Prześladowania w Nigerii

Nigeria

12
ŚIP
2019
Nigeria
Religia
Chrześcijaństwo/Islam
Ustrój
Republika federalna
Ranking poprzednie lata
14
ISO
NG
Nigeria
Chrześcijan
91,12
Populacja
195.88
Islamski ekstremizm
Dyktatorska Paranoja
Życie prywatne: 12.300
Życie w rodzinie: 11.800
Życie w społeczeństwie: 13.400
Życie w państwie: 12.900
Życie w kościele: 12.900
przemoc fizyczna: 16.700

ŚIP 2019: Dynamika Prześladowań

Wprowadzenie

Okres badawczy: 1 listopada 2017 - 31 października 2018

Miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań (ŚIP)

Z wynikiem 80 punktów, Nigeria zajmuje 12 miejsce w ŚIP 2019. W ŚIP 2018, Nigeria zajmowała 14 miejsce z wynikiem 77 punktów. Wynik dotyczący uśrednionych nacisków wzrósł z 12,1 do 12,7, odzwierciedlając szczególnie wzrost w zakresie codziennych nacisków na chrześcijan zamieszkujących przeważnie muzułmańskie wspólnoty na północy kraju. Wynik określający przemocy również wzrósł do najwyższego w skali, czyli do 16,7. Przemoc wobec chrześcijan ze strony Boko Haram i pasterzy Fulani przyniosły olbrzymie cierpienie chrześcijanom z północnych części kraju, jak również zamieszkującym Pas Środkowy.

Życie prywatne: 12.300
Życie w rodzinie: 11.800
Życie w społeczeństwie: 13.400
Życie w państwie: 12.900
Życie w kościele: 12.900
przemoc fizyczna: 16.700

Kontekst

29 maja 2015 roku, Muhammadu Buhari został zaprzysiężony jako czwarty prezydent Nigerii od czasu przyjęcia obecnej Konstytucji. W swojej mowie inauguracyjnej obiecał przynieść „zwiększony dobrobyt” a także zapowiedział walkę z korupcją i walkę z rebelią Boko Haram, które określił „bezmyślną, bezbożną grupą, będącą tak daleko od Islamu jak tylko możliwe”. Rzeczywiście, armia nigeryjska odniosła umiarkowany sukces, spychając Boko Haram z terytoriów wcześniej okupowanych. Jednak pomimo sukcesów w walce z Boko Haram, które jest odpowiedzialne za większość przemocy wobec chrześcijan w ostatnich latach, nieustające przejawy przemocy wobec chrześcijan w Pasie Środkowym pozostają olbrzymim źródłem obaw. Jak to zostało ujęte w raporcie „Ethnic cleansing in the Middle Belt Region of Nigeria” przygotowanym przez World Watch Research w 2015 roku, błędne koło przemocy w rejonie Pasa Środkowego w Nigerii odbywa się w cieniu Boko Haram. Ataki przeprowadzone przez pasterzy Fulani i osadników doprowadziły do śmierci tysięcy chrześcijan i zniszczenia setek kościołów.

Prześladowania chrześcijan przez islamski ekstremizm nie dotyczą jednak całego terytorium Nigerii. Z perspektywy prześladowania chrześcijan, terytorium Nigerii może zostać podzielone na dwa rejony:
• Północ (19 stanów ze stolicą federalną Abuja) jest głównie muzułmańska ze stanami z większością chrześcijańską w Pasie Środkowym. Duża większość Pasa Środkowego stała się częścią dwunastu tak zwanych stanów szariatu. Na przykład stan Kaduna jest muzułmański na północy, chrześcijański na południu, jednak organy administracji w całym stanie są zdominowane przez muzułmanów.
• Południe (17 stanów) jest w większości chrześcijańskie z dużą społecznością muzułmanów na południowym-wschodzie (Yoruba).

Ponad dwieście grup etnicznych i plemiennych oraz pięćset języków sprawiają, że Nigeria jest najbardziej zróżnicowanym narodem na kontynencie afrykańskim. Prześladowanie chrześcijan nakłada się na walkę o kontrolę nad zasobami w niektórych stanach. Według aktywistów praw człowieka i raportów, rząd prawie nie prowadzi dochodzeń w sprawach o zabójstwo czy przemoc wobec chrześcijan z rąk radykalnych organizacji islamu lub osób indywidualnych. W ten sposób rząd nie dopełnia zobowiązań zapisanych w UNDHR i ICCPR. Ponadto jest wiele relacji, że Boko Haram robi wszystko co może, by wzniecać konflikty między muzułmanami a chrześcijanami.

W przeddzień wyborów zaplanowanych na luty 2019 istnieje obawa, że napięcie będzie rosło. Dwoma głównymi rywalami są obecny prezydent Muhammadu Buhari, pochodzący z północy członek Partii Postępowej (APC) oraz Atiku Abubakar z Demokratycznej Partii Pracy (PDP), który również pochodzi z północy, posiada cztery żony i 28 dzieci.

Ps. Obszerne opisy sytuacji chrześcijan w danym kraju będą umieszczane w kolejnych dniach.

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.