Wiadomości
Afryka Zachodnia

BURKINA FASO: KOLEJNE ATAKI NA KOŚCIOŁY

Wraz z przejmowaniem kontroli radykalnych grup islamskich nad północno-wschodnią częścią kraju, wzrasta przemoc wobec chrześcijan

(Open Doors Polska) – Atak ekstremistów islamskich na kościół w północnej części Burkina Faso w kwietniu 2019 nie był odosobnionym incydentem. Kolejne trzy kościoły doświadczyły podobnej tragedii. 14 osób zostało zabitych, a wiele zostało rannych. Kilka ugrupowań islamistycznych kontroluje obecnie duże obszary na wschodzie kraju. Coraz częściej podejmują one brutalne działania wobec chrześcijan.

Celowe ataki na kościoły

12 maja grupa licząca 20 lub 30 uzbrojonych mężczyzn zaatakowała kościół katolicki w Dablo w prowincji Centre-Nord. Śmierć poniósł ksiądz Siméon Yampa i pięć innych osób. Napastnicy spalili kościół, kilka sklepów, szpital i inne budynki. Dzień później, w tej samej prowincji, czterech wiernych zostało zabitych podczas katolickiej procesji. Trzeci atak miał miejsce 26 maja w Toulfé, w północnej prowincji. Według katolickiej agencji informacyjnej Fides, ośmiu uzbrojonych mężczyzn przybyło do wioski na motocyklach. O dziewiątej rano weszli do kościoła, gdzie odprawiano nabożeństwo i zastrzelili na miejscu trzy osoby, a wiele innych ranili. Czwarta ofiara zmarła wkrótce w wyniku odniesionych ran. Jak donoszą pracownikom Open Doors lokalni przywódcy kościelni, kilku pastorów razem z rodzinami zostało porwanych i nadal przebywają w niewoli. Ponad 200 kościołów na północy kraju zostało już zamkniętych z obawy przed nowymi atakami, po groźbach ze stron grup islamistycznych.

Państwo islamskie

Ataki te są przykładem coraz bardziej pogarszającego się stanu bezpieczeństwa w Burkina Faso. Od połowy 2018r. siła islamistów wzrasta. Wykorzystują oni konflikty polityczne i gospodarcze, aby wzmocnić swoje wpływy. Wschodnia część kraju jest obecnie w dużej mierze kontrolowana przez różne grupy islamskie, które utworzyły tam swego rodzaju państwo islamskie. Celem ataków są instytucje państwowe, takie jak np. szkoły, które zastępowane są przez struktury islamskie. Rząd odpowiada ostrymi kontratakami. Ofiarą starć między ekstremistami a oddziałami rządowymi pada w szczególności ludność cywilna. Według ONZ, setki osób poniosły śmierć, ponad 135 000 ma status wysiedleńców, a 250 000 osób nie ma dostępu do opieki medycznej.
 
 

Chrześcijańscy uciekinierzy w Kaya
Chrześcijańscy uciekinierzy w Kaya

Reakcja kościoła

Wśród zbiegów jest również ponad 5000 chrześcijan. Większość z nich uciekła do Kaya, miejscowości, która znajduje się w głębi kraju. Przede wszystkim, proszą oni o modlitwę chrześcijan na całym świecie. Pastor Daniel Theodore Sawadago z Kaya powiedział pracownikowi Open Doors: „Módlcie się za nas, aby pastorzy, ich rodziny i członkowie kościoła pozostali silni w obliczu prześladowań. Potrzebujemy również modlitwy za nasze władze polityczne, aby mądrze radziły sobie z tą sytuacją".

Przez wiele lat relacje między muzułmanami i chrześcijanami w Burkina Faso były pokojowe i nie dochodziło między nimi do konfliktów. Wydarzenia ostatnich lat zagrażają bezpieczeństwu i stabilności nie tylko kraju, ale całego regionu Sahel.

Burkina Faso nie widnieje jeszcze w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors.
 

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Burkina Faso!

  • Módlmy się o Boże pocieszenie i pomoc dla uciekinierów.
  • Módlmy się również, aby wiara chrześcijan w Burkina Faso została wzmocniona.
  • Prośmy Jezusa, aby chrześcijanie nie dawali się wciągnąć w konflikt, ale opowiedzieli się za pokojem.
  • Módlmy się, aby kościoły znalazły sposób na prowadzenie zajęć edukacji szkolnej. Wiele szkół kościelnych na północy kraju zostało zamkniętych, dlatego wiele dzieci chrześcijańskich nie może obecnie uczęszczać do szkoły.