Wiadomości prasowe
Afryka Zachodnia

Burkina Faso: Nie żyje lider i pięć innych osób

Sześcioro chrześcijan zabitych w ataku na kościół / Nasilenie ataków islamistów w Burkina Faso

(Open Doors, Polska) - 28 kwietnia islamscy ekstremiści zaatakowali zgromadzenie chrześcijan w północno-wschodniej części Burkina Faso. Zabili pastora Pierre'a Ouédraogo (80) i pięć innych osób. Był to pierwszy celowy atak na kościół w kraju Afryki Zachodniej, w którym chrześcijanie zostali zabici przez islamistów.

Burkina Faso
Zdjęcie: Pastor Pierre Ouédraogo (Źródło: World Watch Monitor)

Ofiary odmówiły przejścia na islam

Członkowie społeczności Sirgadji (Prowincja Soum) zakończyli nabożeństwo i zgromadzili się na dziedzińcu kościoła. Około godziny 13:00, kilkunastu uzbrojonych mężczyzn na motocyklach otoczyło grupę chrześcijan. Anonimowy świadek tragedii zrelacjonował szczegóły późniejszych wydarzeń przedstawicielowi chrześcijańskiego serwisu informacyjnego World Watch Monitor: „Mężczyźni nakłaniali chrześcijan do przejścia na islam, ale zarówno pastor jak i inni odmówili. Wtedy rozkazano im zebrać się pod drzewem. Stamtąd napastnicy zabierali ich, jeden po drugim, za budynek kościoła i rozstrzeliwali".

Oprócz pastora zginęli również jego syn Wend-Kuni i szwagier Zoéyandé Sawadogo, a także Sayouba i Arouna Sawadogo oraz nauczycielka szkoły podstawowej Elie Boena. Kolejny członek kościoła, Adama Sawadogo, został poważnie ranny i zabrany do pobliskiego szpitala, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Po ataku, napastnicy podpalili kościół i dwa motocykle, ukradli owce i worek ryżu z domu pastora i odjechali. Pogrzeb sześciorga zabitych odbył się tego samego dnia. Uczestniczyli w nim zarówno miejscowi chrześcijanie, jak i muzułmanie. Pierre Ouédraogo zostawił żonę i szóstkę dzieci.

„Wolałbym umrzeć niż zostawić mój kościół"

Prawie rok temu pastor Pierre Boéna oraz kilku jego krewnych zostało porwanych w prowincji Soum. Choć pastor został wypuszczony na wolność, miejsce pobytu innych porwanych nie jest znane.

Leader społeczności Sirgadji wspominał w wywiadzie dla World Watch Monitor pastora Ouédraogo i jego reakcję na tamten incydent. Pastor wyrażał zaniepokojenie pogorszeniem się sytuacji i brakiem bezpieczeństwa w regionie, choć w tamtym czasie w jego wiosce nie dochodziło do żadnych incydentów. Kiedy jego krewni doradzali mu opuszczenie wioski, odmówił, mówiąc, że „wolałby umrzeć za swoją wiarę niż opuścić wspólnotę, której służył przez prawie 40 lat”.

W przeciwieństwie do sąsiedniego Mali, Burkina Faso od dawna znane jest z pokojowego współistnienia wyznawców różnych wspólnot religijnych. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat ataki islamskich bojowników, operacje wojskowe i brutalne starcia zabiły setki ludzi a 135 000 osób zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania. Kraj ten nie został jeszcze uwzględniony w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Burkina Faso:

  • Dziękuj Bogu za poświęcenie pastora Ouédraogo, który pracował dla swojego kościoła przez wiele lat.
  • Módl się o Bożą pociechę dla jego rodziny i rodzin osób zabitych w ataku.
  • Módl się, aby Jezus pomógł zgromadzeniu w Sirgadji w tej trudnej sytuacji, chronił ich przed dalszymi atakami i umacniał wiarę chrześcijan.
  • Módl się, aby Jezus zmienił życie islamskich ekstremistów, aby poznali prawdę.