Wiadomości

Sri lanka: Niepokój po wyborach

Obserwatorzy obawiają się wzrostu nacjonalizmu religijnego

(Open Doors Polska) - W wyborach parlamentarnych 5 sierpnia przytłaczającą większość zdobyła buddyjsko-nacjonalistyczna partia „Sri Lanka Podujana Peramuna” (SLPP). Obserwatorzy spodziewają się wzrostu nacjonalizmu religijnego w kraju. Chrześcijanie wyrażają niepokój w związku z rozwojem sytuacji.

2020-08-14_Open_Doors_753x420_Sri_Lanka_DetailPage.jpg

Nowym premierem został Mahinda Rajapaksa (w środku), brat prezydenta.

Władza skoncentrowana w jednej rodzinie

Po zwycięstwie w wyborach premierem ponownie został Mahinda Rajapaksa, przewodniczący SLPP, który objął urząd w listopadzie. Mahinda Rajapaksa jest bratem obecnego prezydenta Gotabayi Rajapaksy. Władza państwowa jest więc skoncentrowana w jednej rodzinie. Należy się obawiać, że przytłaczające zwycięstwo SLPP doprowadzi do zwiększenia wpływów rządzących. Partia zajmuje 145 z 225 miejsc w parlamencie.

„Wyraźne oznaki nacjonalizmu”

Dla chrześcijan i innych mniejszości religijnych zwycięstwo buddyjsko-nacjonalistycznej SLPP jest powodem do niepokoju. Już w zeszłym roku, gdy został wybrany na prezydenta, Gotabaya Rajapaksa zadeklarował, że będzie „chronił syngaleską kulturę i dziedzictwo". Mahinda Rajapaksa, nowy premier, popiera tę postawę: „To znamienne, że zarówno nowy premier, jak i jego brat, prezydent, zdecydowali się na zaprzysiężenie w buddyjskiej świątyni”, mówi Thomas Müller, analityk World Watch Research Group. „To wyraźna oznaka nacjonalizmu, która wskazuje kierunek, jakiego możemy się spodziewać w nadchodzących latach”.

Chrześcijanie są już prześladowani przez buddyjskich ekstremistów, którzy twierdzą, że Sri Lanka jest buddyjskim narodem syngaleskim, w którym nie ma miejsca dla mniejszości religijnych. „Ciągle zgłaszane nam są ataki na kościoły i duchownych", kontynuuje Müller. „I być może będzie ich coraz więcej”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2020 Sri Lanka zajmuje 30. miejscu wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Sri Lance:

  • Módl się, aby chrześcijanie mieli odwagę świadczyć o Jezusie swoim najbliższym, pomimo wrogiego klimatu wobec mniejszości religijnych w kraju.
  • Módl się, aby Jezus dotknął serc prezydenta i jego brata; aby uznali Go za Pana i Zbawiciela.
  • Módl się o Bożą ochronę przed atakami dla chrześcijan.