Wiadomości

Irak: Czy przyniesie to bezpieczeństwo chrześcijanom?

(Open Doors) – Nawet po tym jak iracka armia poinformowała w weekend o wyzwoleniu Mosulu spod Państwa Islamskiego, wielu chrześcijan, którzy uciekli z Iraku pozostaje powściągliwych i wyraża się ostrożnie na temat przyszłości ojczyzny: IS oficjalnie zostało pokonane, ale ideologia nadal żyje.

IS z inną nazwą?

Po dziewięciu miesiącach walk wygląda na to, że Dolina Niniwy w Iraku nareszcie jest wolna od bojowników IS. Niektóre dawniej chrześcijańskie wioski w okolicy Mosulu zostały wyzwolone przez iracką armię i Peszmergów - kurdyjskich bojowników. Teraz została przejęta również duża część siedziby IS w Mosulu. Jednak chociaz jest to duży sukces w walce z ekstremistami, miejscowi wierzący są sceptyczni, jeśli chodzi o ich powrót do kraju. Ponowne zdobycie kraju nie oznacza, że niebezpieczeństwo dla chrześcijan, pochodzące z islamskiego ekstremizmu, jest zakazane i już nie wystąpi.

Jeden z miejscowych chrześcijan powiedział lokalnym partnerom Open Doors, że wielu wierzących nadal boi się, że ekstremizm, nawet mimo (tymczasowego) zwycięstwa nad IS, nie należy jeszcze do przeszłości: Obawiają się, że ideologia IS będzie istniała teraz pod inną nazwą. Ponadto istnieją obawy co do stabilności regionu, bowiem tureckie, kurdyjskie i irackie rządy jak również różne milicje mają różne wyobrażenia dotyczące przyszłości północnego Iraku. Miasto jest również bardzo zniszczone. Odbudowa wszystkich domów zajmie wiele lat.

65 domów wyremontowanych w Karakosz

Jednak nie wszystkie domy chrześcijan są bardzo zniszczone. W większości chrześcijańskim miasteczku Karakosz (w pobliżu Mosulu) w minionych tygodniach lokalni partnerzy Open Doors wyremontowali 65 domów. Mniej poszkodowane domy otrzymały nowe okna, drzwi czy elektrykę. Daje to nadzieje chrześcijańskim rodzinom, że życie w ich ojczyźnie znowu jest możliwe. Pierwsze odważne rodziny powróciły już do swoich miast w Dolinie Niniwy. Szacuje się, że w tym miesiącu do Karakosz może wrócić nawet 200 rodzin. W Niedzielę Palmową i Wielkanoc w wielu miejscach odbywały się już nabożeństwa. Społeczność w modlitwie w ojczystym kościele dodaje chrześcijanom nadziei i bezpieczeństwa. Módlmy się, aby oprócz odbudowy domów, również kościoły mogły na nowo zacząć działać i być dobrze wyposażone.

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Iraku!

  • Dziękujmy Panu, że IS zostało prawie całkowicie pokonane w Mosulu.
  • Módlmy się o trwały pokój i stabilizację dla północnego Iraku.
  • Módlmy się, aby wrogie myśli o chrześcijanach nie były już obecne w głowach ludzi z tego regionu.
  • Prośmy Boga o odwagę dla rodzin, które uciekły, aby mogły teraz powrócić do swojej ojczyzny.

 

Źródło Open Doors