Wiadomości

Pakistan – Chrześcijański uczeń pobity na śmierć

Znienawidzony z powodu religii

(Open Doors Polska) W pakistańskiej Burewali w prowincji Pendżab 17 letni chrześcijanin został zabity przez swojego szkolnego kolegę. To był drugi dzień Sharoona Masiha w MC  Model Highschool. Już po pierwszym dniu chłopak nie chciał wracać do tej szkoły i powiedział swoim rodzicom, że jest znienawidzony przez swoich kolegów z powodu swojej wiary. Masih był jedynym chrześcijaninem w klasie.

 

© British Pakistani Christian Association. Organizacja niosąca pomoc rodzine Sharoona Masih
© British Pakistani Christian Association. Organizacja niosąca pomoc rodzine Sharoona Masih

 

 

 

 

Spór o rzekome „zanieczyszczenie” naczynia do picia

Ahmed Raza, kolega z klasy Masiha, wyjaśniał przed pakistańskimi mediami o kłótni jaka powstałą między chłopakami, ponieważ Masih napił się wody z ujęcia używanego przez wszystkich studentów. Chrześcijanie w Pakistanie są często uważani za „nieczystych”, więc Ahmed odebrał tę sytuację jako obrazę. Za podobny spór, który miał miejsce wśród pakistańskich kobiet, chrześcijanka Asia Bibi, został skazany w 2010 r. na śmierć za bluźnierstwo. Według doniesień już pierwszego dnia w szkole Masih został poniżony i pobity przez nauczyciela z powodu braku na sobie właściwego mundurka szkolnego. Nazwał go również „Chuhra”, słowo często używany jako obraza chrześcijan w Pakistanie.

Po tym jak jego rodzice kupili mu nowy mundurek, Masih dwa dni później wrócił z powrotem do szkoły. Kiedy nauczyciel opuścił salę, spór między Masihem i Ahmedem eskalował. Inni koledzy poinformowali, że Ahmed pobił Masiha i nawet jak chłopak leżał już na ziemi – kopał go jeszcze w obszarze brzucha. To doprowadził do śmierci Masiha.

Policja aresztowała sprawcę

Policja aresztowała Ahmeda Razę, podejrzanego sprawcę i oskarżono go o zabójstwo. Policja przekazała serwisowi informacyjnemu zeznania Ahmeda, że rzekomo Sharoon Masih zniszczył mu ekran swojego telefonu komórkowego podczas pierwszego dnia nauki. Badania wykazały jednak, że ekran został uszkodzony wcześniej. Policja zebrała specjalny nakaz aresztowania. System sądowy w Pakistanie jest jednak znany z bardzo powolnej pracy - zwłaszcza, jeśli ofiary to chrześcijanie.

Z powodu tego morderstwa strach chrześcijan przed atakami religijnymi w danym regionie narasta. Okręg Vehari, w którym dany czyn został popełniony, nie jest znany ze ekstremizmu religijnego, ale naciski na chrześcijan w Pakistanie rozwijają się w całym kraju. W
Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Pakistan zajmuje czwarte miejsce.

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan w Pakistanie!

  • Prosimy, módlcie się, aby Jezus pocieszył rodzinę Sharoon Masih w tej trudnej sytuacji i obdarzył ich pokojem.
  • Módlmy się o ochronę i odwagę dla chrześcijan w Pakistanie.
  • Módlmy się za chrześcijan, którzy są w więzieniu z powodu bluźnierstwa, jak Asia Bibi, której wyrok śmierci jest nadal aktualny.