Wiadomości

Open Doors: Kim jest Brat Andrew?

 

Pewien młody misjonarz z Holandii wybrał się na wycieczkę do Polski w lipcu 1955 r. W kraju za Żelazną Kurtyną napotkał uciskane Ciało Chrystusa, które desperacko potrzebowało Pisma Świętego. Brat Andrew, (tak go będą później nazywać na całym świecie) rozdał zawartość walizki wypełnionej po brzegi chrześcijańską literaturą, co było skromnym początkiem misji Open Doors.

Dziś międzynarodowe Dzieło chrześcijańskie Open Doors umacnia prześladowany Kościół w ponad 60 państwach, wspierając chrześcijan mieszkających w krajach, gdzie ich wiara jest niszczona, tak, aby mogli nieść światło Ewangelii tym, którzy są wokół nich.

Na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, Brat Andrew otrzymał tytuł szlachecki od królowej Niderlandów, Beatrix. W 1997 r. otrzymał Nagrodę Wolności Religijnej od Światowego Aliansu Ewangelicznego, honorującą jego poświęcenie życia służbie Prześladowanemu Kościołowi i zaangażowanie w głoszenie Dobrej Nowiny.

Kolejną nagrodę otrzymał 22 lutego 2003 r., od Chrześcijańskiego Związku Seniorów w Kalifornii. Jest jednak nagroda, z której Brat Andrew jest wyjątkowo dumny – to kopie raportów KGB liczące ponad 150 stron, opisujące jego działalność w Związku Radzieckim i Europie Wschodniej. Kiedy je otrzymał, był zdumiony tym, że służby bezpieczeństwa wiedząc o nim tak wiele, nie powstrzymały jego działań.

Praca Brata Andrew na rzecz Open Doors poprowadziła misję w miejsca, do których większość chrześcijan niechętnie się udaje. Działając w głębokiej konspiracji, podziemne sieci miejscowych chrześcijan w różnych krajach, corocznie pomagają Dziełu Open Doors w rozdawaniu milionów egzemplarzy Biblii. Oprócz tego, Open Doors kształci tysiące duchownych i liderów, zapewnia pomoc humanitarną oraz przygotowanie zawodowe w najbardziej niebezpiecznych krajach na świecie.

Przyjacielskie nastawienie i miłość Boża, z którą Brat Andrew wychodzi naprzeciw ludziom, pozwoliły mu na prywatne spotkania z Yasserem Arafatem i przywódcami Hamasu, Dżihadu Islamskiego, Talibami i Hezbollahem.

Jest ambasadorem Chrystusa wśród nielicznych przywódców krajów Zachodu, którzy regularnie uczestniczą w takich spotkaniach.

Ponadto, spotyka się także z katolikami i prawosławnymi, łamiąc istniejące bariery i uprzedzenia w ramach różnych denominacji.

Opowieść o życiu Brata Andrew i początkach Służby Open Doors znajduje się w międzynarodowym bestsellerze zatytułowanym Boży przemytnik”. Książka ta szczegółowo opisuje pełne niebezpieczeństw przekraczanie granic, pościgi KGB oraz odwagę Brata Andrew, który bezkompromisowo poświęcił swe życie Jezusowi Chrystusowi.

Oprócz autobiografii, Brat Andrew napisał jeszcze wiele innych książek, takich jak Prześladowani za Wiarę” oraz Siły Światłości”.

Książka pt: Siły Światłości” napisana we współpracy z Alem Janssenem, wydana w 2004 r. i przetłumaczona na osiem języków, opowiada o służbie Brata Andrew na Bliskim Wschodzie. Inna znana książka Brata Andrew, napisana również we współpracy z tym samym autorem nosi tytuł: Prześladowani za Wiarę”. Książka podzielona jest na dwie części: pierwsza część napisana jest w konwencji opowiadania i opisuje historię Kościoła w pewnym kraju muzułmańskim, którego nazwa nie jest podana. Część druga stawia wyzwanie dla Kościoła w krajach zachodnich. W związku z książką, Brat Andrew napisał również krótki komentarz bazujący na historii Jonasza.

Brat Andrew i jego żona Corry mieszkają w Holandii. Mają pięcioro dzieci i jedenaścioro wnucząt.

Pracownicy Open Doors Polska odwiedzili Brata Andrew w jego domu, w listopadzie 2012 r.

Brat Andrew jest szczęśliwy, że w miejscu, od którego zaczął niesienie pomocy dla Kościoła prześladowanego, w Warszawie, Open Doors ma także swoje biuro, zaś Polacy, dziś wolni chrześcijanie, mogą nieść pomoc Ciału Chrystusa, w innych krajach prześladowań.

 

Źródło Open Doors
Tłumacz Anna Szymczyk