Sztuacja w Iraku

Irak

13
ŚIP
2019
Irak
Religia
Islam
Ustrój
Republika
Ranking poprzednie lata
8
ISO
IQ
Iraku
Chrześcijan
0,23
Populacja
39.34
Islamski ekstremizm
Dyktatorska Paranoja
Zorganizowana korupcja
Życie prywatne: 13.900
Życie w rodzinie: 14.400
Życie w społeczeństwie: 14.100
Życie w państwie: 14.600
Życie w kościele: 13.600
przemoc fizyczna: 8.100

ŚIP 2019: Dynamika Prześladowań

Wprowadzenie

Okres badawczy: 1 listopada 2017 - 31 października 2018

Miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań (ŚIP)

W ŚIP 2019 wynik dla Iraku spadł z 86 punktów (ŚIP 2018) do 79 punktów i przesunął się z 8 na 13 miejsce. Wynik Iraku zarówno pod względem presji jak i przemocy zmniejszył się wraz ze stratami terytorialnymi IS. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest już dobrze: ideologia IS jest żywa i ma wpływ na lokalną społeczność. Liczba chrześcijan zabitych nieznacznie wzrosła, a chrześcijanie nadal są krzywdzeni fizycznie lub psychicznie, zastraszani i molestowani seksualnie. Akty przemocy wobec chrześcijan (nie-konwertytów) były w przeważającej mierze popełniane przez islamskich bojowników, podczas gdy nawróceni z islamu w większości spotykali się z przemocą ze strony swoich rodzin (w tym dalszych). Chociaż niektóre rodziny chrześcijańskie wróciły do swoich domów, emigracja chrześcijan trwa nadal z powodu strachu i braku nadziei na dobrą przyszłość.

Życie prywatne: 13.900
Życie w rodzinie: 14.400
Życie w społeczeństwie: 14.100
Życie w państwie: 14.600
Życie w kościele: 13.600
przemoc fizyczna: 8.100

Kontekst

Historia chrześcijaństwa w Iraku jest długa. Drugie co do wielkości miasto w Iraku, Mosul - od połowy 2017 r. wyzwolone spod władzy bojowników IS - to obecna nazwa dawnego miasta Niniwa, z biblijnej księgi Jonasza. Zamieszkiwanie irackich miast, takich jak Bagdad, Mosul i Basra, przez chrześcijan ma długą tradycję. Przed inwazją USA w 2003 roku Irak był domem dla jednej z największych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Chrześcijanie żyją tu od dwóch tysiącleci, ale obecnie są na skraju wyginięcia. W ciągu ostatnich lat Irak zmagał się z niepewnością ustrojową, konfliktami i destabilizacją. Jeden z najgorszych okresów miał miejsce, gdy duże obszary północnego i zachodniego Iraku stały się częścią samozwańczego kalifatu IS w czerwcu 2014 r. Rząd iracki nie jest w stanie egzekwować prawa i zapewnić minimum bezpieczeństwa. Poziom korupcji rośnie, a przemoc na tle religijnym wydaje się nie mieć końca.

Irak jest podzielony na dwie części, autonomiczny Region Kurdystanu na północy, oficjalnie zarządzany przez Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) z siedzibą w mieście Irbil oraz dużą  arabską część, w większości kontrolowaną przez rząd Iraku w Bagdadzie. Kurdowie i Arabowie mają swoje odrębne języki i kulturę. Większość zasobów ropy w Iraku znajduje się w pobliżu Kirkuku i Mosulu, obszarów przygranicznych między regionem kurdyjskim a Irakiem arabskim i od dawna należą one do miejsc o największym nasileniu przemocy w Iraku. Chrześcijanie są tutaj uwięzieni w krzyżowym starciu dwóch różnych bitew - jednej o autonomiczne kurdyjskie państwo i drugiej o religijne oczyszczenie Iraku przez islamskich bojowników (w tym IS), którzy chcą uczynić kraj czysto islamskim. Z drugiej strony pojawiły się również przebłyski nadziei: do końca 2017 r. wszystkie obszary, które znajdowały się pod kontrolą IS, wróciły pod kontrolę rządu, a wojna z IS została uznana za zakończoną. W niektórych miejscach na północy wzrasta także współpraca między pastorami nawróconymi z islamu. Tradycyjne wspólnoty i organizacje chrześcijańskie docierały do uchodźców z kontrolowanych przez IS obszarów w Iraku i Syrii, rozdając koce, zabawki i inne potrzebne rzeczy. Kościoły w Irbil i Dahuk były również w stanie zapewnić pełną pomoc humanitarną tysiącom rodzin przesiedleńców.

Pomimo klęski IS, sytuacja chrześcijan w kraju jest nadal trudna. Wojna wytworzyła bardzo skomplikowaną sytuację, w której również chrześcijanie byli bezpośrednio zaangażowani w walkę. Grupy szyickie także tworzyły zbrojne ugrupowania, które były dla chrześcijan zarówno źródłem ochrony, jak i prześladowania.

Ps. Obszerne opisy sytuacji chrześcijan w danym kraju będą umieszczane w kolejnych dniach.

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.