Prześladowania chrześcijan na Mali

Mali

29
ŚIP
2020
Mali
Religia
Islam
Ranking poprzednie lata
24
ISO
ML
Mali
Chrześcijan
0,46
Populacja
19.69
Dyktatorska Paranoja
Islamski ekstremizm
Życie prywatne: 9.200
Życie w rodzinie: 8.200
Życie w społeczeństwie: 12.800
Życie w państwie: 10.000
Życie w kościele: 11.700
przemoc fizyczna: 13.700

Okres badawczy

1 listopada 2018 – 31 października 2019

Uzyskane wyniki

Życie prywatne: 9.200
Życie w rodzinie: 8.200
Życie w społeczeństwie: 12.800
Życie w państwie: 10.000
Życie w kościele: 11.700
przemoc fizyczna: 13.700

Przyczyny prześladowania chrześcijan w Mali

W 2012 roku, kiedy radykalne grupy islamistyczne przejęły kontrolę w północnej części kraju, palono kościoły, a chrześcijanie byli wypędzani ze swoich domów. Niektórzy z nich powrócili na północ ochraniani przez policję, ale wciąż żyją w poczuciu zagrożenia ze strony islamskich ekstremistów. Działania ewangelizacyjne są szczególnie ryzykowne na północy i często kończą się atakami ortodoksyjnych muzułmanów. Misjonarze działający w Mali żyją w ciągłym strachu przed uprowadzeniem.

Przyczyny zmiany miejsca w ŚIP 2020

Pomniejszenie o dwa punkty ogólnego rezultatu wynika z mniejszej liczby punktów w kategorii „Przemoc”. Nie oznacza to, że rzadziej dochodzi do aktów przemocy, ale motywy, które za nimi stoją są bardziej skomplikowane. Często są one powiązane z konfliktami na tle etnicznym, dlatego trudno jest oddzielić te przypadki przemocy od przemocy na tle religijnym.
Kilka innych krajów, których wyniki wzrosły, uplasowały się w rankingu wyżej niż Mali.

Życie codzienne chrześcijan w Mali

Chrześcijanie muszą mierzyć się z pogłębiającą się wrogością i przemocą, zwłaszcza osoby, które otwarcie dzielą się swoją wiarą z innymi. Wierzący, którzy nawrócili się z islamu na chrześcijaństwo cierpią z powodu odrzucenia i zastraszania przez własne rodziny. Społeczeństwo postępuje zgodnie z tradycyjnymi normami i daje przyzwolenie na wykorzystywanie seksualnie kobiet i dziewczynek ze środowisk chrześcijańskich, przymusowe małżeństwa (również osób nieletnich) oraz pozbawianie dostępu do edukacji. W niewoli przetrzymywanych jest kilka uprowadzonych misjonarek.

W jaki sposób Open Doors pomaga chrześcijanom w Mali?     

Open Doors angażuje się w działania w Mali od 2013 r., kiedy to wybuchło powstanie tuareskich separatystów, pokonanych następnie przez dżihadystów. Pragnieniem Open Doors jest, aby malijscy chrześcijanie właściwie rozumieli prześladowania i by reagowali na nie w biblijny sposób. Misją OD jest również wsparcie liderów w nauczaniu wierzących, umacnianie pastorów, a także uczenie chrześcijan właściwego podejścia do kwestii finansowych.

  • przygotowywanie do radzenia sobie z prześladowaniami  
  • opieka nad nowymi wierzącymi i formowanie ich w oparciu o Pismo Święte
  • przywództwo oparte na postawie służenia
  • wzmocnienie pozycji ekonomicznej wierzących.

Intencje modlitewne

Dziękuj Panu Bogu za obecność Jego kościoła w Mali. Dziękuj Mu również za to, że władze dają przyzwolenie na swobodne praktykowanie religii i oficjalnie nie ograniczają wolności religijnej obywateli.

Chrześcijanie wciąż są prześladowani przez środowiska islamskie. Na północy kraju działania ewangelizacyjne są szczególnie ryzykowne i mogą doprowadzić do ataków ze strony muzułmańskich radykałów.

Misjonarzom pracującym w Mali stale towarzyszy obawa przed uprowadzeniem, gdyż w przeszłości kilkakrotnie dochodziło do porwań przez dżihadystów. Módlmy się o łaskę i odwagę dla kościoła w Mali, który wypełnia swoją misję ewangelizacyjną.

Chrześcijanie są również narażeni na ataki ze strony zorganizowanych grup przestępczych, które współpracują z rebeliantami. Módlmy się o mądrość i odwagę, aby nasi bracia mogli żyć wiarą w tych trudnych warunkach.

OD wspiera lokalny kościół w Mali poprzez dystrybucję Biblii, nauczanie liderów oraz wierzących na tematy związane z chrześcijańskim życiem i służbą, oraz społecznie i ekonomicznie wspieranie prześladowanych chrześcijan. Módlmy się o Bożą mądrość i ochronę dla pracowników OD, aby ich działania były źródłem zachęty dla członków tamtejszego kościoła.

Modlitwa za Mali

Panie Boże, dziękujemy Ci za Twoje dzieci w Mali. Dziękujemy, że jesteś z nimi i je używasz do szerzenia Twojego Królestwa. Dziękujemy za przychylność władz. Prosimy chroń przed działaniem Twoich wrogów.  Niech poznanie Twojego Słowa dodaje im siły i odwagi.  Prowadź ich w swej mądrości. Amen

Wszystkie pola są wymagane. E-mail będzie wysyłany za pośrednictwem programu pocztowego.