Wiadomości

MALEZJA: CHRZEŚCIJANIE POTĘPIAJĄ MOWĘ NIENAWIŚCI W KAMPANII WYBORCZEJ

Liczne polaryzujące wypowiedzi podsycają uprzedzenia wobec niemuzułmanów

(Open Doors Polska) – 19 listopada odbyły się w Malezji wybory powszechne. Nowy rząd rozpoczął już pracę, ale kontrowersyjne wypowiedzi z kampanii wyborczej nadal budzą niepokój wśród malezyjskich chrześcijan. Podczas kampanii politycy wielokrotnie odwoływali się do religii, aby wpłynąć na decyzję wyborców – w tym do gróźb i oszczerstw pod adresem grup nieislamskich, takich jak chrześcijanie. 

Zdjęcie symboliczne: Kampania wyborcza zmobilizowała wielu obywateli
Zdjęcie symboliczne: Kampania wyborcza zmobilizowała wielu obywateli

Groźby piekła i zabójstw

Na przykład lider Islamskiej Partii Malezji (PAS), który jest również nauczycielem religii, groził wyborcom, że „pójdą do piekła”, jeśli zagłosują na inne partie. Od tego czasu przeprosił za swoje wypowiedzi. PAS jest częścią koalicji partii o nazwie Perikatan Nasional (PN). Swoją wypowiedzią lider PAS chciał najwyraźniej zasugerować, że każdy, kto głosuje na jedną z pozostałych partii, jest przeciwnikiem islamu. Ponieważ 60% ludności Malezji to muzułmanie, była to obiecująca strategia zdobywania głosów.

Jeszcze bardziej drastycznych słów użył pewien aktor, który prowadził kampanię na rzecz PAS. W publicznym wystąpieniu na początku listopada zapowiedział, że „wyrżnie kafirów harbi (wrogów islamu)”; on również przeprosił za swoją wypowiedź.

Były premier ostrzega przed chrześcijanami i Żydami

Jedno z nagrań, na którym lider PN i były premier Muhyiddin Yassin wygłasza uwagę skierowaną do chrześcijan, wywołało zdumienie i przerażenie nie tylko wśród chrześcijan w Malezji. W przemówieniu wygłoszonym podczas kampanii stwierdził, że chrześcijanie w Malezji „współpracują z grupą Żydów w celu chrystianizacji Malezji”. 

Następnie powiedział, że byłoby to „bardzo niebezpieczne”, gdyby do władzy doszła koalicja partii Pakatan Harapan i spekulował, czy w jej rządzie nastąpiłby „proces chrystianizacji”. Ostrzegał też: „To jest ich długoterminowa strategia. Może jeszcze tego nie widzimy, ale jeśli nie będziemy ostrożni, to może się to stać”.

Rada Kościołów Malezji (CCM) publicznie zareagowała na to oświadczenie, mówiąc: „To nie tylko nieprawdziwe stwierdzenie, ale także nieodpowiedzialne, że polityk tej rangi wypowiada się publicznie w ten sposób, zwłaszcza że jego słowa rozeszły się w mediach społecznościowych. Takie bezmyślne wypowiedzi mogą prowadzić do napięć i konfliktów na tle etnicznym i religijnym. Władze powinny zagwarantować, że tak rażące lekceważenie prawdy i brak wrażliwości na inne religie nie będą tolerowane i nie powtórzą się”.
Po wyborach

Po zakończeniu kampanii czołowi politycy zareagowali na polaryzujące wypowiedzi, wydając wspólne oświadczenie, wzywające do harmonijnego współistnienia.

Lokalny partner Open Doors zauważył, że nawet po tym oświadczeniu nadal zdarzają się rasistowskie obelgi i mowa nienawiści. „Problem obelg rasowych i mowy nienawiści będzie się tylko pogłębiał, jeśli rząd nie podejmie działań. Mam nadzieję, że nowy rząd potraktuje tę sprawę poważnie, bo w przeciwnym razie w przyszłości może dojść do jeszcze większych problemów”.

Mimo że partia PAS nie wygrała wyborów, zdobyła najwięcej mandatów w parlamencie. Oznacza to, że w najbliższych latach parlament może podejmować więcej uchwał proislamskich lub przeciwko niemuzułmanom. 

W Światowym Indeksie Prześladowań z 2022 roku Malezja zajmuje 50. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Malezji!

  • Módl się, aby kłamstwa i mowa nienawiści zostały pozbawione mocy działania, a ich autorzy zostali skonfrontowani z prawdą.
  • Módl się, aby chrześcijanie nie dali się zastraszyć, ale publicznie przeciwstawiali się nieprawdzie i żyli zgodnie ze swoimi przekonaniami.
  • Módl się, aby przywódcy polityczni otworzyli się na Ewangelię.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.