centralnej często utrzymują swoją wiarę w tajemnicy przed rodzinami i spotykają się w kościołów domowych.
Chrześcijanie w Azji Centralnej często utrzymują swoją wiarę w tajemnicy przed rodzinami i spotykają się w kościołów domowych.

Pod jednym dachem

Początkowo młodej parze udało się utrzymać przejście na chrześcijaństwo w tajemnicy przed rodzicami Sulima. Jednak kiedy mniej więcej rok temu ich sekret wyszedł na jaw, kiedy rodzice dowiedzieli się, że Sulim i Adilya odeszli od islamu, zaczął się dla nich trudny okres: ojciec Sulima jasno dał im do zrozumienia, że nie będzie tolerował chrześcijan w domu. Chrześcijanie przynoszą rodzinie wstyd, bo jak wytłumaczyć sąsiadom i krewnym, że dzieci odrzuciły zwyczaje i wychowanie swoich rodziców. Islamskie tradycje są istotną częścią kultury ludów Azji Centralnej. Osoby, które odwracają się od tradycji, są uważane za zdrajców swojego ludu. Z tego powodu Sulim był często bity przez ojca.

Mimo złego traktowania Sulim i Adilya z szacunkiem i miłością traktowali swoich rodziców: opiekowali się wszystkimi członkami rodziny – Sulim ma dwie siostry – i pomagali w remoncie domu. Takie zachowanie zdawało się uspokajać ojca i wyglądało na to, że pogodził się z chrześcijaństwem syna i synowej.

Wypędzeni w środku nocy

Wrażenie to było jednak złudne. Kilka tygodni temu ojciec Sulima wrócił do domu pijany o późnej porze. Pobił syna i synową, a na koniec wyrzucił ich z domu w środku nocy razem z ich rocznym synkiem.
Początkowo Sulimowi i jego młodej rodzinie udało się znaleźć zakwaterowanie u przyjaciela z kościoła, ale to rozwiązanie tylko na krótki czas. Ponieważ przyjaciel mieszka w małym domu z dużą rodziną, Sulim i Adilya muszą znaleźć inne miejsce, gdzie będą mogli zamieszkać.  

Prosimy, módl się za Sulima, jego rodzinę i chrześcijan w Azji Centralnej:

  • Podziękuj za posłuszeństwo Sulima i Adilyi, kiedy okazali rodzinie szacunek i miłość pomimo prześladowań, które ich spotykały.
  • Módl się o mieszkanie i nowy początek dla Sulima, Adilyi i ich małego synka.
  • Módl się, aby rodzice i siostry Sulima otworzyli się na Ewangelię, aby rodzina mogła się zjednoczyć.
  • Módl się o odwagę, mądrość i wytrwałość dla wszystkich chrześcijan w Azji Centralnej, którzy muszą ukrywać swoją wiarę przed krewnymi.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.