Wiadomości prasowe

INDONEZJA: CHRZEŚCIJAŃSKI YOUTUBER OSKARŻONY O BLUŹNIERSTWO

Zatrzymany uważa, że został niesprawiedliwie potraktowany przez policję

(Open Doors Polska) - 7 grudnia chrześcijański youtuber Gratia Pello został oskarżony o bluźnierstwo i trafił do więzienia. Mimo że policja naruszyła w swoich działaniach oficjalne wytyczne, 9 stycznia sędzia podtrzymał stawiane mu zarzuty. Pello przebywa w areszcie tymczasowym w oczekiwaniu na termin rozprawy. Podczas transmisji na kanale YT zaznaczył, że to nie Mahomet został obrażony, ale Jezus Chrystus. 

Gratia Pello kieruje kilka słów do obserwujących jego profil na kanale YT podczas tymczasowego aresztowania (Screenshot)
Gratia Pello kieruje kilka słów do obserwujących jego profil na kanale YT podczas tymczasowego aresztowania (Screenshot)

Chrześcijańskie filmiki zagrożeniem dla islamu

Zarzuty bluźnierstwa wobec Pello dotyczą materiału video, który nagrał dziewięć miesięcy temu. Pello odpowiada w nim na uwagi muzułmanina, który między innymi nazywa Jezusa „nieczystym”, brudną istotę ludzką i bękartem ¬–  w kontekście islamskim są to niezwykle obraźliwie określenia. Pello odpowiedział uwagami teologicznymi, odnosząc się do życia Mahometa. Konserwatyści muzułmańscy wykorzystali nagranie jako pretekst do oskarżenia Pello o bluźnierstwo.

7 grudnia policja aresztowała Gratię Pello. Zwyczajową procedurą w takich sytuacjach jest wezwanie oskarżonego na komisariat w celu przeprowadzenia przesłuchania przed podjęciem decyzji o aresztowaniu. Pello został jednak aresztowany bez uprzedniego przesłuchania. Jest przekonany, że został niesprawiedliwie potraktowany, ponieważ jest chrześcijaninem oraz z powodu opinii wyrażanych na jego kanale YouTube. Materiały video, które nagrywa Pello, a w których na żywo tłumaczy zasady wiary chrześcijańskiej, cieszą się rosnącą popularnością. Muzułmańscy ekstremiści już w przeszłości bezskutecznie próbowali podjąć przeciwko niemu działania prawne.

Groźby wobec rodziny youtubera

Open Doors zaangażowało się w sprawę poprzez lokalnych partnerów. Jeden z nich tłumaczy: „Współpracujemy z lokalnymi prawnikami i robimy wszystko, by wspierać Pello. Prosimy o modlitwę za nas”. Osoba, która złożyła doniesienia o bluźnierstwie, jest członkiem większej grupy muzułmańskich konserwatystów, którzy grozili również rodzinie Pello. Starając się załagodzić sytuację, zespół prawny Pello przeprosił skarżącego.

Rodzina Pello jest głęboko wstrząśnięta zatrzymaniem i groźbami kierowanymi pod ich adresem. Dzięki pomocy lokalnych partnerów Open Doors, bliscy zatrzymanego zostali zakwaterowani w bezpiecznym miejscu.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Indonezja zajmuje 33. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za rodzinę Gratii Pello i chrześcijan w Indonezji!

  • Módl się, aby Jezus dał Gratii Pello odwagę i wewnętrzną wolność w obliczu oskarżeń.
  • Módl się o ochronę dla jego rodziny i o to, by i oni doświadczyli Bożej bliskości i opieki.
  • Módl się o mądrość dla prawników Gratii i o sprawiedliwy proces.
  • Módl się, aby Jezus otworzył oczy muzułmanów, aby rozpoznali Go w całej Jego wielkości i miłości.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Prasa

Informacje o przygotowanych artykułach prasowych Open Doors.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.