Wiadomości

INDIE: 19 kwietnia rozpoczną się wybory do Lok Sabha

Wyniki wyborów do niższej izby parlamentu federalnego poznamy 4 czerwca

(Open Doors, Polska) - W czterech stanac: Sikkim, Odisha, Arunachal Pradesh i Andhra Pradesh odbędą się jednocześnie wybory do Lok Sabha (parlamentu federalnego) i Vidhan Sabhas (niższej izby parlamentu stanowego). Dżammu i Kaszmir, który od 2018 roku znajduje się pod rządami prezydenta, nie znalazł się na tej liście.

INDIE: 19 kwietnia rozpoczną się wybory do Lok Sabha
Wybory w Indiach to niewątpliwie ważne wydarzenie ze względu na bardzo duże różnice kulturowe i wyznaniowe.

New Delhi: Wybory powszechne w 2024 r. na 543 miejsca w Lok Sabha będą składały się z siedmiu etapów. Rozpoczną się 19 kwietnia i potrwają do 1 czerwca, powiedział dziś Główny Komisarz Wyborczy Rajiv Kumar, ogłaszając rozpoczęcie największego na świecie ćwiczenia z demokracji, w którym BJP będzie próbowała wygrać trzecią kadencję z rzędu. Wyniki wyborów zostaną ogłoszone 4 czerwca.

Równoczesne wybory do Lok Sabha i zgromadzenia stanowego odbędą się w czterech stanach – Sikkim, Odisha, Arunachal Pradesh i Andhra Pradesh.  Dżammu i Kaszmir, który od 2018 roku znajduje się pod rządami prezydenta, nie znalazł się na tej liście.

Wybory stanowe w Dżammu i Kaszmirze odbędą się wkrótce po wyborach do Lok Sabha, powiedział Kumar. Dodał, że równoczesne wybory nie były możliwe ze względu na braki w personelu bezpieczeństwa, wskazując, że Komisja musi zapewnić bezpieczeństwo każdemu członkowi, który weźmie udział w wyborach do zgromadzenia w Dżammu i Kaszmirze.

W kilku stanach, w tym w Bihar, Gujarat, Haryana, Jharkhand, Maharashtra, Rajasthan i Tamil Nadu odbędą się wybory uzupełniające, aby obsadzić 26 wolnych miejsc.

Główny Komisarz Wyborczy Rajiv Kumar, ogłaszając daty wyborów, wysłał mocny komunikat na temat obiegu fałszywych wiadomości w mediach społecznościowych, mówiąc, że partie polityczne powinny zapewnić odpowiedzialne zachowanie w mediach społecznościowych – „zweryfikuj, zanim przekażesz dalej”.
„Rozpowszechnianie fałszywych informacji będzie surowo traktowane zgodnie z obowiązującym prawem. Ustęp 79/3/B ustawy o technologii informacyjnej upoważnia urzędników wyznaczonych w każdym stanie do usuwania nielegalnych treści” - powiedział.

Kolejne silne przesłanie dotyczyły naruszenia wzorcowego kodeksu postępowania w odniesieniu do mowy nienawiści. „Kampanię należy prowadzić w oparciu o ważne kwestie, bez mowy nienawiści, bez przemówień na tle kastowym lub religijnym, bez krytyki czyjegoś życia osobistego” – powiedział.

Media muszą jasno określić, które z materiałów przez nich emitowanych są reklamami politycznymi, a które faktycznymi wiadomościami. Dodał, że do kandydatów zostaną wysłane indywidualne wiadomości w tej sprawie. Komisja zatrudniła 2100 doradców, aby nadzorować kwestie medialne i zostaną podjęte zdecydowane działania w tym zakresie, powiedział.

Wyborcy w wieku powyżej 85 lat i osoby niepełnosprawne z 40-procentowym stopniem niepełnosprawności mogą głosować z domu, powiedział Kumar. Około 8,2 miliona wyborców ukończyło 85. rok życia, powiedział.

Ogłoszenie wyborów nastąpiło kilka dni po tym, jak ze stanowiska zrezygnował komisarz wyborczy Arun Goel, pozostawiając trzyosobową Komisję jedynie z Głównym Komisarzem Wyborczym.

Zapytany o tę sprawę, pan Kumar powiedział: „Arun był bardzo zasłużonym członkiem zespołu i bardzo lubiłem z nim pracować. Każda osoba powinna mieć możliwość podejmowania osobistych decyzji. Jeśli więc Arun podał jako powód względy osobiste, uszanujmy to”.

Pod koniec marca 2024 komisja pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego mianowała dwóch emerytowanych urzędników Indyjskiej Służby Administracyjnej (IAS) - Sukhbir Singh Sandhu i Gyanesh Kumar - na komisarzy wyborczych. Złożyli oni przysięgę następnego dnia.

Chciejmy w naszych modlitwach wspomnieć na Indie i ważny czas, który przed nimi:

  • Módl się, o mądrość i roztropność dla wyborców, aby popierali w wyborach osoby, które będą poszukiwały dialogu i zrozumienia dla wszystkich kultur i wyznań.
  • Módl się, o zaprzestanie prześladowań i ograniczania wolności chrześcijanom, którzy mieszkają w Indiach.
  • Módl się, o Boże prowadzenie wszystkich startujących w wyborach, aby ich decyzje i władza, którą posiądą będzie dla nich impulsem do wprowadzania dobrych zmian.
  • Módl się, o chrześcijan mieszkających w Indiach, aby ich wiara nie była powodem do represji ze strony rządu, ale była polem do dialogu, zrozumienia i wzajemnej zgody.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Projekt Kwiecień 2024

Lokalni partnerzy Open Doors w Wietnamie prowadzą różnorodne szkolenia i seminaria, które mają na celu wzmocnienie miejscowych chrześcijan w ich wierze i codziennym życiu.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.