Wiadomości prasowe

MJANMA: ŻOŁNIERZE NIEMAL CAŁKOWICIE ZNISZCZYLI CHRZEŚCIJAŃSKĄ WIOSKĘ

Mieszkańcy dziewięciu wiosek zostali ewakuowani w obawie przed grożącą im przemocą

(Open Doors, Polska) – Według lokalnych źródeł oddziały armii Mjanmy spaliły ponad 400 domów w wiosce zamieszkanej przez chrześcijan. Podczas walk w regionie Sagaing w północno-zachodniej części Mjanmy zniszczono pięć kościołów. Od początku kwietnia nasilają się działania armii, której celem jest zwalczanie rebeliantów przeciwnych reżimowi w tym rejonie kraju.

MJANMA: ŻOŁNIERZE NIEMAL CAŁKOWICIE ZNISZCZYLI CHRZEŚCIJAŃSKĄ WIOSKĘ
„Palą domy i motocykle!” (Zdjęcie zrobione po operacji wojskowej w lutym 2023 r.)

Pozbawieni domów i schronienia

Miejscowi opisywali, jak w drugim tygodniu kwietnia żołnierze Tatmadaw (sił zbrojnych Mjanmy) wmaszerowali do wioski i zaczęli palić domy i kościoły. W ten sposób chcieli zdławić ruch oporu w regionie, ale także zastraszyć mieszkańców okolicznych wiosek. Zniszczone kościoły należały do lokalnej kongregacji baptystów oraz kilku innych wyznań.

„Włamywali się do domów [i podpalali je]. Domy, których nie udało się spalić, niszczyli przy pomocy ciężkiego sprzętu. Szkoła została ostrzelana, a potem zbombardowana przy pomocy dronów. Potem odjechali” – powiedział mieszkaniec wioski, który był świadkiem podpaleń i zniszczeń.
Ko Thein*, lokalny partner Open Doors, donosi: „W wiosce było około 500 domów, a wszyscy mieszkańcy byli chrześcijanami. Po spaleniu ich domów i kościołów, ludzie zostali przesiedleni na sąsiadujące tereny, gdzie szukają schronienia”.

W obawie przed działaniami armii ewakuowano jeszcze dziewięć pobliskich wiosek w północnej części dystryktu Kalay.

Powtarzające się ataki na chrześcijan

Chrześcijanie stanowią 8% populacji Mjanmy, w której większość stanowią buddyści. Ponieważ jednak większość chrześcijan należy do mniejszości etnicznych, na terenie kraju istnieją obszary ze znaczącymi mniejszościami chrześcijańskimi lub nawet większością chrześcijańską (takie jak stan Czin). Członkowie religii innych niż buddyzm są powszechnie uważani za obcych, a co więcej za zagrożenie dla państwa i jedności narodowej.

Kwestia wyznaniowa odegrała ważną rolę w wojskowym zamachu stanu w 2021 roku. Opór przeciwko rządowi wojskowemu był początkowo w dużej mierze pokojowy i miał również poparcie wielu chrześcijan w kraju. Jednak od tego czasu konflikt znacznie się nasilił. Reżim oskarża kościoły o bycie ośrodkami opozycji. Tatmadaw regularnie atakuje chrześcijańskie wioski i kościoły, w których czasami znajdują się obozy dla przesiedleńców wewnętrznych.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Mjanma zajmuje 17. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*Imię zmienione

Prosimy, módl się za chrześcijan w Mjanmie:

  • Módl się o ochronę i zabezpieczenie bytu przesiedleńców.
  • Módl się za chrześcijan w kraju, aby Jezus wzmocnił ich wiarę i aby znaleźli pokój pośród panujących trudności.
  • Módl się o wytrwałość i Boże prowadzenie dla chrześcijan, aby nie ulegli nienawiści i pragnieniu zemsty, ale jako ambasadorzy Ewangelii byli w stanie wskazywać innym drogę do Jezusa.
  • Módl się, aby Boży Duch działał w sercach rządzących i aby wojna domowa dobiegła końca.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.