Wiadomości prasowe

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: ZAMACH BOMBOWY - WIELE OFIAR ŚMIERTELNYCH WŚRÓD ZGROMADZONYCH

Nowy Światowy Indeks Prześladowań pokazuje skalę prześladowań chrześcijan

(Open Doors Polska) – Zaczęło się od radosnego chrztu: W ostatnią niedzielę w małym miasteczku Kasindi-Lubirigha niedaleko granicy z Ugandą w pomieszczeniach lokalnego kościoła zielonoświątkowego zebrali się chrześcijanie. W trakcie nabożeństwa wybuchł ładunek, który zabił 17 osób i poważnie ranił 20 innych. Demokratyczna Republika Konga zajmuje 37. miejsce w opublikowanym kilka dni temu Światowym Indeksie Prześladowań.

Nabożeństwo we wschodniej części DRK w 2022 roku (zdjęcie archiwalne)
Nabożeństwo we wschodniej części DRK w 2022 roku (zdjęcie archiwalne)

„Będziemy nadal służyć naszemu Panu”

W północno-wschodnich prowincjach Kiwu Północne i Ituri rośnie przemoc dżihadystów wobec ludności chrześcijańskiej. W tym regionie regularnie dochodzi do ataków, których celami są chrześcijańskie wioski, przychodnie i pastorzy. Fala przemocy przepędziła chrześcijan z wielu regionów kraju. Akty te przypisywane są islamskiemu „Sojuszowi Sił Demokratycznych” (ADF), który w 2019 roku przyrzekł wierność IS. Jak podała agencja Reuters, IS przyznało się do ataku w Kasindi-Lubirigha za pośrednictwem swojego kanału Telegram.
Według naocznych świadków bomba wybuchła około 15 minut po tym, jak pastor wstąpił na ambonę. Ranni zostali przewiezieni do placówek medycznych w Kasindi i mieście Beni, oddalonym o około 90 km. Komentując zamach, Abraham, drugi pastor kościoła, powiedział: „Żyjemy w świecie pełnym przemocy, ale nie wyprzemy się naszej wiary i będziemy nadal służyć naszemu Panu”. Wraz z dwoma innymi duszpasterzami (wielebnym Kasuki i pastorem Tudu) został zabrany na posterunek policji w celu złożenia zeznań. Dokładny przebieg wydarzeń jest nadal badany. Według niektórych źródeł na terenie kościoła podłożono aż trzy bomby, ale tylko jedna z nich eksplodowała.

Dorcas Moussi*, przewodząca zespołowi Open Doors w Afryce Środkowej, tak skomentowała ten incydent: „Zdecydowanie potępiamy zamach i wyrażamy nasze najgłębsze współczucie osobom, które ucierpiały w wyniku tego zdarzenia. To straszne, że ludzie, którzy zebrali się na nabożeństwo w kościele, zostali zaatakowani w ten sposób. Niestety, nie jest to dla nas zaskoczeniem”.

Modlitwa – najważniejsza odpowiedź na globalne wyzwanie

Kilka dni temu ukazał się Światowy Indeks Prześladowań 2023. Wyczerpująca dokumentacja sytuacji chrześcijan w 50 krajach jest publikowana co roku i daje wgląd w dramatyczny wymiar, jaki przybrały obecnie prześladowania chrześcijan na całym świecie. Krwawy atak w ostatnią niedzielę jest przykładem tego, jak bardzo aktualny jest ten problem i jak bardzo chrześcijanie w wielu krajach potrzebują naszej pomocy i wsparcia.

Dorcas Moussi powiedziała: „Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia działań, aby zapewnić odpowiednie wsparcie rządowi, aby takie incydenty już się nie powtórzyły. Wzywamy również Kościół na całym świecie do modlitwy o Boże pocieszenie dla pogrążonych w żałobie oraz o wsparcie dla lokalnego Kościoła w tych okolicznościach”.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Kasindi i w całej DRK:

  • Módl się o Boże pocieszenie i uzdrowienie dla pogrążonych w żałobie rodzin.
  • Módl się, aby chrześcijanie w Północnym Kiwu zostali umocnieni w wierze i byli chronieni przed kolejnymi atakami ADF.
  • Módl się o mądrość dla władz i rządu, aby odpowiednio chroniły chrześcijan.
  • Módl się za bojowników ADF, aby porzucili nienawiść i przemoc, i aby znaleźli Jezusa Chrystusa.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.