Wiadomości prasowe

PAKISTAN: CHRZEŚCIJANIN ZAMORDOWANY W ATAKU TŁUMU

Fałszywe oskarżenia powodem pobicia i śmierci

(Open Doors, Polska) - W sobotę 25 maja chrześcijanin został zaatakowany i brutalnie pobity przez tłum w Sargodha w pakistańskiej prowincji Pendżab. Nazir Masih został wcześniej oskarżony o niszczenie kartek z Koranu. W odpowiedzi przed domem i sklepem chrześcijanina zebrał się tłum około 2 tys. osób, którzy zniszczyli fabrykę obuwia i napadli na członków rodziny Nazira Masiha. W wyniku odniesionych ran mężczyzna zmarł. 

PAKISTAN: CHRZEŚCIJANIN ZAMORDOWANY W ATAKU TŁUMU
Scena uliczna w Pakistanie (zdjęcie symboliczne)

Fikcyjne oskarżenia i zarzut bluźnierstwa

W Internecie pojawiło się kilka filmów przedstawiających atak z 25 maja. Pokazują one kilku rozgorączkowanych napastników bijących pałkami starszego mężczyznę (Nazira Masiha), gdy ten leży na ziemi. Inne nagrania pokazują sklep obuwniczy, który Masih prowadził ze swoim synem, oraz dom rodzinny, który został splądrowany i podpalony. Początkowo doniesienia mówiły o tym, że Nazir Masih w stanie krytycznym przebywa w szpitalu pod silną ochroną policji. Niestety wkrótce dowiedzieliśmy się, że Nazir Masih zmarł w wyniku odniesionych ran.

Rodzina Nazira Masiha składa się z dziewięciu osób, w tym synowych i wnuków. Wszyscy mieszkali razem w jego domu, który został całkowicie zniszczony podczas ataku. Zniszczony został również sklep obuwniczy, który prowadził wraz z synem, a także pobliski sklep jego synowej.

Różne źródła donoszą, że spalone fragmenty Koranu zostały celowo podrzucone Nazirowi, aby zastawić pułapkę na chrześcijan. Napięcia w mieście narastały od czasu islamskiego święta Eid po Ramadanie. Celem ataku stał się Nazir Masih, który nie podobał się islamskim ekstremistom ze względu na jego udany biznes obuwniczy i tworzenie miejsc pracy dla chrześcijan.

Sytuacja pozostaje napięta

Przywódcy kościelni starają się zapewnić bezpieczeństwo rodzinie Masiha, która od kilku dni przebywa w nieznanym miejscu pod ochroną policji. Negocjacje z organami ścigania okazują się trudne, ponieważ Masih i jego syn zostali zgłoszeni lokalnej policji na podstawie przepisów o bluźnierstwie. Każda sprawa, w której taki zarzut jest oficjalnie zarejestrowany, jest bardzo delikatna i wymaga dużej wrażliwości prawnej.
Sytuacja w Sargodha i okolicznych miastach pozostaje napięta, zwłaszcza w odniesieniu do chrześcijańskich dzielnic. Mieszkający tam ludzie nie mogą obecnie chodzić do szkoły ani pracować.

Thomas Müller, analityk Open Doors, komentuje: „Niestety, masowy atak po oskarżeniu o bluźnierstwo nie jest zaskakujący. Policja stara się tłumić zamieszki w takich przypadkach, ale nie zawsze jej się to udaje. Sargodha jest jednym z punktów zapalnych w kraju”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Pakistan zajmuje 7. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Źródła: Reuters, Open Doors

Prosimy, módl się za rodzinę Nazira Masiha i chrześcijan w Pakistanie:

  • Módl się o pocieszenie dla pogrążonej w żałobie rodziny Nazira Masiha.
  • Módl się o uspokojenie sytuacji i aby nie dochodziło do dalszych aktów przemocy wobec chrześcijan.
  • Módl się o mądrość i ochronę dla wszystkich pracujących w imieniu rodziny Nazira Masiha i chrześcijan w Pakistanie – przywódców kościelnych, prawników i innych.
  • Módl się, aby Bóg przemienił ten wybuch nienawiści i przemocy w błogosławieństwo i objawił się jako Zbawiciel i Odkupiciel dla wielu, także dla napastników. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Załóż grupę modlitewną

Grupa modlitewna Open Doors to wspólnota osób, które modlą się za prześladowanych chrześcijan. Gorąco zachęcamy do zakładania takich grup, ponieważ modlitwa ma wielką MOC.