Wiadomości

Irak: Wyzwolenie Mosulu

W weekend iracka armia ogłosiła podbicie twierdzy IS w Mosulu. Walki w mieście nadal jednak trwają: Państwo Islamskie kontroluje jeszcze niektóre części miasta, według doniesień armii jest to prawie kilometr kwadratowy.

Irak-

 

Zdjęcia ukazują ludzi świętujących na ulicach uwolnienie miasta, jednak dla wielu chrześcijan sytuacja zasadniczo się nie zmienia. Mosul jest jednak bardzo zniszczony, podobnie jak okoliczne, w większości chrześcijańskie wioski Doliny Niniwy, które również pod koniec zeszłego roku zostały wyzwolone. Zarówno spustoszenie miasta jak i strach przed ponownym powstaniem bojowników IS przyćmiewają radość wierzących.

Chociaż wyzwolenie Mosulu spod IS (jeszcze nie całościowe) jest dużym sukcesem i nową nadzieją na przyszłość Kościoła w Iraku: wielu chrześcijan żyjących obecnie jako uchodźcy wewnętrzni na terenach kurdyjskich nie wie, czego się spodziewać po powrocie do ojczyzny. Brakuje im nadziei, że normalne życie w Mosulu i Dolinie Niniwy jest w ogóle jeszcze możliwe.

Prosimy, módlcie się z nami za chrześcijan z Iraku:

  • aby w Mosulu i Dolinie Niniwy panował pokój i bezpieczeństwo.
  • aby wielu chrześcijan widziało nowe perspektywy w swojej ojczyźnie i decydowało się na pomoc przy odbudowie miast.
  • aby kościoły i wspólnoty mogły stać się źródłem nadziei w tym zniszczonym regionie.

Już dziś podpiszcie petycję Open Doors dla chrześcijan z Iraku i Syrii - oddajcie głos nadziei dla naszych prześladowanych braci i sióstr z Bliskiego Wschodu!

 

Źródło Open Doors