Wiadomości prasowe
Azja Środkowa

Azja centralna: Kampania nienawiści przeciwko chrześcijańskiemu ośrodkowi dla kobiet

Polityk ogłasza dżihad przeciwko kierownictwu ośrodka / Przekazy nienawiści w mediach społecznościowych podsycają niepokój

(Open Doors Polska) - Prowadzone przez chrześcijan centrum pomocy w Azji Centralnej stało się obiektem ataków i oszczerstw. Oskarżenia o złe traktowanie zostały najpierw wysunięte przez mieszkankę ośrodka, a następnie podjęte przez wpływowego polityka i rozpowszechnione w mediach. Przyszłe funkcjonowanie obiektu jest zagrożone.

2020-05-08_Open_Doors_753x420_Azja_Centralna_DetailPage

Kobieta z małym dzieckiem w Azji Centralnej (zdjęcie symboliczne)

Wezwanie do rozprawienia się z kierownictwem

„Dom Miłosierdzia” to chrześcijański ośrodek dla matek z dziećmi w Azji Centralnej (nazwa kraju ze względów bezpieczeństwa nie może zostać ujawniona). Około rok temu do ośrodka przybyła Aysha* i jej nowo narodzona córka. Przebywały tam 13 dni. Rok później wróciły.

Wkrótce po ich przybyciu Aysha zaczęła ignorować zasady ośrodka, co doprowadziło do konfliktów między mieszkankami domu. Po 14 dniach zadzwoniła na policję i skarżyła się, że była zmuszana do czytania Biblii (co nie było prawdą). Wkrótce potem, oprócz policjantów, do ośrodka przybyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, służb bezpieczeństwa, Komitetu do Spraw Religijnych i innych władz. Pracownicy przedstawili im dokumenty Ayshy, wymagane dla gości ośrodka, w tym pisemną zgodę na przestrzeganie regulaminu i dobrowolne zgłoszenie się do tymczasowego zakwaterowania. Personel próbował znaleźć miejsce dla Ayshy w innym domu, ale z powodu pandemii wszystkie ośrodki zostały zamknięte. Na prośbę urzędników personel zgodził się zezwolić Ayshy na pozostanie jeszcze jeden dzień do czasu znalezienia nowego zakwaterowania.

Eskalacja konfliktu na portalach społecznościowych

Niestety następnego ranka Aysha zaczęła się bardzo dziwnie zachowywać. Krzyczała na personel, częściowo rozebrała dziecko i chodziła w mroźnej temperaturze z półnagim, płaczącym dzieckiem przed bramą. Robiła zdjęcia, wysyłała wiadomości wideo i robiła wszystko, aby przyciągnąć uwagę. Personel kilkakrotnie próbował namówić ją do powrotu do ośrodka i poprosił o ubranie dziecka. Ale Aysha odmówiła. Twierdziła, że została wyrzucona. Za pośrednictwem mediów społecznościowych wysłała wezwanie o pomoc do społeczeństwa, połączone z nieuzasadnionymi oskarżeniami pod adresem pracowników centrum.
Fałszywe zeznania tej kobiety wywołały silną reakcję. Wielu komentatorów na portalach społecznościowych łączyło solidarność z Ayszą z nienawiścią religijną, nawiązując do chrześcijańskiego charakteru ośrodka. Znany muzułmański polityk, były poseł do parlamentu, w publicznym liście nawoływał do zemsty na kierowniczce centrum i ogłosił dżihad.

Personel przeciwstawia się kampanii oszczerstw i prosi o modlitwę

Siostra Helena*, dyrektorka Domu Miłosierdzia, jest bardzo zdenerwowana tymi wydarzeniami. Powiedziała: „Nie boję się konsekwencji. W pracy ośrodka doświadczamy różnych trudności, ale walczymy o te kobiety, które są w potrzebie, bez względu na ich religię czy narodowość. Teraz wygląda na to, że walczymy z biednymi porzuconymi kobietami, co nie jest prawdą. Tak trudno jest przeciwstawić się takiej postawie po wszystkich wysiłkach, które podjęliśmy, aby pomóc i chronić Ayszę".

Pomimo kampanii oszczerstw Helena i personel kontynuują swoją służbę w ośrodku. Obecnie rozprowadzają paczki z pomocą dla rodzin, które znalazły się w wielkiej potrzebie z powodu pandemii.
Dalsze śledztwo planowane jest po zakończeniu kwarantanny. Helena prosi o modlitwę w związku z zaistniałymi wydarzeniami: „Modlimy się za wszystkich ludzi, którzy z nami walczą, aby dzięki tej sytuacji doświadczyli miłości i miłosierdzia Bożego. Modlimy się również o ochronę całego personelu i ośrodka. Proszę, wesprzyj nas w modlitwie!"

Wśród 50 krajów rankingu Światowego Indeksu Prześladowań 2020, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę, znajdują się następujące państwa Azji Centralnej: Uzbekistan (18), Turkmenistan (22), Tadżykistan (31) i Kazachstan (35).

*imiona zmienione

Prosimy o modlitwę za ośrodek i jego personel:

  • Módl się, aby Jezus chronił personel i cenną pracę ośrodka.
  • Módl się, aby prawda zatriumfowała, a rozgrzana atmosfera się uspokoiła.
  • Módl się, aby Jezus został wywyższony i aby wielu stało się świadomych Ewangelii w związku z kampanią prowadzoną przeciwko ośrodkowi.
  • Módl się za Ayszę i jej małą córeczkę, a także za napastników, aby zobaczyli miłość Boga w Jezusie Chrystusie.