Prześladowania w Afganistanie

Afganistan

2
ŚIP
2020
Afganistan
Religia
Islam
Ranking poprzednie lata
2
ISO
AF
Afganistanie
Chrześcijan
około kilku tys.
Populacja
37.21
Islamski ekstremizm
Zorganizowana korupcja
Życie prywatne: 16.700
Życie w rodzinie: 16.700
Życie w społeczeństwie: 16.700
Życie w państwie: 16.700
Życie w kościele: 16.700
przemoc fizyczna: 10.000

Okres badawczy

1 listopada 2018 – 31 października 2019

Uzyskane wyniki

Życie prywatne: 16.700
Życie w rodzinie: 16.700
Życie w społeczeństwie: 16.700
Życie w państwie: 16.700
Życie w kościele: 16.700
przemoc fizyczna: 10.000

Przyczyny prześladowania chrześcijan w Afganistanie

 • Afganistan jest państwem plemiennym, lojalność wobec rodziny, klanu i plemienia są bardzo ważne dla Afgańczyków. Islam postrzegany jest jako część ich tożsamości, a porzucenie islamu jest zdradą w oczach rodziny i lokalnej społeczności. Odejście od islamu jest prawnie zabronione.
 • Maksymalna punktacja w 5 z 6 obszarów życia pokazują, że jawne życie chrześcijańskie nie jest możliwe.
 • Kraj zmaga się z islamskimi bojówkami. Talibowie kontrolują lub walczą o przejęcie kontroli na coraz większym obszarze. Tak zwane Państwo Islamskie (IS) za cel ataków obiera mniejszości.

Przyczyny zmiany miejsca w ŚIP 2020

Afganistan zajmuje 2 miejsce w ŚIP2020, podobnie jak w ŚIP 2019.

Wynik 9.7 pkt w kategorii „przemoc” jest niższy w porównaniu z zeszłorocznym - 10.6 pkt. Co spowodowało spadek? Utrudniony dostęp do szczegółowych danych z obszarów opanowanych przez rebeliantów. Przemoc w stosunku do chrześcijan pozostaje na bardzo wysokim poziomie, jednak działania podejmowane w stosunku do konwertytów zależą głównie od rodziny osoby, której to dotyczy.

Życie codzienne chrześcijan w Afganistanie    

Afgańczycy, którzy decydują się zostać naśladowcami Jezusa, muszą zachować to w najgłębszej tajemnicy. Jeśli fakt nawrócenia zostanie ujawniony, osoba nawrócona może zostać umieszczona w szpitalu psychiatrycznym, gdyż uznaje się, że człowiek psychicznie zdrowy nie może odwrócić się od islamu. Członkowie rodziny lub ekstremistycznych grup islamskich, np. Talibowie mogą taką osobę pobić lub nawet zabić.

W jaki sposób Open Doors pomaga chrześcijanom w Afganistanie?    

Ze względu na bardzo szczególny charakter naszej pracy oraz bezpieczeństwo naszych partnerów i osób, na których rzecz pracujemy, nie możemy podawać szczegółowych informacji na temat krajów Zatoki. Możemy jedynie powiedzieć, że Open Doors aktywnie działa w krajach Zatoki poprzez sieć kościołów partnerskich ALIVE, ale nie może dokładnie opisać zakresu naszych działań. Poniżej podajemy przykładowe projekty w regionie:

 • zachęta, modlitwa i służba poprzez osobiste relacje
 • opieka duszpasterska
 • kursy czytania i pisania
 • dystrybucja literatury chrześcijańskiej
 • kursy biblijne
 • służba wśród kobiet
 • działania prawne i polityczne na rzecz prześladowanych chrześcijan
 • projekty na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego jak np. szkolenia zawodowe.

Intencje modlitewne

Chrześcijanie nawróceniu z islamu poddawani są silnej presji rodziny, przyjaciół i sąsiadów, aby wyrzec się wiary chrześcijańskiej. W zależności od rodziny, niektórzy z nich mogą mieć uzasadnione obawy o swoje życie. Jawne praktykowanie chrześcijaństwa nie jest możliwe. Módl się o odwagę i ochronę dla afgańskich wierzących.

Brat Andrew, założyciel Open Doors, mówi: „Nasze modlitwy mogą dotrzeć tam, gdzie my nie możemy. Kiedy się modlimy, nie ma granic, murów więzienia, zamkniętych drzwi”.

Modlitwa za  Afganistan

Panie Jezu, dziękuję Ci, że ludzie w Afganistanie nawracają się do Ciebie pomimo prześladowań, którym muszą stawić czoła. Proszę, abyś pomagał osobom wierzącym stawać się Twoimi świadkami w ich codziennym życiu. Chroń i dawaj siłę tym, których spotykają prześladowania ze strony rodziny i lokalnej społeczności i daj mądrość osobom, które niosą pomoc prześladowanym chrześcijanom. Amen.

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.