Wiadomości

Kenia: Al. Shabaab ścięła trzech chrześcijan

Napastnicy przyszli w nocy. Znali domy niemuzułmańskich rodzin

(Open Doors Polska) 6 września br. o godz. 1:30 w nocy, grupa 30 uzbrojonych mężczyzn w wojskowych ubraniach napadła na osadę w pobliżu wsi Hindi w Zachodnim Lamu. Napastnicy otoczyli poszczególne domy i wywoływali głośno imiona mężczyzn, którzy nie byli muzułmanami. Gdy trzech wywołanych mężczyzn wyszło na zewnątrz, wojskowi skontrolowali ich dowody i zamordowali ich.

Al Shabaab chce zbudować kalifat na wschodnim wybrzeżu Afryki

Region nadbrzeżny i jego mieszkańcy od lat doświadczają krwawych napadów i ataków milicji Al-Shabaab. Szczególnie narażeni są chrześcijanie, którzy w tym regionie – inaczej niż w pozostałej części Kenii, są mniejszością. Ataki na kościoły, autobusy i miejsca publiczne, w których zabijani byli chrześcijanie, podkreśliły determinację tego ugrupowania islamskiego, aby ustanowić na wschodnim wybrzeżu Afryki kalifat w stylu IS. Oddział Al. Shabaab był również odpowiedzialny za morderczy atak na Uniwersytecie w Garissie w kwietniu 2015 r., w którym zamordowano ponad 140 chrześcijańskich studentów.

Ścięcie trzech mężczyzn w dniu 6 września również przypisuje się Al Shabaab

15 czerwca 2014 r. bliźniacze ataki Al-Shabaab na Mpeketoni przyczyniły się do śmierci 52 osób. Atakujący zabili wszystkich, którzy nie byli w stanie wyrecytować islamskiego wyznania wiary.
15 czerwca 2014 r. bliźniacze ataki Al-Shabaab na Mpeketoni przyczyniły się do śmierci 52 osób. Atakujący zabili wszystkich, którzy nie byli w stanie wyrecytować islamskiego wyznania wiary.

Napastnicy wiedzieli, gdzie mieszkają chrześcijanie. W Lamu mieszka większość muzułmanów, napastnicy poszli jednak do domów rodzin nie-muzułmańskich. Zamordowano: Geralda Wanjohi, którego żonie Catherine udało się uciec na dach domu, gdy przybyli mordercy. "Mówili Somali i łamanym Swahili", mówi kobieta. 49-letniego Guchu Ndung'u, którego córka Grace musiała oglądać egzekucję ojca. Josepha Kimani, który był nauczycielem w Bobo Elementary School. Ponadto jego dom został spalony.

Ludzie Hindi wyszli na ulice jeszcze w dniu morderstw, aby demonstrować przeciwko bierności rządu. Zażądali większej ochrony i wysunęli poważne oskarżenia przeciwko policji. Ludność informowała o grupach zbrojnych, ale policja nic podjęła żadnych działań, powiedział telewizji KTN TV mężczyzna w Suaheli.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Kenia zajmuje obecnie 18 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są narażeni na prześladowania. Partnerzy Open Doors odwiedzili niedawno pogrążone w żałobie rodziny i proszą o modlitwę za nie.

Módlmy się o chrześcijan w Kenii

  • Módlmy się w szczególności o rodziny, których bliscy zostali zamordowani.
  • Módlmy się o wspólnoty w nadmorskim regionie Kenii, aby ich liderzy z mądrością i ostrożnością reagowali na przemoc.
  • Módlmy się za chrześcijan w regionie Lamu, aby ich serca zostały wzmocnione miłością i pociechą, i aby zdecydowanie głosili Ewangelię pokoju.