Świadectwa wiary

NIGERIA: LINCZ Z POWODU WIADOMOŚCI WHATSAPP

Publiczne protesty i zamieszki młodych muzułmanów po zabójstwie chrześcijańskiej studentki

(Open Doors Polska) – „Ta grupa nie jest po to, żeby zamieszczać tu jakieś bezsensowne informacje. Służy do zadawania pytań, aktualizowania informacji o testach i innych sprawach szkolnych. Nie po to, żeby wypisywać tu bzdury o jakimś proroku!”. Te słowa Debory Samuel Yakubu wysłane  do koleżanek i kolegów z grupy na WhatsAppie, doprowadziły do jej zabójstwa przez kolegów ze studiów. W sobotę wieczorem w rodzinnej miejscowości Debory odbył się jej pogrzeb.

 

Kobiety z Nigerii
Lokalni partnerzy Open Doors spotkali się z rodzicami Debory, aby nieść im pocieszenie (na zdjęciu mama Debory ubrana jest w pomarańczową koszulkę).

Żądanie uwolnienia podejrzanych, ataki na kościoły

W Sokoto, stolicy stanu, Debora uczęszczała na zajęcia w Shehu Shagari College of Education. W ubiegły czwartek wysłała do kolegów z grupy cytowaną powyżej wiadomość. Słowa Debory zostały przez nich odebrane jako bluźnierstwom, na które zareagowali groźbami. W miarę jak narastały emocje, kilku z nich wdarło się do pokoju, w którym przebywała Debora. Rozwścieczeni studenci pobili i ukamienowali Deborę, a następnie ją podpalili.

Policja aresztowała dwóch podejrzanych o morderstwo, ale w sobotę doszło do protestów społecznych. Uczestnicy zamieszek, uzbrojeni w maczety, noże i kije, skandowali islamskie modlitwy i domagali się uwolnienia dwóch aresztowanych mężczyzn. Według niepotwierdzonych doniesień zdewastowano także kilka kościołów. W kościele katolickim Świętej Rodziny protestujący wybili szyby w oknach i drzwiach oraz uszkodzili samochód parafialny zaparkowany na terenie kościoła. W kościele św. Kevina zniszczyli przedmioty znajdujące się w kościele i zdewastowali sklepy w okolicy. Podpalono kościół św. Bakhity, w którym mieści się sekretariat diecezjalny. Podobno podpalono także budynek Kościoła Ewangelickiego. Staramy się zbadać wszystkie zgłoszenia.

„Kolejny tragiczny dzień dla chrześcijan w północnej Nigerii”

Sokoto jest jednym z 12 stanów w północnej Nigerii, w których panuje prawo islamskie (szariat), przewidujące surowe kary za bluźnierstwo. Miasto Sokoto jest siedzibą Muhammada Sa'ad Abubakara, najwyższego rangą duchownego muzułmańskiego w kraju. W publicznym oświadczeniu Abubakar potępił morderstwo Debory i wezwał do wymierzenia sprawiedliwości. Podobnie wypowiedział się prezydent Nigerii Buhari. W sobotę władze wprowadziły 24-godzinną godzinę policyjną.

Biskup Matthew Hassan Kukah z katolickiej diecezji Sokoto wyraził swój żal z powodu zabójstwa studentki, mówiąc: „Jesteśmy winni najbliższej rodzinie zmarłej Debory, jej kolegom i władzom szkoły (...) ukaranie sprawców zgodnie z prawem, niezależnie od ich motywów”.
Jo Newhouse, rzeczniczka Open Doors na Afrykę Subsaharyjską, powiedziała: „To kolejny tragiczny dzień dla chrześcijan w północnej Nigerii. Łączymy się z rodziną Debory i wspólnotą chrześcijańską w żałobie po jej śmierci. Zdecydowanie potępiamy ten okrutny czyn i wzywamy władze do szybkiego zidentyfikowania sprawców i postawienia ich przed sądem. Bardzo uważnie monitorujemy sytuację i prosimy o modlitwę w intencji dalszego rozwoju wypadków!”.

 

Prosimy, módl się za rodzinę Debory i chrześcijan w północnej Nigerii:

  • Módl się o pocieszenie dla rodziców i rodziny Debory.
  • Módl się o pokój dla Sokoto, a także, aby Jezus objawił się muzułmanom jako Książę Pokoju.
  • Mansur prosi o modlitwę w intencji ochrony przed dalszymi prześladowaniami.
  • Módl się o mądrość i odwagę dla wszystkich chrześcijańskich liderów w północnej Nigerii – aby skutecznie dzielili się Bożą miłością i byli wzorem dla swoich wspólnot.
  • Módl się, aby Jezus położył kres przemocy w Nigerii i aby Jego Kościół rósł i stawał się coraz silniejszy.

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Opis Kraju

poprzednia pozycja Nigeria

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Nigerii oraz ich wpływu na codzienność.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.