Prześladowania w Egipcie

Egipt

16
ŚIP
2020
Egipt
Religia
Islam
Ranking poprzednie lata
16
ISO
EG
Egipt
Chrześcijan
16,25
Populacja
101.17
Islamski ekstremizm
Dyktatorska Paranoja
Życie prywatne: 12.100
Życie w rodzinie: 13.100
Życie w społeczeństwie: 10.700
Życie w państwie: 13.200
Życie w kościele: 10.500
przemoc fizyczna: 16.100

Okres badawczy

1 listopada 2018 – 31 października 2019

Uzyskane wyniki

Życie prywatne: 12.100
Życie w rodzinie: 13.100
Życie w społeczeństwie: 10.700
Życie w państwie: 13.200
Życie w kościele: 10.500
przemoc fizyczna: 16.100

Przyczyny prześladowania chrześcijan w Egipcie

W społeczeństwie egipskim o przeważającej kulturze islamskiej uważa się chrześcijan za obywateli drugiej kategorii. To przekonanie stawia chrześcijan w bardzo niekorzystnej sytuacji, zarówno pod względem politycznym, jak i w relacjach z państwem. W takich warunkach państwo jest bardzo niechętne do uznawania i przestrzegania podstawowych praw chrześcijan.

Wobec ogromnych wyzwań ekonomicznych, politycznych, socjalnych oraz w dziedzinie bezpieczeństwa, rząd prezydenta Sisi wydaje się zwracać bardzo niewielką uwagę na podstawowe prawa człowieka i pluralizm demokratyczny. Z tego powodu wolność religijna chrześcijan nie jest w pełni gwarantowana.
Poziom przemocy wobec chrześcijan nadal jest skrajnie wysoki. Pomimo że podczas 12-miesięcznego okresu odnotowano tylko jeden poważny atak islamistów na chrześcijan, w wielu miejscach doszło do incydentów, w których zginęło 23 chrześcijan, a 124 osoby odniosły obrażenia. Niebezpieczeństwo bycia oskarżonym o bluźnierstwo i atak ze strony tłumu to stałe zagrożenie, z którym mierzą się egipscy chrześcijanie. Policja oraz inni przedstawiciele władzy często stają po stronie agresorów i oskarżających tylko po to, by zachować porządek publiczny.

Życie codzienne chrześcijan w Egipcie

Egipscy chrześcijanie często stają się ofiarami wykluczenia ze społeczeństwa oraz stale doświadczają dyskryminacji w takich dziedzinach jak sprawiedliwość, edukacja i podstawowa pomoc społeczna. W środowisku wiejskim kobiety chrześcijańskie padają ofiarą przemocy oraz wymuszanych małżeństw. Wierzący, którzy pochodzą ze środowiska muzułmańskiego, doświadczają nacisków ze strony rodziny i najbliższego otoczenia – grozi się im pobiciem lub wyrzuceniem z własnego domu.
Tysiące kościołów wciąż czeka na oficjalną rejestrację, a w okresie badawczym ŚIP 2020 odnotowano bardzo wiele ataków na kościoły. Pomimo to, nawet w obliczu potwornej przemocy, chrześcijanie w Egipcie okazują niezwykłą łaskę i przebaczenie - Koptyjscy chrześcijanie otrzymali nominację do Pokojowej Nagrody Nobla 2018 za odmowę szukania odwetu na prześladowcach.

W jaki sposób Open Doors pomaga chrześcijanom w Egipcie?     

We współpracy z lokalnymi kościołami oraz innymi partnerami w służbie, Open Doors wspiera kościół w Egipcie poprzez następujące działania:

  • służbę wśród rodzin
  • służbę wśród młodzieży
  • projekty edukacyjne
  • naukę czytania i pisania
  • działania prawne i polityczne na rzecz prześladowanych chrześcijan
  • służbę medyczna
  • służbę wśród wdów
  • służbę wspierania kobiet

Intencje modlitewne

Módlcie się o jedność chrześcijan i prowadzenie przez Boga Kościoła w Egipcie w mądrości i pokoju.

Módlcie się również o bezpieczeństwo tych, którzy opuszczają islam, aby zostać naśladowcami Chrystusa.

Modlitwa za Egipt

Panie Jezu, dziękuję Ci za naszych braci i siostry w Egipcie. Proszę o Twoją pociechę i pomoc dla tych, którzy w ostatnich latach padli ofiarą ataków lub stracili bliskich. Pomóż chrześcijanom, którzy są prześladowani w szkołach, miejscach pracy czy rodzinach, trwać w Tobie i przekazywać innym Twoje światło i miłość.Amen

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.