Odpowiedzi na trudne pytania

Straszne doświadczenia wojny i okrucieństwa popełnione przez islamskich bojowników skłoniły wielu muzułmanów do zakwestionowania własnych przekonań. Dlatego wielu z nich zaczęło poszukiwać prawdy. Mają pytania dotyczące wiary chrześcijańskiej, niektóre osoby są bardzo otwarte. Przywódcy chrześcijańscy coraz częściej stają przed zadaniem konieczności udzielenia odpowiedzi na rodzące się pytania. Aby dowiedzieć się, jak lepiej „wytłumaczyć“ się ze swojej wiary i bronić jej argumentami, we wrześniu 2019 roku około 240 młodych przywódców chrześcijańskich spotkało się na trzydniowym seminarium apologetycznym na przedmieściach Damaszku.

Seminarium apologetyczne
Uczestnicy seminarium apologetycznego


Treści omawiane podczas szkolenia obejmują takie tematy jak Trójca Święta, natura Boga czy autorytet Biblii. Dzięki pięciu sesjom, każda po półtorej godziny, dni są wypełnione, ale niektórzy uczestnicy zostają jeszcze dłużej, aby poszukiwać odpowiedzi na nurtujacych ich pytania.


Khajak Kovyoumjian, młody diakon z Aleppo, podsumowuje, co sprawia, że szkolenie jest dla niego tak wyjątkowe:

"Nauczyciel mówił do mojego umysłu, przedstawiłdowody broniącej mojej wiary. Ta konferencja  przybliżyła mnie do Boga. My chrześcijanie mamy zadanie do wypełnienia, rozpowszechniamy Ewangelię - to szkolenie pomoże nam to robić lepiej.


Talar Hartounian, która wraz z mężem wkrótce po konferencji rozpocznie studia teologiczne w Libanie, również cieszy się z obecności na kursie:

Kurs pomógł nam znaleźć osobiste odpowiedzi«, mówi: »Dla mnie jest to solidna podstawa do nauczania. Ważne jest, aby mieć odpowiedzi na pytania zadawane nam przez ludzi. Mam nadzieję, że uda nam się skorygować fałszywy obraz Jezusa«


Wielu młodych przywódców kościelnych będzie bezpośrednio stosować to, czego nauczyli się w swojej służbie. Na przykład Samer Thome, diakon z kościoła w Latakii. Chce stworzyć grupy z wszystkich osób, które chcą wiedzieć więcej na temat Pisma Świętego.