Kamerun

Kamerun

48
ŚIP
2020
Kamerun
Religia
Chrześcijaństwo
ISO
CM
Kamerun
Chrześcijan
15,42
Populacja
25.31
Islamski ekstremizm
Religijnie motywowany nacjonalizm
Życie prywatne: 8.800
Życie w rodzinie: 7.200
Życie w społeczeństwie: 11.600
Życie w państwie: 7.000
Życie w kościele: 10.400
przemoc fizyczna: 15.000

Okres badawczy

1 listopada 2018 – 31 października 2019

Uzyskane wyniki

Życie prywatne: 8.800
Życie w rodzinie: 7.200
Życie w społeczeństwie: 11.600
Życie w państwie: 7.000
Życie w kościele: 10.400
przemoc fizyczna: 15.000

Przyczyny prześladowania chrześcijan w Kamerunie

W ostatnich latach grupa islamistyczna Boko Haram przeprowadziła serię ataków w północnym Kamerunie. W tej części kraju gdzie przeważa islam, doszło do radykalizacji postaw. Działania kościoła są utrudnione i bywają zakłócone na obszarach, na których działa Boko Haram. Ze względu na przesiedlanie ludzi, kościoły nie są w stanie normalnie funkcjonować w tych częściach kraju. W innych obszarach nakazy rządowe dotyczące bezpieczeństwa nałożyły poważne ograniczenia na działalność kościoła.
Przyczyny zmiany miejsca w ŚIP 2020

Kilka czynników sprawiło, że Kamerun znalazł się na Światowym Indeksie Prześladowań

 • Boko Haram zintensyfikowało ataki, infiltrację i rekrutację dżihadystów w kraju
 • kryzys w anglojęzycznym regionie Kamerunu spowodował, że chrześcijanie są podatni na działanie różnych grup. Stają w obliczu zastraszania i ataków ze strony rządu i separatystów, jeśli opowiadają się przeciwko okrucieństwu
 • rząd odmówił zezwolenia na rozwój działalności niektórym grupom chrześcijańskim
 • niektóre wyznania utrudniają funkcjonowanie innym chrześcijańskim społecznościom, ponieważ postrzegają wzrost liczby nietradycyjnych kościołów jako zagrożenie.
 • wszechobecna korupcja poważnie osłabiła bezpieczeństwo i praworządność na wielu obszarach.

Życie codzienne chrześcijan w Kamerunie

Muzułmanie spotykają się z wielkimi utrudnieniami, jeśli chcą nawrócić się na chrześcijaństwo, a konwertytom grozi niebezpieczeństwo, gdy w ich posiadaniu zostaje znaleziona Biblia lub inna literatura chrześcijańska. Dzielenie się wiarą chrześcijańską, nawet wśród członków rodziny, naraża ich na poważne ryzyko.

Północna część kraju przeżywa szczególne trudności. Zdarzały się przypadki zmuszania chrześcijańskich dzieci przez niechrześcijańskich krewnych do uczęszczania na lekcje islamu. Kobiety, które nawracają się na chrześcijaństwo, mogą zostać zmuszone do małżeństwa z niechrześcijanami lub stanąć w obliczu niebezpieczeństwa bycia uprowadzonym przez Boko Haram.

W jaki sposób Open Doors pomaga chrześcijanom w Kamerunie?     

Open Doors działa w Kamerunie od wielu lat, organizując seminaria poświęcone swojej działalności. Od 2008 r. bardziej skupiono się na lokalizowaniu potrzeb i wspieraniu członków prześladowanego kościoła. Naszym pragnieniem jest, aby chrześcijanie w Kamerunie w coraz większym stopniu rozumieli prześladowania i byli w stanie odnieść się do nich na sposób biblijny, aby byli odpowiednio nauczani i mieli biblijne spojrzenie na kwestie gospodarcze, aby dzielili się ewangelią z niewierzącymi i dbali o nowych wierzących, podczas gdy ich pastorzy są szkoleni na liderów różnych służb.

Nasze programy obejmują:

 • przygotowanie się na prześladowania
 • szkolenie uczniowskie
 • zarządzanie zasobami finansowymi
 • wzmocnienie służby dla nowych wierzących
 • rozwój przywództwa i jedności kościoła.

Intencje modlitewne

Wioska Gossi w odległym regionie na północy Kamerunu została zaatakowana prawdopodobnie przez bojowników Boko Haram w sobotę 11 maja 2019 r. Atak trwał do porannych godzin niedzieli 12 maja 2019 r. i chociaż na szczęście nikt nie zginął, to napastnikom udało się wyrządzić ogromne szkody w gospodarstwach, już i tak zniechęconej, w większości chrześcijańskiej ludności.
Przywódca kościoła powiedział: „Ludzie to znoszą, ale nie jest im łatwo. Atakujący zrabowali wiele mienia. Wrócili wcześnie rano i oddali strzały, a przed wycofaniem się zagrozili w lokalnym języku Gossi i Hausa, że powrócą. W takiej sytuacji wiele serc jest słabych. Proszę, módlcie się za nas! Potrzebujemy waszych modlitw, aby odczuć duchową ulgę ”.

 • „módlcie się, aby Bóg zdemaskował tych złych ludzi, którzy wyrządzają nam krzywdę. Na początku przychodzili po cichu, teraz stają się coraz bardziej aroganccy”
 • módlcie się o siłę dla naszego wojska
 • módlcie się o przywódców kościelnych
 • proszę, zanoście w modlitwie ludność tego odległego regionu północnej części Kamerunu w ręce Boga
 • módlcie się, aby Pan zachęcał i umacniał swój lud.

Modlitwa za Kamerun

Panie Jezu, ty ustanowiłeś swój Kościół w Kamerunie. Dziękujemy Ci za to, że masz w tym kraju swoje dzieci. Prosimy Ciebie, aby trwali w prawdzie i jedności. Uczyń ich silnymi i wytrwałymi pomimo pogarszającej się sytuacji. Wzmocnij przywódców i duszpasterzy, aby z odwagą pełnili swoją posługę. Tych, których wiara zaś słabnie wzmocnij i posil. Amen

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.