Prześladowania w Somalii

Somalia

3
ŚIP
2020
Somalia
Religia
Islam
Ranking poprzednie lata
3
ISO
SO
Somalii
Chrześcijan
około 100 tys.
Populacja
15.64
Islamski ekstremizm
Zorganizowana korupcja
Życie prywatne: 16.500
Życie w rodzinie: 16.700
Życie w społeczeństwie: 16.600
Życie w państwie: 16.600
Życie w kościele: 16.500
przemoc fizyczna: 9.400

Okres badawczy

1 listopada 2018 – 31 października 2019

Uzyskane wyniki

Życie prywatne: 16.500
Życie w rodzinie: 16.700
Życie w społeczeństwie: 16.600
Życie w państwie: 16.600
Życie w kościele: 16.500
przemoc fizyczna: 9.400

Przyczyny prześladowania chrześcijan w Somalii    

Somalia pogrążona jest w krwawej wojnie domowej od 1991 r. Kraj cierpi z powodu podziałów społecznych, plemiennych oraz bezlitosnych działań bojówek islamistycznych. Chrześcijanie są silnie prześladowani, a przemoc utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Chrześcijanie pochodzący ze środowisk muzułmańskich stanowią pożądany cel ataków bojówkarzy al-Shabaab (radykalnej islamistycznej organizacji militarnej) i często są zabijani, jeśli dojdzie do ujawnienia ich wiary. Przejście na chrześcijaństwo postrzegane jest jako zdrada somalijskiej rodziny i klanu. W rezultacie Somalijczyk podejrzewany o nawrócenie jest nękany, zastraszany, a nawet może ponieść śmierć z rąk członków rodziny i przywódców klanu.

Życie codzienne chrześcijan w Somalii

Większość Somalijczyków utrzymuje swoją wiarę w absolutnej tajemnicy. Jeżeli al-Shabaab odkryje, że ktoś jest chrześcijaninem, takiej osobie grozi natychmiastowa śmierć. Pomimo ryzyka Somalijczycy nawracają się do Jezusa Chrystusa – niektórzy w cudowny sposób.

W jaki sposób Open Doors pomaga chrześcijanom w Somalii?    

Open Doors wspiera somalijskich wierzących w Rogu Afryki (Półwysep Somalijski) od 1990 r. Koncentrujemy się na wsparciu duchowym i podnoszeniu świadomości oraz modlitwie. Open Doors pomaga prześladowanemu kościołowi w regionie poprzez:

  • modlitwę
  • działaniaprawne i polityczne na rzecz prześladowanych chrześcijan
  • uczniostwo i formację
  • dystrybucję literatury chrześcijańskiej
  • rozwój lokalnych społeczności.

Intencje modlitewne

Módl się, aby Somalijczycy w Rogu Afryki zwrócili się do Boga w chwilach niepokoju; aby zrodził się w nich głód i pragnienie sprawiedliwości Bożej; aby zrozumieli, że Jezus Chrystus jest chlebem życia i żywą wodą.

Społeczność chrześcijańska jest mała i poddawana nieustającym atakom. Open Doors szacuje, że w kraju jest kilkuset chrześcijan. Módl się o pracowników, którzy wyruszą na żniwo. Módl się o mądrość dla chrześcijańskich pracowników w wyszukiwaniu możliwości okazywania Bożej miłości.

Brat Andrew, założyciel Open Doors, mówi: „Nasze modlitwy mogą dotrzeć tam, gdzie my nie możemy. Kiedy się modlimy, nie ma granic, murów więzienia, zamkniętych drzwi”.

Modlitwa za Somalię

Panie Jezu, dziękuję Ci za wytrwałość naszych braci i sióstr w Somalii. Chroń tych, którzy muszą utrzymywać swoją wiarę w tajemnicy i pomóż im znaleźć społeczność innych wierzących. Przemieniaj serca ich przyjaciół i rodziny, i wzmocnij ich w chodzeniu z Tobą. Amen.

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.