Wiadomości

INDIE: PRZYWÓDCY POLITYCZNI IGNORUJĄ PRZEMOC WOBEC CHRZEŚCIJAN

Troje chrześcijan spalonych żywcem w karetce pogotowia

(Open Doors, Polska) – Fala przemocy wobec chrześcijan w północno-wschodnim indyjskim stanie Manipur nie ustaje. Podczas gdy w niektórych przypadkach ofiarami ataków byli również wyznawcy hinduizmu, dwa wnioski stają się coraz bardziej oczywiste: hinduistyczne grupy ekstremistyczne wykorzystują długotrwałe napięcia etniczne, by atakować chrześcijan, czemu towarzyszy milcząca akceptacja ze strony przywódców politycznych – z premierem Modim włącznie.

Chrześcijanin przygląda się ruinom swojego domu i biura
Chrześcijanin przygląda się ruinom swojego domu i biura

Przesiedlenia chrześcijan

Przypominamy, że 3 maja Sąd Najwyższy w Manipurze zalecił przyznanie ludności Meitei statusu „zarejestrowanych kast i plemion”. Status ten zazwyczaj wzmacnia pozycję słabszych grup i zapewnia im szereg przywilejów. Jednak hinduska większość Meitei stanowi ponad 50% ludności Manipuru i obsadza liczne urzędy polityczne. Wielu Meitei należy do wyższych kast i jest faworyzowanych przez hinduski nacjonalistyczny rząd Bharatiya Janata Party (BJP). W oficjalnym oświadczeniu z 17 maja Sąd Najwyższy Indii nazwał postanowienie sądu Manipuru „całkowicie błędnym”.

Lud Kuki, którego większość stanowią chrześcijanie, od dawna posiada status plemienia uprzywilejowanego. Niemniej jednak rząd eksmitował kilka z plemion Kuki z ich wiosek w dystryktach Churachandpur i Noney w ramach masowej operacji eksmisji pod koniec kwietnia. 38 wiosek zostało uznanych za nielegalne, choć pierwotnie były one chronione prawem – do listopada 2022 roku.

Rosnąca przemoc wobec chrześcijan – premier Modi nie widzi „żadnych oznak dyskryminacji”

Działania władz i nakaz sądowy wywołały protesty Kuki, które miały w większości charakter pokojowy. Jednak wiele hinduskich grup ekstremistycznych, głównie członków Meitei, wykorzystało je jako pretekst do przeprowadzenia brutalnych ataków na Kuki. Wiele z tych grup jest powiązanych z hinduistyczną nacjonalistyczną partią BJP i hinduską organizacją religijno-nacjonalistyczną Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS). Podczas zamieszek ofiarami byli nie tylko Kuki, ale także chrześcijanie z innych grup etnicznych, w tym chrześcijańscy konwertyci wśród Meitei. Ponad 100 chrześcijan straciło życie, około 400 kościołów zostało zniszczonych, a ponad 50 000 osób zostało przesiedlonych. Indyjskie media donosiły również o szczególnie brutalnym incydencie, w którym 2000 rozwścieczonych Meitei podpaliło karetkę pogotowia, paląc żywcem troje chrześcijan Meitei, w tym 7-letniego Tonsinga Hangsinga i jego matkę Meenę.

Tymczasem premier Indii Narendra Modi, podczas swojej wizyty w USA 22 czerwca, stanowczo zaprzeczył, jakoby w Indiach w ogóle dochodziło do dyskryminacji: „Nasz rząd przyjął podstawowe zasady demokracji [...] i cały kraj funkcjonuje na tej podstawie [...] niezależnie od kasty, wyznania, religii, płci, absolutnie nie ma miejsca na dyskryminację”.

Z obserwacji Open Doors wynika, że każdego roku w Indiach dochodzi do setek ataków na chrześcijan, niszczone są kościoły, a sprawcy zazwyczaj pozostają bezkarni. Obecnie w dwunastu stanach przepisy antykonwersyjne sprzyjają represjom wobec mniejszości religijnych. W sześciu stanach zostały wprowadzone już po objęciu urzędu przez premiera Modiego.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Indie zajmują 11. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: Telegraph India, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Indiach:

  • Módl się o zakończenie przemocy wobec chrześcijan w Manipurze i innych stanach.
  • Módl się za wysiedlonych i ofiary przemocy: o ochronę, zaopatrzenie i Bożą uzdrawiającą interwencję.
  • Módl się, aby Kościół Jezusa w Manipurze został wzmocniony w wierze, tak aby pośród trudności pokładał całą swoją nadzieję w Jezusie.
  • Módl się, aby władze stanu Manipur nie wprowadziły w życie decyzji sądu z 3 maja, ale aby chroniły tych, którzy ochrony potrzebują najbardziej. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.