Wiadomości prasowe

INDONEZJA: SPRZECIW CHRZEŚCIJAN WOBEC NAKAZU ZAKRYWANIA GŁOWY W SZKOŁACH PUBLICZNYCH

Rodzina, która stanęła w obronie praw chrześcijańskich uczennic, ponosi bolesne konsekwencje swojej decyzji

(Open Doors Polska) – Akcja na rzecz zniesienia obowiązku noszenia hidżabu przez chrześcijańskie uczennice doprowadziła przedsiębiorcę Elianu Hia do zamknięcia firmy. Pomimo pewnych początkowych sukcesów i pozytywnej reakcji władz, które uznały nakaz zakrywania przez dziewczęta w szkołach za naruszenie ich wolności religijnej, wrogość muzułmańskiej części społeczeństwa i groźby sprawiły, że rodzina Elianu Hia została zmuszona do opuszczenia rodzinnego domu.

Dziewczęta w Indonezji w drodze do szkoły (zdjęcie symboliczne)
Dziewczęta w Indonezji w drodze do szkoły (zdjęcie symboliczne)

Hidżab jako część szkolnego mundurka dla dziewczynek

„Jeśli każę mojej córce nosić hidżab, to zaprzeczam jej tożsamości”, Elianu Hia, chrześcijański przedsiębiorca z Padang w Zachodniej Sumatrze powiedział BBC wiosną 2021 roku. „Gdzie są nasze prawa religijne? To jest przecież szkoła publiczna”. W rozmowie z zastępcą dyrektora szkoły Elianu zakwestionował szkolne przepisy, które nakazywały, aby mundurek szkolny dla wszystkich dziewcząt obejmował muzułmańskie nakrycie głowy – hidżab. Kiedy 16-letnia córka Elianu, Jeni, odmówiła noszenia hidżabu, została oskarżona o złamanie regulaminu szkoły.

Podzielona reakcja opinii publicznej

Ponieważ rozmowa z wicedyrektorem szkoły nie rozwiązała problemu, Elianu upublicznił sprawę, co wywołało różnorodne reakcje: Po stronie Elianu i jego rodziny stanęły władze, które wydały dekret zabraniający szkołom państwowym egzekwowania religijnego nakazu ubioru. Oki*, lokalny partner Open Doors, uznał to za dobry znak: „To jest nasz moment, by coś zmienić”, skomentował ówczesną sytuację, dodał: „Chcemy zainicjować kampanię na rzecz chrześcijańskiej edukacji religijnej i chrześcijańskich nauczycieli w szkołach publicznych”. 

Radość z rozwoju sytuacji była jednak krótkotrwała: pięć miesięcy później rządowy dekret został wycofany. Ponadto Elianu Hia i jego rodzina otrzymali mnóstwo wiadomości z pogróżkami na Facebooku i WhatsApp’ie. Zostali oskarżeni o brak poszanowania kultury islamskiej i wezwani do opuszczenie Sumatry Zachodniej.

Długofalowe konsekwencje prześladowań

Na tym się nie skończyło: jeden po drugim odchodzili klienci Elianu Hia, który ostatecznie musiał zamknąć firmę. W końcu Elianu i jego żona zostali zmuszeni do sprzedaży domu. „Nie mam możliwości zarabiania pieniędzy. Musimy się wyprowadzić z Sumatry Zachodniej” – tłumaczył Elianu.

Thomas Müller, analityk z grupy badawczej World Watch Open Doors, widzi ten rozwój wydarzeń jako „unaocznienie długofalowych konsekwencji wywołanych postawami antychrześcijańskimi”. [...] „Tam, gdzie społeczeństwo indonezyjskie odrzuca sprawiedliwość, chrześcijanie mogą być zmuszeni do zapłacenia wysokiej ceny”. W ostatnich latach presja, której poddawani są indonezyjscy chrześcijanie wzrosła, ponieważ władze i społeczeństwo zwracają się coraz bardziej w stronę bardziej rygorystycznej interpretacji islamu.

Prosimy, módl się za rodzinę Hia i chrześcijan w Indonezji!

  • Módl się o nowy początek dla rodziny Hia.
  • Poproś Jezusa, by pozwolił Jeni poczuć Jego bliskość i miłość oraz by wiedziała, że podążając za Nim, jest na właściwej drodze.
  • Módl się, aby chrześcijanie w Indonezji nie poddawali się presji społeczeństwa i władz, które oczekuje od nich podporządkowania się religii islamskiej. 
  • Poproś Jezusa Chrystusa, aby dał się poznać rządzącym i aby stanęli w obronie mniejszości religijnych w kraju. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.