Świadectwa wiary

Zatoka Perska: Przemoc wobec młodych chrześcijanek jest codziennością

Przymusowe małżeństwa, gwałty, porwania – ratunek jest jeden – życie w ukryciu

(Open Doors Polska) - Maria*, jak co dzień, była w drodze do pracy w fabryce. Nagle zatrzymało się przed nią trzech uzbrojonych mężczyzn. Wycelowali w nią karabiny i wepchnęli do samochodu. Rodzice zobaczyli córkę trzy dni później – w sądzie.

Zdjęcie: Wstyd i strach oznaczają, że wiele ofiar napaści na tle seksualnym ukrywa swoje cierpienie (zdjęcie symboliczne)
Wstyd i strach oznaczają, że wiele ofiar napaści na tle seksualnym ukrywa swoje cierpienie (zdjęcie symboliczne)

Młode kobiety na celowniku

Prawdopodobnie najbardziej bolesnym ciosem wymierzonym w społeczności chrześcijan w regionie Zatoki Perskiej są ataki na młode kobiety. W wielu krajach islamskich kobiety uosabiają czystość i honor rodziny. Przemoc, której padają ofiarą, zwiększa poczucie bezwartościowości i bezsilności w całej rodzinie. Pandemia sprzyja atakom. Historia Marii jest jedną z tysięcy

„Zamknięto im usta”

W sądzie Maria mówi sędziemu, że przeszła na islam. Dobrowolnie. Wkrótce potem opuszcza salę sądową u boku tych samych mężczyzn, którzy ją niedawno porwali. Niedługo poślubi jednego z nich; zostanie jego żoną – a dokładniej, jego drugą żoną. Hana*, lokalna partnerka Open Doors, zaoferowała rodzinie pomoc, ale wie, że w obecnej sytuacji nie można wiele zrobić. „Możemy się za nich modlić. Nie mamy żadnych możliwości prawnych, ponieważ Maria oświadczyła, że przeszła na islam z własnej woli i że jest szczęśliwa, że wyszła za mąż za muzułmanina”. Rodzice mogą odwołać się od decyzji sędziego, ale tego nie zrobią. Hana milknie, po czym dodaje: „Zamknięto im usta”.
Hana opowiada jak ona i inni partnerzy Open Doors pomagają rodzinom w podobnej sytuacji: „Kiedy spotykamy się rodzinami, możemy się z nimi modlić i przekazywać im słowo Boże oraz rady. Nie możemy zabrać ich bólu i smutku, ale jeśli zaufają Panu, nasi bracia i siostry mogą odzyskać poczucie kontroli”.
Wielu chrześcijan w tym regionie niewiele wie o swojej wierze. Ich obraz Boga jest kształtowany przez wszechobecną naukę islamu, dlatego charakter ich niebiańskiego Ojca jest im obcy. „Dzięki wspólnym spotkaniom i nauczaniu poznają Boga, do którego się modlą” – mówi Hana.

Wzmocnieni modlitwą

Na krótko przed publikacją tej wiadomości Maria zdołała uciec swoim porywaczom. Od tego czasu cała rodzina żyje w ukryciu. Maria zaprzecza temu, że przeszła na islam z własnej woli. Została zmuszona przez porywaczy. Hana: „Maria i jej rodzina znajdują się pod opieką kilku rodzin. W tajemnicy utrzymują ich tożsamość i miejsce pobytu. [...] Musimy się za nich modlić!” Następnie zwraca się do chrześcijan w „wolnym świecie”: „To wasze modlitwy dają ludziom takim jak Maria i jej rodzinie odwagę, aby zmierzyć się z niemożliwym systemem w okrutnej rzeczywistości”.

* Imię zmienione

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w regionie Zatoki Perskiej:

  • Módl się za młode kobiety, aby Jezus uchronił je przed napaścią.
  • Módl się za ofiary porwań i przymusowego małżeństwa, aby odczuły Boże pocieszenie i miały możliwość spotykania się z innymi chrześcijanami i dostęp do Słowa Bożego.
  • Módl się o ucieczkę więzionych kobiet.
  • Módl się za chrześcijańskie rodziny na terenach, na których powszechne są ataki na młode kobiety – o umocnienie w wierze i mądrość w obliczu zagrożenia.
  • Módl się, aby Ewangelia przeniknęła duchowy klimat w regionie i aby muzułmanie nawracali się do Jezusa Chrystusa.