Mozambik

Mozambik

45
ŚIP
2021
Mozambik
Religia
Chrześcijaństwo
Ranking poprzednie lata
66
Mozambik
Chrześcijan
17,45
Populacja
32.31
Islamski ekstremizm
Wrogość etniczno-religijna
Dyktatorska Paranoja
Życie prywatne: 9.300
Życie w rodzinie: 7.600
Życie w społeczeństwie: 11.300
Życie w państwie: 7.900
Życie w kościele: 11.100
przemoc fizyczna: 16.100

Okres badawczy

1 listopada 2019 – 31 października 2020

Uzyskane wyniki

Życie prywatne: 9.300
Życie w rodzinie: 7.600
Życie w społeczeństwie: 11.300
Życie w państwie: 7.900
Życie w kościele: 11.100
przemoc fizyczna: 16.100

Jak wyglądają prześladowania w Mozambiku?

Ataki islamskich ekstremistów i obecność karteli narkotykowych na niektórych obszarach przyczyniły się do nasilenia prześladowań w Mozambiku. Chrześcijanie spotykają się ze szczególną przemocą w północnej części kraju. Chrześcijanie zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Islamscy ekstremiści splądrowali i zniszczyli wiele chrześcijańskich miejsc kultu, chrześcijańskich szkół i firm należących do chrześcijan. Atakowano także chrześcijańskich pracowników humanitarnych. Z tego powodu chrześcijanie mają trudności z gromadzeniem się ¬– zarówno w kościołach, jak i poza nimi ¬– a wypowiedzi przeciwko prześladowaniom mogą nieść za sobą niebezpieczeństwo. W północnej części kraju, gdzie muzułmanie stanowią większość, konwertyci poddawani są silnym naciskom, by wyrzec się wiary. Jeśli odmawiają, zwykle zostają odrzuceni społecznie. W kwietniu grupa dżihadystów, z możliwymi powiązaniami z Państwem Islamskim, zamordowała 52 osoby, spaliła kościoły i instytucje oraz zaatakowała wioski.

Prześladowania z perspektywy kobiet

Według lokalnych źródeł najczęstszymi formami prześladowań, które dotykają chrześcijańskie kobiety i dziewczęta w tym kraju, są molestowanie seksualne, gwałt – przypisywane atakom islamskich bojowników – oraz przymusowe małżeństwa. Wiele muzułmańskich rodzin w Mozambiku zmusza kobiety podejrzewane o nawrócenie do małżeństw z muzułmanami, aby uniemożliwić im zaangażowanie się w życie chrześcijańskie.

Prześladowania z perspektywy mężczyzn

Według ekspertów krajowych, islamski ekstremizm jest najczęstszym źródłem prześladowań chrześcijan w Mozambiku. Jeden z nich powiedział, że „ataki wymierzone w rząd i mienie chrześcijańskie stały się powszechne w prowincji, w której aktywni są dżihadyści”. Podaje się, że w atakach zginęli chrześcijańscy mężczyźni i chłopcy, pozostawiając rodziny w ekonomicznej zapaści.

Co się zmieniło w mijającym roku?

Mozambik po raz pierwszy znalazł się w pierwszej pięćdziesiątce Światowego Indeksu Prześladowań. W ostatnich latach ataki islamskich ekstremistów kosztowały życie wielu chrześcijan, a radykalne grupy paliły kościoły i szkoły. Z północnej części kraju uciekły dziesiątki tysięcy ludzi. Armia Mozambiku wycofała się z miejsc ważnych strategicznie, więc teren prześladowań, które ograniczały się do mniejszej części kraju, rozszerzył się w ciągu ostatniego roku. Wreszcie, obecność karteli narkotykowych na niektórych obszarach utrudnia życie chrześcijanom – zwłaszcza kościelnym działaczom młodzieżowym.

Kogo najbardziej dotykają prześladowania?

Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy obywatele kraju mają ograniczoną wolność religijną. Jednak prześladowania chrześcijan są najostrzejsze w północnej prowincji Cabo Delgado z powodu ekstremistów powiązanych z Państwem Islamskim, którzy przeprowadzają tam brutalne ataki.

Jak mogę pomóc chrześcijanom w Mozambiku?

Co robi Open Doors, aby nieść pomoc chrześcijanom w Mozambiku?
Za pośrednictwem lokalnych partnerów Open Doors podejmuje działania na rzecz wzmocnienia chrześcijan w Mozambiku od 2020 r. Poprzez strategiczne partnerstwa z lokalnymi kościołami, Open Doors planowało wspierać prześladowany kościół szkoleniami. Ze względu na nasilenie przemocy wobec chrześcijan w prowincji Cabo Delgado, w sierpniu 2020 r. Open Doors dostarczyło pomoc humanitarną.

Intencje modlitewne

  • Módlcie się za chrześcijan, którzy stracili bliskich i przeżyli ataki dżihadystów w północnym regionie Mozambiku. Proście Boga, aby dał im pocieszenie, pokój i moc przebaczenia prześladowcom.
  • Módlcie się o większą ochronę i o to, aby obecny napór islamskich ekstremistów został zdławiony, zanim się rozwiną i zajmą większe terytoria, potencjalnie przyczyniając się do wzrostu przemocy i prześladowań w całym kraju.
  • Módlcie się, aby Pan wzmocnił Kościół w Mozambiku i dał mu jedność w obliczu zagrożeń ze strony islamskich ekstremistów. Proście Boga, aby dodał im odwagi, by nadal się spotykali i wzrastali w wierze.
  • Módlcie się o mądrość i roztropność pastorów i przywódców kościelnych, gdy prowadzą swój lud i przygotowują go na potencjalne prześladowania – aby mieli siłę do wytrwania w wierze.

Modlitwa za Mozambik

Drogi Ojcze, czytanie o atakach dżihadystów w Mozambiku jest bolesne i trudno jest myśleć o 52 młodych ludziach, którzy stracili życie, ponieważ odmówili wyparcia się Ciebie. Mimo to wielką zachętą jest wiedzieć, że ci wierzący wytrwali do końca i są teraz w Twojej obecności. Panie, proszę, daj kościołowi w Mozambiku siłę i odwagę, której potrzebuje w tym czasie, aby był Twoim światłem –  bez względu na uciążliwe próby, jakie przechodzi. Panie, proszę, dawaj wierzącym znać, że nie są sami i że Kościół na całym świecie stoi przy nich w Chrystusie. W Twoim Świętym Imieniu Panie Jezu. Amen.