Świadectwa wiary

FILIPINY: BYLI MUZUŁMANIE RAZEM OBCHODZĄ RADOSNE ŚWIĘTO

Członkowie różnych plemion zjednoczeni w Jezusie Chrystusie

(Open Doors Polska) - W grudniu na południu Filipin miała miejsce niezwykła uroczystość: ponad tysiąc członków trzech plemion zebrało się całymi rodzinami na całodniową imprezę. Wszyscy zebrani to chrześcijańscy konwertyci z islamu i z tego powodu są prześladowani i nękani. W czasie pandemii zorganizowanie takiego spotkania nie było możliwe, dlatego ta uroczystość miała dla chrześcijan tak duże znaczenie.

W trakcie uroczystości 36 uczestników przyjęło chrzest, potwierdzając swoją wiarę w Jezusa.
W trakcie uroczystości 36 uczestników przyjęło chrzest, potwierdzając swoją wiarę w Jezusa.

Wzmocnienie dla prześladowanych chrześcijan

W ciągu ostatnich dwóch lat chrześcijanie mogli spotykać się tylko w kościołach domowych. W grudniu 2022 roku liczba uczestników takich spotkań była już ponad dwukrotnie większa niż na początku pandemii. Było to możliwe także dzięki wsparciu Open Doors. Wielu z obecnych nawróciło się podczas pandemii i po raz pierwszy mieli okazję, aby w tak dużym gronie oddać chwałę Jezusowi Chrystusowi.  W tym tkwi szczególne znaczenie tego dnia, jak wyjaśnia pracownik Open Doors: „Jako byli muzułmanie spotykają się z prześladowaniami w swoim środowisku; to spotkanie było dla nich dużą zachętą i pomogło umocnić ich wiarę, szczególnie dlatego, że uświadomili sobie, że w drodze, którą idą, nie są osamotnieni”.

Kalti*, jeden z uczestników i lider kościoła domowego, powiedział: „Dziękujemy Bogu, że nasza wiara została odnowiona podczas spotkania. Teraz jesteśmy odważniejsi niż kiedykolwiek wcześniej, aby kontynuować naszą wędrówkę z Chrystusem”. Maris*, która niedawno zdecydowała się uwierzyć w Jezusa, była głęboko poruszona: „To jest tak, jakbym była córką króla; nie wstydzę się tańczyć, bo moim jedynym pragnieniem jest oddać chwałę Chrystusowi i podziękować Mu”.

Poza dorosłymi uczestnikami w imprezie wzięło udział około 600 dzieci. Dla nich został przygotowany osobny program. Mimo liczebności grupy, wspólne śpiewanie i zabawa z młodymi uczestnikami dobrze się sprawdzały.

Chrzest i wspólne oddawanie chwały Bogu

Szczególnym wydarzeniem był chrzest 36 osób, który odbył się po południu. Niezwykłe było również to, że uczestnicy pochodzili z trzech różnych plemion, ale ich różnice nie miały żadnego znaczenia w tym dniu świętowania i jedności. Każde plemię wyznaczyło swojego przedstawiciela, który poprowadził śpiew w języku plemienia, a nawet odbył się wspólny taniec jako wyraz podziękowania.

Można też było zauważyć przykłady wielkiego poświęcenia, dzięki któremu wielu chrześcijan mogło wziąć udział w spotkaniu. Na przykład jedna ze wspólnot zebrała pieniądze, aby wynająć dużą łódź, która przewiozła 100 osób w pobliże miejsca spotkania.

Filipiny nie znajdują się obecnie w rankingu Światowego Indeksu Prześladowań 2022, ponieważ zdecydowana większość chrześcijan na tym archipelagu nie jest dotknięta prześladowaniami. Chrześcijanie na zdominowanym przez muzułmanów południu, a zwłaszcza konwertyci z islamu, doświadczają największych prześladowań.

Prosimy, módl się za chrześcijan na południu Filipin!

  • Podziękuj za sprawny przebieg imprezy, za niezwykłą jedność i za zachętę, która płynęła z tego szczególnego spotkania.
  • Módl się, aby uczestnicy spotkania czuli się równie silni w swoim codziennym życiu z Panem Bogiem, pomimo wyzwań, którym muszą stawić czoła.
  • Módl się, aby mogli skutecznie dzielić się Bożą miłością w swoich wspólnotach i aby dzięki temu więcej osób uwierzyło w Jezusa.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.